Kwartet kancelarii w sfinalizowanej międzynarodowej megaakwizycji papierniczej

1026

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarie Wardyński i Wspólnicy oraz Freshfields Bruckhaus Deringer doradzały austriackiej firmie Meyr-Melnhof Karton przy transakcji przejęcia zakładów celulozowo-papierniczych w Kwidzynie od amerykańskiej firmy International Paper, której doradzały kancelarie Sołtysiński Kawecki & Szlęzak oraz Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom.

W sierpniu 2021 r. strony sfinalizowały transakcję ogłoszoną w połowie lutego zeszłego roku, kiedy poinformowały o przejęciu polskiej spółki International Paper (Poland) Holding. Cena nabycia wyniosła 670 mln euro plus 33 mln euro na spłatę zobowiązań z tytułu użytkowania i leasingu operacyjnego. Nabycie zakładu z Kwidzyna wpisuje się w strategię austriackiej firmy zakładającej produkowanie wysokiej jakości tektury. Dzięki przejęciu weszła ona również w produkcję opakowań z elastycznego włókna oraz cienkiego papieru niepowlekanego. Z kolei firma International Paper zdecydowała o skoncentrowaniu się na produkcji opakowań z tektury falistej i aby mieć środki, by zainwestować w ten biznes, sprzedała polską spółkę.

Austriacka firma Mayr-Melnhof Karton działa w branży papierniczej i opakowaniowej. Ma siedzibę w Wiedniu. W 65 proc. należy do rodziny Mayr-Melnhof, reszta akcji jest w wolnym obrocie na wiedeńskiej giełdzie. Jak podaje Wikipedia, firmę produkującą tekturę założył Franz Mayr, który w 1872 r. otrzymał od cesarza tytuł barona z Melnhof. W obecnej postaci firma działa od 1950 r. Od 1995 r. realizuję strategię ekspansji poprzez akwizycję. W 2020 r. przejęła fińską firmę Kotkamills. Obecnie do Grupy Mayr-Melnhof należy 50 zakładów produkcyjnych w 20 krajach (w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej), które łącznie zatrudniają ponad 10 tys. pracowników. Jest ona największym producentem tektury opakowaniowej w Europie.

International Paper Company to, jak podaje Wikipedia, amerykańskie przedsiębiorstwo z branży papierniczej z siedzibą w Memphis, w stanie Tennessee, w Stanach Zjednoczonych. Założone zostało w 1898 r. w Corinth, w stanie Nowy Jork. Dziś to prawdopodobnie największa firma papiernicza na świecie pod względem wielkości   produkcji.

Od 1992 r. International Paper Company posiada zakład produkcyjny w Kwidzynie, w województwie pomorskim. Nabyła wówczas najpierw 80 proc. udziałów w prywatyzacji państwowych Zakładów Celulozowo-Papierniczych (ich budowę rozpoczęto w 1974 r., a pierwsza celuloza wyprodukowana została siedem lat później), a następnie pozostałe 20 proc., w sumie za 120 mln dolarów. Przez prawie 30 lat Amerykanie zainwestowali w zakład prawie 1 mld dolarów. Dziś obejmuje on celulozownię o rocznej zdolności produkcyjnej około 400 tys. ton oraz zintegrowane maszyny do produkcji kartonu, papieru, tektury do opakowań składanych, opakowań z włókien naturalnych oraz niepowlekanego papieru bezdrzewnego. W zakładzie pracuje 2,3 tys. osób.

– Wkraczamy w dwa nowe i kluczowe obszary biznesowe – papierów biurowych i papierów pakowych typu kraft. Jestem przekonany, że Mayr-Melnhof Kwidzyn stanie się liderem innowacji w obszarze bardziej zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych w rosnącym segmencie tektur opakowaniowych opartych na włóknach pierwotnych oraz stworzy nam atrakcyjne perspektywy w zintegrowanym europejskim zakładzie o przewadze kosztowej.  – wyjaśnił Peter Oswald, prezes Grupy Mayr-Melnhof.

– Sprzedaż naszego zakładu firmie Mayr-Melnhof Karton to dobra wiadomość dla pracowników zakładu w Kwidzynie. MMK jest największym w Europie producentem tektury opakowaniowej, dlatego prowadzona w Kwidzynie produkcja tektury wielowarstwowej lepiej wpisuje się w biznes firmy skupionej wokół opakowań konsumenckich – stwierdził w lutym 2021 r. Tomasz Brodecki, prezes zarządu International Paper Kwidzyn.

Kancelaria Wardyński i Wspólnicy potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała przy polskich aspektach transakcji firmie Mayr-Melnhof Karton, współpracując z brytyjską kancelarią Freshfields Bruckhaus Deringer.

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie International Paper wraz z amerykańską kancelarią Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl