Siedem kancelarii w zakończonej niemieckiej megaakwizycji brytyjskiej firmy ubezpieczeniowej

1405

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr doradzała brytyjskiej firmie ubezpieczeniowej Aviva przy sprzedaży firmy Aviva Polska niemieckiej firmie ubezpieczeniowej Allianz, której doradzała kancelaria Greenberg Traurig. Głównym doradcą Avivy była brytyjska kancelaria Slaughter and May.

Kancelaria Rymarz Zdort doradzała Santander Bankowi Polska przy sprzedaży firmie Allianz mniejszościowych pakietów akcji w towarzystwach ubezpieczeniowych i emerytalnym Avivy. Kancelaria Hogan Lovells doradzała natomiast Avivie przy sprzedaży Allianz po 51 proc. akcji w dwóch zakładach ubezpieczeń, będących spółkami joint venture z bankiem Santander, obsługujących działalność bancassurance.

Aviva sprzedała jednocześnie firmie Allianz także swój biznes na Litwie – spółkę Aviva Lietuva. „Rynek Prawniczy” ustalił, że Avivie doradzała w tej transakcji bałtycka kancelaria Cobalt, a Allianz – bałtycka kancelaria Sorainen.

Niemiecka firma ubezpieczeniowa Allianz ogłosiła 30 listopada 2021 r. o zakończeniu procesu przejęcia od brytyjskiej firmy ubezpieczeniowej Aviva jej spółek Aviva Polska i Aviva Lietuva. Transakcję rozpoczęto pod koniec marca tegoż roku. Akwizycja w Polsce obejmuje: działalność w zakresie ubezpieczeń na życie (Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Na Życie); działalność w zakresie ubezpieczeń ogólnych (Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych), funduszy inwestycyjnych (Aviva Investors Poland Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych) i emerytalnych (Aviva Powszechne Towarzystwo Emerytalne Aviva Santander), w tym portfolio doradztwa finansowego; działalność w zakresie porównywania cen ofert ubezpieczeniowych; sprzedaż polis przez Internet.

Transakcja obejmuje również sprzedaż przez Santander Bank Polska firmie Allianz dziesięcioprocentowych pakietów akcji w towarzystwach ubezpieczeniowych i emerytalnym Avivy oraz sprzedaż przez Avivę firmie Allianz 51 proc. udziałów  w spółkach joint venture z  Santander Bankiem Polska oferujących ubezpieczenia na życie i majątkowe (bancassurance ).

To największa transakcja na polskim rynku ubezpieczeniowym. Jej wartość wynosi 2,5 mld euro, czyli ok. 11,5 mld zł. Jak podała firma Allianz, w jej rezultacie stała się drugim największym międzynarodowym graczem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem zysku z działalności operacyjnej i piątym co do wielkości ubezpieczycielem ogólnym pod względem składki przypisanej brutto oraz drugim w ubezpieczeniach na życie – w Polsce.

Zbycie Avivy Polska ma zakończyć przeorientowanie portfela grupy Aviva, która chce skoncentrować się na rynkach w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie, gdzie utrzymuje  czołową pozycję i duży potencjał wzrostu.

Kierownictwo, pracownicy i klienci Aviva Polska zostaną przeniesieni wraz z biznesem do firmy Allianz Polska.

Aviva to, jak podaje Wikipedia, brytyjska grupa ubezpieczeniowo-finansowa. Spółką-matką grupy jest spółka akcyjna Aviva plc. To największa grupą ubezpieczeniowa w Wielkiej Brytanii i jedną ze 100 największych spółek notowanych na londyńskiej giełdzie.Pod obecną nazwą działa od 2002 r. Powstała wskutek fuzji brytyjskich firm ubezpieczeniowych, z których największe to Commercial Union, General Accident, Norwich Union oraz Friends Life. Tradycje firmy na rynku brytyjskim sięgają 1696 r. W Polsce działa od 1992 r. – do 2009 r. jako Commercial Union. Specjalizuje się w indywidualnych ubezpieczeniach na życie rozbudowanych o dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne i wypadkowe. Oferuje też fundusz emerytalny, produkty inwestycyjne i emerytalne,  ubezpieczenia majątkowe dla firm i klientów indywidualnych (komunikacyjne, mieszkaniowe, podróżne), grupowe ubezpieczenia na życie i pracownicze programy emerytalne. Sprzedaje usługi poprzez sieć agentów ubezpieczeniowych, placówki Aviva Centrum Finansów, przez telefon i internet, poprzez banki, niezależne agencje i brokerów ubezpieczeniowych.

Allianz to, jak podaje Wikipedia, niemieckie przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe działające w formie spółki europejskiej w 70 krajach na całym świecie świadcząc usługi z zakresu ubezpieczeń majątkowych, życiowych oraz zarządzania aktywami. W niektórych krajach spółka prowadzi także działalność bankową. Od 1997 r. istnieje  polski oddział firmy – Allianz Polska, w ramach którego funkcjonują towarzystwa ubezpieczeń majątkowych i życiowych, towarzystwo funduszy inwestycyjnych oraz fundusz emerytalny. W latach 2008-2011 funkcjonował też w Polsce Allianz Bank Polska.

– Po zakończeniu transakcji, chcemy sprawnie przeprowadzić przez okres zmian 2,4 tys. pracowników, 4 tys. agentów oraz prawie 5 mln klientów w Polsce i na Litwie. Zakończenie fuzji naszych polskich spółek planowane jest na połowę 2022 roku, ale już teraz zaczynamy budować silną organizację opartą na utalentowanych pracownikach, szerokiej sieci dystrybucyjnej, zdywersyfikowanym katalogu produktów i zwiększonej skali – oświadczył Petros Papanikolaou, prezes Allianz w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Sprzedaż naszych ośmiu działalności wygeneruje łączne wpływy pieniężne w wysokości 7,5 mld funtów. Zrobiliśmy znaczne postępy w realizacji naszego planu redukcji zadłużenia iw odpowiednim czasie dokonamy znacznego zwrotu kapitału dla akcjonariuszy – stwierdziła w marcu 2021 r. Amanda Blanc, dyrektor generalny Avivy.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr doradzała firmie Aviva w zakresie aspektów prawnych wyjścia z Polski poprzez sprzedaż całego pakietu udziałów we wszystkich polskich spółkach zależnych Aviva Polska na rzecz Allianz.

Kancelaria poinformowała, że jej prawnicy świadczyli kompleksową obsługę prawną podczas całej transakcji, w tym doradztwo w zakresie struktury i aspektów regulacyjnych, przygotowania dokumentacji transakcyjnej i przeprowadzenia procesu due diligence. Wymagało to ścisłej współpracy prawników z praktyk: fuzji i przejęć; ubezpieczeń; rynków kapitałowych; bankowości i finansów; prawa spółek i ładu korporacyjnego; prawa pracy.

Obsługą kierowali partnerzy Jakub Jędrzejak i Jakub Pokrzywniak. Kluczowymi członkami zespołu obsługującego byli: partner Ben Daveymanaging associate Tomasz Maślakassociate Katarzyna Stefaniak – z praktyki M&Asenior associate Aleksandra Przybyszmanaging associate Marek Prętki – z praktyki prawa ubezpieczeniowego; counsel Agata Szczepańczyk-Piwekmanaging associate Monika Obiegło – z praktyki rynków kapitałowych; partner Marcin Smolarekassociate Sebastian ŁyśKonrad Kropiwnicki – z praktyki bankowo-finansowej; counsel Krzysztof Wawrzyniak z praktyki prawa spółek i ładu korporacyjnego; partner Aleksander Stawicki i managing associate Wojciech Kulczyk – z praktyki prawa konkurencji; of counsel Agata Miętek, associate Mateusz Gajda – z praktyki prawa pracy.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że głównym doradcą Avivy była brytyjska kancelaria Slaughter and May.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Allianz.

Kancelaria Rymarz Zdort poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Santander Bankowi Polska przy sprzedaży firmie Allianz mniejszościowych pakietów akcji w towarzystwach ubezpieczeniowych i emerytalnym Avivy.

Natomiast kancelaria Hogan Lovells poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Avivie przy sprzedaży Allianz po 51 proc. akcji w dwóch zakładach ubezpieczeń, będących spółkami joint venture z bankiem Santander, obsługujących działalność bancassurance.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Avivie przy sprzedaży spółki Aviva Lietuva doradzali prawnicy tamtejszego biura bałtyckiej kancelarii Cobalt, a firmie Allianz przy jej nabyciu – prawnicy litewskiego biura bałtyckiej kancelarii Sorainen.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl