Dentons, Hogan Lovells i Linklaters w sprzedaży odrestaurowanego biurowego „pałacu”

458
(www.officemap.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarie Dentons i Hogan Lovells doradzały niemieckiej firmie inwestycyjnej Patrizia przy sprzedaży budynku Le Palais w Warszawie włoskiej firmie inwestycyjnej Generali Real Estate, której doradzała kancelaria Linklaters.

W czerwcu 2021 r. firma Generali Real Estate sfinalizowała, w imieniu funduszu Generali Europe Income Holding, zakup budynku biurowego Le Palais w Warszawie za nieujawnioną sumę, od niemieckiej firmy inwestycyjnej Patrizia.

Le Palais (z francuskiego: pałac) to obiekt powstały jako efekt gruntownej rewitalizacji dwóch zabytkowych, neorenesansowych kamienic z końca XIX w., stojący w warszawskiej dzielnicy Śródmieście, przy skrzyżowaniu ulicy Próżnej i placu Grzybowskiego. Zostały one przebudowane na biurowiec o powierzchni 5,3 tys. mkw. plus 1,2 tys. mkw. handlowej. Powierzchnię w Le Palais wynajmują firma Ipopema świadcząca usługi finansowe i brokerskie, firma doradcza Accreo, austriacka firma Warimpex inwestująca w nieruchomości, rządowa agenda Austriackie Forum Kultury i austriacka kancelaria prawnicza Schoenherr.

Według branżowego portalu internetowego „Eurobuild CEE”, wcześniej nieruchomość nabyła firma Warimpex, wyremontowała i w 2013 r. sprzedała go firmie IVG za ponad 30 mln euro. Następnie IVG przekształciła się w firmę Triuva, która pod koniec 2017 r. została sprzedana Patrizii.

Patrizia to niemiecka firma inwestycyjna zarządzająca funduszami nieruchomościowymi. Założona w 1984 r., ma w portfelu aktywa warte ok. 47 mld euro, należące do 400 inwestorów instytucjonalnych. Prowadzi na świecie 24 biura, z tego 19 w Europie, w tym w Polsce, gdzie zarządza obecnie aktywami o wartości ok. 200 mln euro.

Generali Real Estate to firma inwestycyjna działająca na rynku nieruchomości, której aktywa wynoszą ok. 32 mld euro. Inwestuje w największych miastach europejskich w biurowce premium, centra handlowe i sklepy na prestiżowych ulicach. Jest częścią włoskiej grupy ubezpieczeniowej Generali, założonej w 1831 r., a dziś obecnej w ponad 60 krajach.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Patrizia w transakcji doradzały kancelarie Dentons i, w kwestiach podatkowych, Hogan Lovells.

Dentons podała na swojej witrynie internetowej, że obsługę ze strony jej prawników nadzorował partner Bartłomiej Kordeczka, wykonywali counsel  Martyna Racz-Suchocka, senior associate Arkadiusz Dębski, associate  Paulina Walczewska.

Hogan Lovells poinformowała w Internecie, że z jej strony doradzali Andrzej Dębiec i Zbigniew Marczyk z praktyki podatkowej.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Generali Real Estate doradzała w transakcji kancelaria Linklaters, która poinformowała „Rynek Prawniczy”, że obsługą kierował partner Janusz Dzianachowski, wykonywali ją managing associate Zuzanna Lipska, associate Mateusz Korecki z zespołu prawa nieruchomości.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl