CMS i Deloitte Legal w półtoramiliardowym refinansowaniu trzybudynkowej budowli belgijskiego dewelopera

916
(warsawhub.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria CMS doradzała niemieckiemu Aareal Bankowi przy refinansowaniu kwotą 312,5 mln euro kredytu inwestycji The Warsaw Hub belgijskiej firmy deweloperskiej Ghelamco, której doradzała kancelaria Deloitte Legal.

W sierpniu 2021 r. Aareal Bank zakomunikował o zakończeniu refinansowania firmy Ghelamco i jej inwestycji znanej jako The Warsaw Hub kredytem uprzywilejowanym w kwocie 312,5 mln euro (ok. 1,4 mld zł).

The Warsaw Hub (dawniej Sienna Towers) to zespół trzech budynków stojących na jednej podstawie przy Rondzie Ignacego Daszyńskiego, w rejonie ulic Towarowej i Prostej, w dzielnicy Wola w Warszawie. Budowa kompleksu rozpoczęła się w grudniu 2015 r., zakończyła w czerwcu 2020 r. Tworzą go dwa 130-metrowe biurowce o powierzchni 118 tys. mkw. oraz 86-metrowa wieża mieszcząca czterogwiazdkowy hotel Crowne Plaza i trzygwiazdkowy Holiday Inn Express, połączone komunikacyjnie wspólnym podium, oferującym także centrum konferencyjne, klub fitness oraz lokale handlowo-usługowe. Obiekt ma bezpośrednie podziemne połączenie z pobliską stacją metra oraz sześć poziomów podziemnych, w tym pięć parkingowych na tysiąc aut.

Aareal Bank to niemiecki bank specjalizujący się w finansowaniu nieruchomości. Świadczy również usługi doradcze w zakresie nieruchomości komercyjnych. Działa w ponad 20 krajach. W Polsce ma oddział w Warszawie.

Ghelamco Poland to polski oddział rodzinnej belgijskiej grupy deweloperskiej Ghelamco. Wikipedia podaje, że przedsiębiorstwo zostało założone w 1985 r. Działa w Belgii jako deweloper mieszkaniowy, w Rosji i na Ukrainie – jako deweloper magazynowy, a w Polsce – głównie jako deweloper biurowy. Ghelamco Poland ma na koncie realizację ponad 20 inwestycji, najbardziej znaną jest kompleks Warsaw Spire.

– Ghelamco jest nie tylko czołowym europejskim inwestorem w nieruchomości, ale przede wszystkim wybitnym deweloperem na polskim rynku. Była w czołówce europejskich firm, które weszły na rynek nieruchomości komercyjnych już w 1991 r. W ten sposób ukształtowały pejzaż Warszawy za pomocą nagradzanych nowoczesnych budynków, będąc jednocześnie pionierem ustanawiania zrównoważonych standardów na polskim rynku nieruchomości – oznajmił Christof Winkelmann, członek zarządu Aareal Bank.

– Po raz kolejny współpracujemy z Aareal Bankiem. Uzyskanie tak dużego refinansowania bankowego dla The Warsaw Hub potwierdza stabilność dewelopera i świadczy o atrakcyjności projektu – ocenił Jarosław Jukiel, dyrektor finansowy i członek zarządu spółek wchodzących w skład Ghelamco w Polsce.

„Rynek Prawniczy”ustalił, że Aareal Bankowi doradzała kancelaria CMS, która poinformowała, że obsługą kierował partner Michał Mężykowski, wykonywali ją starszy prawnik Karolina Zając, associate  Piotr Lipiński i Dominika Roszkowska z zespołu bankowości i finansów, a także partner Lidia Dziurzyńska-Leipert, counsel Michał Bork i Arleta Myśliwiec oraz Anna Mikołajewska-Jelitto z zespołu nieruchomości.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Ghelamco doradzała kancelaria Deloitte Legal. Obsługę wykonywali local partner Michał Oleś, senior associate Tomasz Pawłowskiassociate Sylwia Karpińska.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl