CMS i Allen & Overy w refinansowaniu czeskich magazynów w Polsce

583
Park w Zielonej Górze (www.accolade.eu)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria CMS doradzała niemieckiemu Aereal Bankowi przy refinansowaniu kwotą 153 mln euro kredytów na magazyny czeskiej firmy Accolade w Polsce, której doradzała kancelaria Allen & Overy.

Accolade i Aeral Bank poinformowały 1 września 2020 r. o zawarciu umowy refinansowania kredytów dotyczących sześciu parków magazynowych czeskiej firmy w Białymstoku, Bydgoszczy, Legnicy, Lublinie, Szczecinie i Zielonej Górze. Transza o łącznej wartości 153 mln euro to jedna z największych transakcji finansowych w segmencie nieruchomości przemysłowych w Europie Środkowej.

Firma Accolade przygotowuje, jest właścicielem i wynajmuje budynki magazynowe i przemysłowe. Inwestuje nie tylko w budowę nowych projektów, ale także w rewitalizację obszarów poprzemysłowych (brownfield ). Działa od dziewięciu lat. Ma 29 parków w Czechach, Polsce, Niemczech i na Słowacji. Ten portfel ma powierzchnię 1,8 mln mkw. i wartość prawie 1,219 mld euro.

Model biznesowy Accolade opiera się na dywersyfikacji lokalizacji oraz zróżnicowaniu branżowym najemców nieruchomości. Jedna trzecia klientów to sklepy internetowe, kolejna część to logistyka i magazynowanie, a pozostali to najemcy zajmujący się produkcją lekką, maszynową, motoryzacyjną oraz marki z branży przetwórczej. Portfolio najemców obejmuje takie firmy jak DHL, Oponeo, Pierce, Data Modul, Expondo, Raben, REAC, Swiss-Krono, FedEx, Laboratoria Natury, Rohlig Suus, Schenker, DPD.

W 2014 r. firma utworzyła Accolade Fund SICAV, fundusz prestiżowych nieruchomości przemysłowych otwarty dla inwestorów kwalifikowanych. W 2017 r. przejęła lotnisko Brno-Tuřany w Czechach.

W Polsce, oprócz sześciu refinansowanych, ma parki w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Warszawie, Kielcach, Koninie, Mińsku Mazowieckim, Gorzowie Wielkopolskim i Częstochowie.

Aareal Bank to niemiecki bank specjalizujący się w finansowaniu nieruchomości. Świadczy również usługi doradcze w zakresie nieruchomości komercyjnych. Ma oddziały w 17 krajach europejskich, w Stanach Zjednoczonych i Singapurze. W Polsce ma oddział w Warszawie.

– Refinansowanie portfela kilku parków przemysłowych jedną wspólną transzą kredytu inwestycyjnego uważamy za kolejny, naturalny krok w rozwoju naszej działalności w Polsce. Sam proces jest złożony i czasochłonny, jednak przynosi ogromne korzyści, chociażby w obszarze zarządzania finansami i związanej z tym sprawozdawczości, które zostaną teraz w zasadniczy sposób uproszczone. Wskaźniki finansowe będą oceniane na podstawie całego portfela, a nie pojedynczych nieruchomości, dzięki czemu struktura naszego finansowania staje się jeszcze bardziej odporna na otoczenie zewnętrzne. Ta operacja sprawiła również, że koszty związane z kredytowaniem zostały znacznie zmniejszone, a termin zapadalności wydłużony – ocenił Michał Białas, szef Accolade Poland i członek zarządu Accolade Fund SICAV.

– Zawarta umowa jest dowodem naszej wiedzy i doświadczenia w zakresie finansowania kompleksowych portfeli logistycznych. Świadczy także o naszej zdolności do kreowania, wraz z naszymi klientami, trendów w sektorze przemysłowym – oświadczył Hubert Manturzyk, general manager w polskim oddziale Aareal Banku.

Kancelaria CMS poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Aareal Bankowi w transakcji. Obsługą kierowali partnerzy Jakub Podkowa, Michał Mężykowski, a wykonywali ją Karolina Zając, Piotr Lipiński, Adrian Więsław, Joanna Sztandera, Michalina Parzych z zespołu bankowości i finansów.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Accolade doradzała kancelaria Allen & Overy.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl