CMS, Clifford Chance i Deloitte Legal w holenderskim gigadebiucie paczkomatowych akcji

1102
(www.inpost.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, warszawskie biura kancelarii CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang, Clifford Chance i Deloitte Legal doradzały przy publicznej ofercie i debiucie akcji paczkomatowej firmy InPost na giełdzie w Amsterdamie. CMS doradzała tej spółce oraz funduszowi inwestycyjnemu Advent International sprzedającemu jej akcje, podobnie jak beneluksowa kancelaria Stibbe i amerykańska Weil, Gotshal & Manges. Clifford Chance  doradzała bankom prowadzącym ofertę. Deloitte Legal była natomiast doradcą Rafała Brzoski, założyciela i akcjonariusza mniejszościowego InPostu. W obsługę oferty zaangażowane było także warszawskie biuro kancelarii Allen & Overy oraz kancelaria Bonn Steichen & Partners z Luksemburga. 

Akcje InPostu zadebiutowały na giełdzie Euronext Amsterdam 27 stycznia 2021 r. Inwestorzy objęli całą ofertę publiczną 175 mln akcji InPostu, płacąc w sumie ponad 2,7 mld euro (ok. 12,15 mld zł).

Oferta obejmowała 35 proc. kapitału firmy, sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy: fundusze private equity zarządzane przez firmy Advent International (fundusz AI Prime ma ponad 83 proc.) i Franklin Templeton Investments (fundusz Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV ma 2,5 proc.) oraz fundusz inwestycyjny Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych BIS 2 ma 2 proc.). Spółka A&R Investment Limited kontrolowana przez Rafała Brzoskę ma 12 proc. akcji InPostu, których nie sprzedaje.

Część oferty zarezerwowano dla wybranych inwestorów instytucjonalnych. Fundusze zarządzane przez firmy inwestycyjne BlackRock, Capital World Investors i GIC z Singapuru zawarły w związku z tym umowę dotyczącą nabycia 68,7 mln akcji (39 proc. oferowanych) po cenie 15 euro za łączną kwotę 1,03 mld euro. Na BlackRock przypadło 430,6 mln euro, a na Capital World i GIC po 300 mln euro.

Pozostałe akcje sprzedano po maksymalnej cenie 16 euro z przedziału ustalonego w ofercie na 14-16 euro. Oferta rozpoczęła się 21 stycznia, miała potrwać do 28 stycznia 2021 r., lecz ze względu na duży popyt ze strony inwestorów została skrócona do 26 stycznia. O dwa dni przyśpieszono ich debiut na giełdzie Euronext Amsterdam planowany na 29 stycznia.

Oferta może zwiększyć się do 210,25 mln akcji (40,25 proc.), ponieważ jej globalni koordynatorzy – banki inwestycyjne Citigroup Global Markets Europe, Goldman Sachs Bank Europe i J.P. Morgan – mają opcję dodatkowego przydziału, którą mogą wykonać w ciągu 30 dni po debiucie giełdowym InPostu.

Firma InPost wyjaśniła, że celem holenderskiego debiutu jest m.in. wzmocnienie rozpoznawalności marki za granicą, które powinno pomóc w dalszej ekspansji paczkomatów w Wielkiej Brytanii i wejściu na nowe rynki.

– Naszą wizją jest zbudować wiodącą pozycję w Europie w zakresie bezdotykowych dostaw przesyłek w ramach handlu elektronicznego. Planowane wejście na giełdę Euronext Amsterdam będzie oznaczało kolejną fazę naszego rozwoju, rozszerzymy naszą działalność na arenie międzynarodowej i wykorzystamy silną dynamikę, jaką wypracowaliśmy do tej pory – komentował ofertę Rafał Brzoska, prezes InPostu.

Firma InPost była już wcześniej notowana na warszawskiej giełdzie, wraz ze swoim udziałowcem firmą Integer.pl. Popadła jednak w finansowe tarapaty. W 2017 r. fundusz AI Prime z grupy Advent International przejął od głównego akcjonariusza Rafała Brzoski 30 proc. akcji, więcej dokupił od inwestorów mniejszościowych w ramach wezwania do sprzedaży, po czym wycofał spółki z giełdy. Po przejęciu kontroli nad InPostem Advent zrestrukturyzował i dokapitalizował firmę kwotą 250 mln zł. Oprócz restrukturyzacji zadłużenia ograniczono zagraniczną działalność stawiając na rozbudowę sieci paczkomatów w kraju. Nawiązano też współpracę z firmą Allegro, która była zainteresowana przejęciem kontroli nad InPostem, jednak strony nie dogadały się co do ceny.

InPost to największy w Polsce operator logistyczny. Firma oferuje usługi kurierskie oraz dostawy za pośrednictwem ogólnopolskiej sieci paczkomatów dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych, w tym dla branży e-commerce. W 2020 r. InPost dostarczyła do paczkomatów 249 mln paczek, a kurierzy firmy doręczyli ok. 60 mln przesyłek. Na koniec roku należały do niej 12 254 automaty paczkowe, z czego 10 776 w Polsce. Według InPostu z paczkomatów korzysta 13,6 mln osób, ok. 60 proc. wszystkich kupujących w Internecie. Firma chce dalej rozwijać ich sieć – zidentyfikowała w miastach i wsiach ponad 31 tys. miejsc na postawienie automatów paczkowych.

„Rynek Prawniczy”, ustalił, że firmie InPost oraz funduszowi inwestycyjnemu AI Prime przy ofercie akcji doradzały: w kwestiach prawa polskiego – warszawskie biuro kancelarii CMS; w kwestiach prawa holenderskiego i luksemburskiego (w Luksemburgu zarejestrowane są spółka InPost i fundusz AI Prime) – tamtejsze biura kancelarii Stibbe; w kwestiach prawa angielskiego i amerykańskiego – biuro kancelarii Weil, Gotshal & Manges w Londynie.

Globalnym koordynatorom oferty – bankom inwestycyjnym doradzała kancelaria Clifford Chance – biura w Amsterdamie, Luksemburgu, Londynie, Paryżu i Warszawie (w kwestiach prawa polskiego).

Kancelaria Deloitte Legal podała w Internecie, że doradzała Rafałowi Brzosce. Obsługę wykonywali partnerzy Piotr Siezieniewski, Ryszard Manteuffelpartner associate Jacek Korzeniewski, senior associates Mikołaj Chodkiewicz, Zuzanna Sapocińska, associates Błażej Badera, Łukasz Duchiński, Marta Duziak.

Kancelaria CMS poinformowała zaś w Internecie, że w obsługę holenderskiego debiutu InPostu zaangażowane były także warszawskie biuro kancelarii Allen & Overy oraz kancelaria Bonn Steichen & Partners z Luksemburga. 

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl