BSWW i Deloitte Legal w zakupie wrocławskiego poleasingowego biurowca do liftingu

658
(www.centrumorlat.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria BSWW Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Wspólnicy (Act BSWW) doradzała funduszowi Adventum International przy zakupie biurowca Centrum Orląt we Wrocławiu od firmy EFL Service, której doradzała kancelaria Deloitte Legal.

O sfinalizowaniu transakcji strony poinformowały 28 maja 2020 r. Firma Adventum International, zarządzająca funduszami real estate, kupiła budynek biurowy Centrum Orląt we Wrocławiu od firmy EFL Service należącej do Europejskiego Funduszu Leasingowego, który do niedawna miał w nim swoją siedzibę. Ceny transakcji nie ujawniono. To czwarta inwestycja Adventum w Polsce. W sumie jego polskie portfolio wynosi 63 tys. mkw. powierzchni, a są w nim jeszcze budynki Poznańskie Centrum Finansowe, Katowice Business Point, Renaissance Plaza w Warszawie.

Centrum Orląt to wybudowany w latach 2000-2001 biurowiec stojący w centrum Wrocławia, przy placu Orląt Lwowskich, stąd jego nazwa. Ma prawie 43 m wysokości, 12 kondygnacji, a na nich 18 tys. mkw. powierzchni. Jego charakterystyczna bryła podkreślona jest ciemnoniebieskim oświetleniem elewacji. Europejski Fundusz Leasingowy był inwestorem budynku.

Europejski Fundusz Leasingowy powstał w 1991 r. jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 r. jest częścią francuskiej grupy Crédit Agricole. Oferuje takie produkty jak: leasing (samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych, maszyn i urządzeń, sprzętu i oprogramowania informatycznego, medycznego i rolniczego, nieruchomości), pożyczki, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i faktoring. EFL Service to spółka zajmująca się zarządzaniem nieruchomościami należącymi do grupy EFL.

Adventum Group to grupa butikowych spółek zarządzających funduszami inwestującymi w nieruchomości w krajach regionu Europy Centralnej. Została założona w 2006 r. i zarejestrowana na Malcie. Jest własnością zarządzających, którymi są węgierscy menedżerowie rynku nieruchomości. Przeprowadziła dotychczas inwestycje o łącznej wartości 1,5 mld euro. Zarządza aktywami wartymi ponad 250 mln euro. Adventum International to zarządca tzw. alternatywnego funduszu inwestycyjnego (Alternative Investment Fund).

– Naszym zamiarem jest przeprowadzenie pełnej modernizacji tej nieruchomości. Centrum Orląt ponownie otworzy swoje drzwi w pierwszym kwartale 2021 r., ale wynajem powierzchni w obiekcie jest już prowadzony – zadeklarował Andras Marton, dyrektor Adventum International.

– Biurowiec przy placu Orląt Lwowskich był siedzibą EFL przez blisko 18 lat. W tym czasie firma się rozwijała, zwiększaliśmy zatrudnienie, a na rynku biurowym pojawiły się wymogi technologiczne, których już nie byliśmy w stanie w tym obiekcie wprowadzić. Dlatego jako grupa Credit Agricole Polska podjęliśmy decyzję o zmianie siedziby i przeniesieniu wszystkich naszych spółek do nowego, ekologicznego biurowca Business Garden przy ulicy Legnickiej. Jednym z filarów strategii grupy Credit Agricole Polska jest ekologiczne zaangażowanie. Decyzja o przeniesieniu do nowego biura oznaczała częściową realizację programu działań na rzecz ochrony środowiska. Naturalną konsekwencją zmiany siedziby była decyzja o sprzedaży biurowca przy placu Orląt Lwowskich, która to transakcja została właśnie sfinalizowana – oświadczył Wojciech Przybył z zarządu EFL.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Adventum International przy zakupie biurowca doradzała kancelaria Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Wspólnicy (Act BSWW), podobnie jak przy trzech poprzednich zakupach funduszu w Polsce. Na swojej witrynie internetowej kancelaria podała, że jej obsługa obejmowała cały proces nabycia: badanie due diligence nieruchomości, przygotowanie dokumentacji transakcyjnej, negocjacje oraz doradztwo transakcyjne.

Obsługą transakcji kierowała partner Marta Kosiedowska pod nadzorem partnera zarządzającego Marka Wojnara, współkierującego praktyką nieruchomości. Zespołem due diligence kierował partner Michał Sołtyszewski.

Firmie EFL Service przy sprzedaży biurowca doradzała kancelaria Deloitte Legal – ustalił „Rynek Prawniczy”. Na swojej witrynie internetowej kancelaria podała, że jej obsługa obejmowała kompleksowe doradztwo transakcyjne, w tym przeprowadzenie badania vendor due diligence nieruchomości, reprezentację w procesie negocjacji oraz przygotowanie dokumentacji transakcyjnej.

Obsługą transakcji kierował partner Artur Lisicki, a wykonywali ją managing associate Piotr Urbanek, senior associates Maciej Liberacki i Karolina Tulwin z praktyki prawa nieruchomości.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl