Jak dowiedział się „Rynek Prawniczy”, kancelaria Deloitte Legal doradzała wspólnikom firmy TopCard z branży obsługi obrotu bezgotówkowego przy jej sprzedaży firmie z tej samej branży, Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności, której doradzały kancelarie Mrowiec Fiałek i Wspólnicy – przy transakcji, i WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr – przy pozyskaniu od banków środków na sfinansowanie zakupu.
W styczniu 2020 r. Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności przejęło firmę TopCard, operatora terminali płatniczych z Poznania. Kupiła 100 proc. udziałów od jej wspólników (wśród nich m.in. Robert Chester Krawiec). Transakcję sfinansowały mBank i ING Bank Śląski.
Była to piąta w ostatnim czasie akwizycja PeP realizującej politykę konsolidacji rynku płatności bezgotówkowych w Polsce. Wcześniej nabyła ona terminalową spółkę NeoTu od firmy Kolporter, operatora terminali PayUp należącego do Grupy Eurocash, PayLane, operatora płatności internetowych z Trójmiasta oraz spółkę BillBird, specjalizującą się m.in. w obsłudze transakcji płatniczych np. opłat za rachunki.
Terminale płatnicze POS (point of sale – punkt handlowy) to urządzenia instalowane w sklepach i placówkach usługowych używane do kontaktu z bankiem za pośrednictwem centrum autoryzacyjnego w sytuacji, gdy klient za kupowany towar płaci kartą lub za pośrednictwem aplikacji w smartfonie.
TopCard obsługuje ok. 8 tys. klientów i zarządza siecią ok. 10 tys. terminali płatniczych POS, głównie w punktach prowadzonych przez małe i średnie przedsiębiorstwa.
Firma Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności specjalizuje się w obsłudze płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem terminali POS – transakcji płatniczych dokonywanych za pomocą kart. Oprócz stacjonarnych terminali płatniczych oferuje również kasoterminale, mobilne terminale, a także aplikację umożliwiającą zmianę smartfona w terminal. Firma obsługuje 116 tys. terminali, co daje jej trzecie miejsce na rynku, za eService i First Data Polska. Zatrudnia ponad 600 pracowników. Została utworzona w 2010 r. przez kadrę zarządzającą firmy OPTeam, która od 25 lat specjalizowała się w oprogramowaniu systemów kart elektronicznych oraz Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Od 2016 r. większościowym udziałowcem Polskich ePłatności jest działający w Europie Środkowo-Wschodniej fundusz private equity Innova Capital, właściciel prawie 70 proc. akcji. OPTeam jest akcjonariuszem mniejszościowym.
W marcu 2020 r. duńska firma Nets z branży płatności elektronicznych ogłosiła przejęcie CRE PeP. Wartość transakcji, która może zostać sfinalizowana po zatwierdzeniu przez odpowiednie organy regulacyjne, w trzecim kwartale roku, jest szacowana na 405 mln euro. Będzie to jeden z największych dealów w historii polskiego rynku płatniczego.
– Grupa PeP odnotowuje najszybsze tempo wzrostu w segmencie dostawców rozwiązań płatniczych w Polsce. Naszą aspiracją jest bycie dostawcą pierwszego wyboru w zakresie płatności w Polsce. W 2019 roku zainstalowaliśmy ponad 31 tys. terminali – skomentował przejęcie TopCardu Jarosław Mikos, prezes grupy PeP.
– Wejście TopCardu do grupy PeP umożliwia udostępnienie naszym klientom najnowocześniejszych technologii oraz najszerszej palety usług na terminalach. Dzięki temu będą mogli wygenerować dodatkowe zyski – stwierdził Wojciech Wojciechowski, prezes TopCardu.
Kancelaria Deloitte Legal poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji wspólnikom spółki TopCard. Obsługę wykonywali: partner Robert Pasternak, senior managing associate Zuzanna Grochowska, managing associate Jakub Markiewicz.
Kancelaria Mrowiec Fiałek i Wspólnicy poinformowała na swojej witrynie internetowej, że doradzała CRE PeP w transakcji.
Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała CRE PeP przy pozyskaniu kredytów bankowych na sfinansowanie akwizycji. Obsługę wykonywali partner Marcin Smolarek, counsel Michał Kalicki, associate Aleksandra Nalewajko, junior associate Rafał Strzępek.
Ireneusz Walencik