CMS doradza przy IPO spółki InPost wycenianej na 36 mld zł

376

Kancelaria CMS doradza spółce InPost, wiodącemu dostawcy nowoczesnych usług logistycznych dla sektora e-commerce, oraz funduszowi private equity Advent International, większościowemu akcjonariuszowi, przy debiucie spółki InPost na giełdzie Euronext w Amsterdamie. Cena akcji została ustalona na 16 euro za akcję, co oznacza, że kapitalizacja spółki wyniosła blisko 36 mld zł (8 mld euro). Debiut InPostu w Amsterdamie jest pierwszym IPO polskiej spółki na tym parkiecie i jednym z największych IPO przeprowadzonych przez polską spółkę.

W 2017 r. fundusz private equity Advent International Corporation zainwestował w Grupę InPost i rozpoczął współpracę z założycielem grupy, panem Rafałem Brzoską, i pozostałymi inwestorami instytucjonalnymi. W tym czasie Grupa InPost była notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych i po przejęciu kontroli przez Advent International została zdjęta z warszawskiego parkietu. Inwestycja ta okazała się kamieniem milowym w rozwoju Grupy InPost.

Obecnie sieć paczkomatów Grupy InPost obejmuje 12 tys. paczkomatów w Europie, zapewniając usługi logistyczne na każdym etapie łańcucha e-commerce. W 2020 r. InPost dostarczył za pośrednictwem swojej sieci paczkomatów blisko 250 mln przesyłek. Grupa InPost wykazuje się szybkim wzrostem, który pozwolił na podwojenie przychodów i prawie trzykrotny wzrost zysku operacyjnego na przestrzeni dziewięciu miesięcy do września 2020 r.

Jeśli opcja dodatkowego przydziału zostanie w pełni wykonana, łączna wartość IPO wyniesie 3,2 mld euro.

Funduszowi Advent International oraz spółce InPost doradzał zespół prawników transakcyjnych z kancelarii CMS kierowany przez Sławomira Czerwińskiego, partnera specjalizującego się w doradztwie dla funduszy private equity. Prace prawników transakcyjnych koordynował Jarosław Gajda, counsel wraz z Dominiką Pietkun, prawnik. W skład zespołu weszli ponadto Katarzyna Grodziewicz i Antoni Wandzilak, starsi prawnicy, oraz Jakub Rykowski, prawnik z zespołu transakcyjnego, a dodatkowy nadzór zapewnił Rafał Zwierz, partner kierujący warszawską praktyką transakcyjną. W zakresie prawa angielskiego doradzali Graham Conlon, partner, oraz Valentina Santambrogio, starszy prawnik. Ponadto zespół transakcyjny wspierali m.in. Aleksandra Kuźnicka-Cholewa i Paulina Komorowska (prawo własności intelektualnej i ochrony danych osobowych), Małgorzata Urbańska i Krzysztof Sikora (prawo ochrony konkurencji), Katarzyna Dulewicz, Agnieszka Kałwa i Michał Tutaj (prawo pracy), Łukasz Dynysiuk i Rafał Dostatni (doradztwo podatkowe).

Materiał kancelarii CMS