Linklaters i SSW w zakończonym portugalskim zakupie plastikowych butelek z Polski

791

Kancelaria Linklaters doradzała portugalskiej firmie Logoplaste, produkującej opakowania PET, przy przejęciu większości udziałów w polskiej firmie Masterchem, produkującej opakowania PET, od dotychczasowych właścicieli, którym doradzała kancelaria SSW Spaczyński Szczepaniak i Wspólnicy (SSW Pragmatic Solutions).

Firma Logoplaste poinformowała, że transakcja została sfinalizowana i 3 marca 2020 r. firma Masterchem stała się częścią grupy Logoplaste. Działa pod nazwą Masterchem Logoplaste pod wodzą Piotra Wasilewskiego, dotychczasowego prezesa zarządu.

Wcześniej, 22 listopada 2019 r., Logoplaste poinformowała o podpisaniu z dotychczasowymi właścicielami umowy zakupu większościowego pakietu udziałów w Masterchemie. Przejęcie ma pozwolić Logoplaste na rozszerzenie działalności na nowe rynki europejskie. Dotychczasowi właściciele zachowali mniejszościowe udziały w spółce.

Fabryka Opakowań PET Masterchem należała do rodziny Wasilewskich z Zielonej Góry. Ojciec Wojciech Wasilewski był dyrektorem generalnym, a syn Piotr Wasilewski – prezesem zarządu. Firma działa od ponad 25 lat. Jest producentem butelek, buteleczek, pojemników, słoiczków i nakrętek z tworzywa PET na wyroby spożywcze, kosmetyczne, farmaceutyczne oraz chemii gospodarczej. Posiada ponad 1 tys. klientów w całej Europie, którym dzięki 115 maszynom i zintegrowanej narzędziowni sprzedaje rocznie ponad 500 mln szt. wyprodukowanych opakowań.

Portugalska firma Logoplaste działa w branży opakowań plastikowych od 1975 r. Jest globalnym producentem opakowań dla 35 znanych światowych firm z branży spożywczej i kosmetycznej, takich jak np. SC Johnson, Kraft Heinz (produkuje buteleczki do keczupu „Pudliszki”), Johnson & Johnson. Ma dziś 63 fabryki w 16 krajach w Europie, Amerykach Północnej i Południowej, w których pracuje 2,1 tys. osób. Od października 2016 r. należy do funduszu inwestycyjnego The Carlyle Group.

The Carlyle Group jest firmą inwestycyjną zarządzającą aktywami o wartości 222 mld dolarów zainwestowanymi w 272 spółek i 361 nieruchomości. Założona w 1987 r. w Waszyngtonie, dziś działa globalnie na sześciu kontynentach dzięki ponad 1,7 tys. profesjonalistów w 33 biurach. Zarabia dla ponad 2,6 tys. inwestorów publicznych i prywatnych z 94 krajów.

Termoplastyczny polimer PET wynaleziony został pod koniec lat 50-tych ubiegłego wieku. Jest to tworzywo lekkie, wytrzymałe mechanicznie i odporne chemicznie. Charakteryzuje się też połyskiem i przezroczystością, dlatego znalazło powszechne  zastosowanie do produkcji opakowań plastikowych, które poddają się recyklingowi i wtórnemu wykorzystaniu.

– Masterchem Logoplaste umożliwi obu firmom lepszą obsługę klientów, dzięki kompleksowym rozwiązaniom od pomysłu i projektu, poprzez krótkie serie butelek i zamknięć, aż po pełne, własne rozwiązania w zakresie produkcji – skomentował Gerardo Chiaia, prezes Logoplaste.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie Logoplaste. Zespołem transakcyjnym kierowała counsel Klaudia Królak, a byli w nim senior associate Ewa Szmigielska, partner Tomasz Żórawski z warszawskiej praktyki korporacyjnej/fuzji i przejęć oraz partner Carmen Burgos z praktyki korporacyjnej/fuzji i przejęć w Madrycie. W szerszym zespole doradczym znaleźli się prawnicy z biur Linklaters w Warszawie, Lizbonie, Luksemburgu i Madrycie: Ada Zahorodna, Agnieszka Mencel, Aleksander Krzeszowiak, Alicja Zielińska-Eisen, Anna Laszczyk, Anne Mauske, Barbara Wanat, Cezary Wiśniewski, Christopher Quinn, Eugenie Syx, Jakub Kowal, Jakub Woźniak, James Maguire, Jan Jurga, Joanna Maksymowicz, José Maria Cabral Sacadura, Katarzyna Karczewska, Klaudia Owsianka, Łukasz Burakowski, Marek Tolcz, Mikołaj Bieniasz, Monika Krzyszkowska-Dąbrowska, Szymon Sieniewicz, Wojciech Podlasin i Zuzanna Lipska.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że kancelaria SSW Pragmatic Solutions doradzała w transakcji sprzedającym udziały właścicielom Masterchemu z rodziny Wasilewskich.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl