Crido Legal i SSW Pragmatic Solutions w asfaltowej transakcji

567
(www.bohbros.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Crido Legal doradzała firmie Colas przy przejęciu 11 wytwórni mas bitumicznych w Polsce od firmy Skanska, której doradzała kancelaria SSW Spaczyński Szczepaniak i Wspólnicy (SSW Pragmatic Solutions).

Umowa weszła w życie 1 kwietnia 2019 r. Szwedzka firma budowlana Skanska sprzedała 11 posiadanych w Polsce zakładów produkcji mieszanek bitumicznych wraz z laboratoriami firmie Colas Polska należącej do francuskiej grupy budowlanej Bouygues. Nabywca przejął również 132 maszyny oraz receptury mieszanek bitumicznych, a także ok. 330 pracowników z wytwórni w Anielinie k. Łodzi, Dębskiej Woli k. Kielc, Gdańsku – Matarni, Głogowie Małopolskim k. Rzeszowa, Gutkowie k. Olsztyna, Nasławicach k. Wrocławia, Ostaszewie Toruńskim, Poznaniu, Skawinie k. Krakowa, Warszawie i Zabrzu..

Wartość transakcji wyniosła ok. 120 mln zł.

Sprzedaż ma związek z realizacją od początku 2018 r. przez Skanska strategii koncentracji działalności w siedmiu kluczowych miastach Polski i na wybranych segmentach rynku.

– Sprzedaż nie wpłynie w żaden sposób na ciągłość wykonywanych projektów i tempo prac. Skanska będzie realizować wybrane projekty infrastrukturalne zgodne z założeniami strategii „Budujemy Miasta”. Mamy zapewniony dostęp do wszystkich materiałów potrzebnych do realizacji projektów – oświadczył Magnus Persson, prezes Skanska.

Jak podaje Wikipedia, masa bitumiczna to mieszanka kruszywa, lepiszcza i wypełniacza stosowana do budowy nawierzchni dróg, potocznie nazywana asfaltem. Lepiszczem wiążącym w masę kruszywo (97 proc.) jest asfalt właściwy (3 proc.) otrzymywany z ropy naftowej.

Skanska, to jedna z największych firm budowlano-deweloperskich na świecie. Utworzona w 1887 r. w Malmö, obecnie na całym świecie zatrudnia ok. 50 tys. pracowników. W Polsce działa od początku lat 90. XX wieku. Zajmuje się generalnym wykonawstwem projektów budowlanych, a także budową biurowców i mieszkań, obiektów komercyjnych i przemysłowych.

Colas to firma specjalizująca się w budowie i utrzymaniu infrastruktury drogowej. Działa w 50 krajach na pięciu kontynentach, zatrudniając ponad 60 tys. osób. Posiada sieć 800 oddziałów i 2 tys. jednostek produkcyjnych pozwalających na realizację około 100 tys. projektów rocznie. Jej polski oddział od 1997 r. działał  głównie w zachodniej części kraju. Obecnie funkcjonuje  poprzez dwie spółki: Colas Polska w sektorze drogowym oraz Colas  Kruszywa – w sektorze wydobywczym. Posiada kopalnie bazaltu Wilcza Góra w Złotoryi i Winna Góra w Piotrowicach, kopalnię granitu Rogoźnica II w Rogoźnicy oraz wytwórnie emulsji asfaltowej w Czarnym Piątkowie, Trzebini i Warszawie. W rezultacie transakcji staje się graczem na ogólnopolskim rynku drogownictwa dysponującym zespołem prawie 700 pracowników. W 2018 r. zrealizowała ponad 100 projektów. Zakłady produkcyjne dostarczyły ponad 600 tys. ton mas bitumicznych i niemal 15 tys. ton emulsji oraz blisko 2 mln ton kruszyw potrzebnych do zrealizowania tych projektów.

Kancelaria Crido Legal potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji Colas Polska – począwszy od negocjacji wstępnych warunków, poprzez badanie due diligence, sporządzenie i negocjacje dokumentacji transakcyjnej aż po  zamknięcie transakcji.

Zespołem prawników doradzających kierował Mateusz Rogoziński, partner kierujący działem M&A, w negocjacje dokumentacji zaangażowane były associates Magdalena Purol i Michał Furgalski oraz Dominika Mazur. Zespołem podatkowym kierował Paweł Toński, partner zarządzający działem podatków.

Kancelaria SSW podała na swojej stronie internetowej, że jej prawnicy doradzali Skanska S.A. m.in. w zakresie doradztwa transakcyjnego, przy przygotowaniu i negocjowaniu dokumentacji, w dziedzinie prawa nieruchomości, ochrony środowiska i pracy oraz częściowo w podatkowych aspektach transakcji.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl