Greenberg Traurig i KPMG D. Dobkowski w wieprzowym dealu

762

Jak dowiedział się „Rynek Prawniczy”, kancelaria Greenberg Traurig doradzała firmie Smithfield Foods przy akwizycji firmy Pini Polonia, której w transakcji doradzała kancelaria KPMG D. Dobkowski.

Obie firmy zajmują się przetwórstwem wieprzowiny. Zakup 66,5 proc. udziałów spółki Pini Polonia przez koncern Smithfield Foods sfinalizowano 28 maja 2019 r. Pini Polonia prowadzi największy w Polsce i Europie Środkowej zakład uboju trzody chlewnej i rozbioru mięsa wieprzowego. Firma współpracuje z polskimi i zagranicznymi sieciami handlowymi, eksportuje też mięso na rynek północnoamerykański. Zakończenie tej transakcji oznacza przejęcie przez Smithfield Foods całego polskiego biznesu włoskiej rodziny Pini, czyli firm Pini Polska, Hamburgery Pini, Royal Chicken i Pini Polonia.

Założona w 1936 r. w Stanach Zjednoczonych firma Smithfield Foods to największy na świecie hodowca tuczników i przetwórca mięsa. Zatrudnia 57 tys. pracowników w 11 krajach. Od 2013 r. kontroluje ją chiński konglomerat spożywczy WH Group. W Polsce jest właścicielem firmy Animex specjalizującej się w produkcji mięsa oraz wędlin wieprzowych i drobiowych (m.in. takich marek jak Krakus, Morliny, Morlinki, Berlinki), posiadającej dziewięć zakładów rozbioru i przetwórstwa mięsa, w tym trzy ubojnie świń. Smithfield Polska zatrudnia ponad 9,3 tys. pracowników i współpracuje bezpośrednio z ponad 2,3 tys. polskimi hodowcami trzody chlewnej.

Firma Pini Polonia działała w Polsce od 2010 r. Posiadała gigantyczną przemysłową ubojnię świń pod Kutnem, która umożliwia ubój i rozbiór 4 mln tuczników rocznie. Daje to 30 proc. rynku krajowego i trzecie miejsce w Europie spośród wszystkich firm przerabiających wieprzowinę. Współpracuje z największymi sieciami supermarketów, które zaopatruje w 1,5 tys. ton towaru tygodniowo. Należała do Pini Group liczącej we Włoszech dwie ubojnie i jedną przetwórnię, jedną ubojnię na Węgrzech i jedną w Polsce. Jej założyciel Piero Pini w połowie sierpnia 2017 r. zaczął wycofywać się z polskiego rynku po aferze kryminalnej – polskie organy śledcze zarzuciły władzom firmy Pini Polonia malwersacje finansowe.

Przejęcie Pini Polonia zapewni zaopatrzenie w mięso zakładów przetwórczych Animeksu zwiększając zdolności firmy do konkurowania na rynku europejskim.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Smithfield Foods przy finalizacji nabycia 66,5 proc. kapitału zakładowego Pini Polonia. Wykonała obsługę prawną transakcji we wszystkich jej aspektach, od doradztwa w zakresie fuzji i przejęć przez doradztwo podatkowe po postępowania antymonopolowe przed Komisją Europejską i Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończone bezwarunkową zgodą UOKiK na przejęcie.

Zespołem prawników kierował partner Michał Fereniec. Partner Robert Gago odpowiadał za aspekty dotyczące prawa konkurencji. Obsługę transakcji nadzorował senior partner Lejb Fogelman.

Kancelaria KPMG D. Dobkowski (KPMG Legal) podała na swojej stronie internetowej, iż doradzała Pini Polonia przy sprzedaży udziałów Smithfield Foods. Jej prawnicy współpracowali z firmami doradztwa podatkowego KPMG Tax M. Michna oraz doradztwa biznesowego KPMG Advisory.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl