Linklaters i kancelaria D. Dobkowski w chińskiej akwizycji soków jabłkowych

797

Kancelaria Linklaters doradzała chińskiej firmie SDIC Zhonglu Fruit Juice przy transakcji przejęcia polskich zakładów przetwórstwa owocowego Appol od dotychczasowych właścicieli, którym doradzała kancelaria D. Dobkowski stowarzyszona z firmą konsultingową KPMG.

O zawarciu umowy inwestycyjnej media poinformowały w grudniu 2017 r. Transakcję sfinalizowano w połowie czerwca 2018 r., po uzyskaniu aprobaty chińskich urzędów.

Według chińskiego dziennika „National Business Daily” firma Appol miała być kupiona za 68,5 mln zł. To pierwsza inwestycja firmy Zhonglu Fruit Juice Co. Ltd. w Polsce. To spółka notowana na giełdzie w Szanghaju, należąca do największego chińskiego państwowego holdingu inwestycyjnego National Development Investment Group Co. Ltd. Zhonglu Fruit Juice to jeden z największych światowych przetwórców owoców eksportuje koncentraty do ponad 20 krajów, osiągając rocznie miliardowy obrót. Akwizycja ma być znaczącym krokiem w ekspansji Zhonglu Fruit Juice na rynki europejskie.

Rodzinna firma Appol działa od ponad 30 lat i jest największym w Polsce producentem zagęszczonych soków jabłkowych (koncentratów) i znaczącym w Europie. Ma trzy zakłady przetwórcze w Polsce: w Łąkcie Górnej (w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim), Potyczy (w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim) i Opolu Lubelskim, w których powstają także m.in. soki not from concentrate   tłoczone lub wyciskane z jabłek, wiśni i porzeczek.

Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej przedstawiciel chińskiej spółki, Europa jest drugim po Chinach kluczowym producentem zagęszczonego soku owocowego na świecie, toteż przejęcie wytwórcy z tego rynku wpłynie korzystnie na globalne rozmieszczenie produkcji firmy Zhonglu Fruit Juice, która dotychczas wyrabiała sok tylko w Chinach.

Kancelaria Linklaters  potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała przy transakcji firmie SDIC Zhonglu Fruit Juice.

Na czele zespołu prawników stali Tomasz Żórawski, partner kierujący praktyką prawa korporacyjnego i managing associate Klaudia Królak, a byli w nim m.in. associate Magdalena Szewczyk, junior associate Maciej Ficiński oraz prawnicy z biura kancelarii w Pekinie.

Kancelaria D. Dobkowski poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż doradzała udziałowcom firmy Appol przy jej sprzedaży.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl