Trzy kancelarie w sprzedaży biurowca przy bramie browaru

576
(www.echo.com.pl)

Kancelaria White & Case doradzała firmie deweloperskiej Echo Investment przy sprzedaży budynku Biura przy Bramie w kompleksie Browarów Warszawskich niemieckiemu funduszowi GLL Real Estate Partners, któremu doradzała kancelaria Dentons. Kancelaria Baker McKenzie doradzała Echo Investment w kwestiach podatkowych.

Firma Echo Investment poinformowała 29 marca 2019 r., że sprzedała pierwszy biurowiec wybudowany w kompleksie Browarów Warszawskich – Biura przy Bramie. Kupił go fundusz zarządzany przez firmę inwestycyjną GLL Real Estate Partners za 76,8 mln euro. Umowę przedwstępną strony podpisały w listopadzie 2018 r.

Budynek Biura przy Bramie postawiono u zbiegu ulic Grzybowskiej i Wroniej w Warszawie. Ma 11 kondygnacji i 15,7 tys. mkw. powierzchni najmu. Budynek pokrywa satynowa, szklana okładzina o delikatnie zielonej barwie, która w słoneczne dni ma dawać efekt lodu skrzącego się w słońcu. Do pokrycia obiektu wykorzystano prawie 4,7 tys. mkw. szkła. Zielona ściana lobby budynku pokryta jest magną – materiałem pochodzącym w 100 proc. z recyklingu potłuczonego szkła butelkowego. Sufit pokryty jest prawie 3,8 tys. zielonych, podświetlonych butelek.

Budynek otrzymał pozwolenie na użytkowanie w grudniu 2018 r. Biura wynajęły w nim m.in. firmy L’Oréal Polska, WeWork, Epam Systems Poland i Sony Interactive Entertainment Polska. Na parterze będzie drogeria sieci Hebe i restauracja.

Browary Warszawskie to obecny teren dawnych browarów, na którym Echo Investment stawia biurowce i budynki mieszkalne.

Jak podaje Wikipedia, Browary Warszawskie (1948-2004) powstały po upaństwowieniu zburzonych podczas wojny browarów Haberbusch i Schiele, które zostały odbudowane w ich poprzednim miejscu, w dzielnicy Wola. W 1968 r. wraz z browarami w Ciechanowie, Ciechomicach i Wyszkowie utworzyły Warszawskie Zakłady Piwowarskie. Ich flagowym piwem było Królewskie. W 1972 r. rozpoczęto tam produkcję Coca-Coli na licencji. W 1992 r. zakłady przekształcono w spółkę pracowniczą. W 2001 r. przejęła ją austriacka firma Brau Union, która w 2004 r. zakończyła produkcję piwa w browarze warszawskim i wycofała się z Polski. Po likwidacji browaru w zabudowaniach początkowo mieściły się magazyny, później je zburzono. Dziś pozostały tylko budynki: warzelni, stacji uzdatniania wody, laboratorium oraz piwnice, w których przechowywano piwo.

Inwestycja Echo Investment przewiduje ok. 110 tys. mkw. powierzchni użytkowej. W trzech budynkach będzie prawie 600 mieszkań do sprzedaży, a w czwartym – 450 na wynajem. Powstaną też dwa kolejne biurowce – Biura przy Willi i Biura przy Warzelni. W dawnych pomieszczeniach piwnic i warzelni powstaną placówki gastronomiczne: restauracje i kawiarnie.

Echo Investment to firma deweloperska realizująca inwestycje w trzech głównych sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym i biurowym. Zrealizowała ponad 140 projektów w kilkudziesięciu miastach Polski o łącznej powierzchni ponad 1,4 mln mkw. W 2015 r. wspólnie kupiły ją fundusze kapitałowe Griffin Real Estate z Polski oraz amerykańskie Oaktree Capital Management i Pacific Investment Management Company. Obecnie firma zwykle krótko po wybudowaniu i wynajęciu biurowców lub centrów handlowych, sprzedaje je, przyspieszając rotację kapitału w poszukiwaniu wyższych stóp zwrotu.

Niemiecki fundusz inwestycyjny GLL Real Estate Partners od 2000 r. działa na rynku nieruchomości komercyjnych (biurowych, handlowych i przemysłowych) na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Łacińskiej. Zainwestował dotychczas 14 mld euro w sektorze real estate, obecnie zarządza aktywami wartymi 7 mld euro. W 2018 r. został przejęty przez Macquarie Infrastructure and Real Assets z Australii, największą na świecie firmę inwestycyjną zarządzającą aktywami infrastruktury transportowej, należącą do globalnej grupy finansowej Macquarie Group.

– GLL Real Estate Partners i najemcy doceniają naszą strategię budowania zintegrowanych fragmentów miast, które łączą miejskie funkcje i przyciągają ludzi, którzy mogą tu mieszkać, pracować i spędzać wolny czas – ocenił Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Kancelaria White & Case potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała Echo Investment przy sprzedaży. Obsługą kierował partner lokalny Michał Matera, wykonywali ją associates Michał Plich, Małgorzata Jastrzębska, Marta Strykowska.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała GLL Real Estate Partners. Obsługę nadzorował Paweł Dębowski, szef zespołu prawa nieruchomości w Europie, wykonywali ją counsel Anna Garbula-Węgrzynowska i prawnik Katarzyna Ławińska.

Kancelaria Baker McKenzie potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że obsługiwała Echo Investment w kwestiach podatkowych – doradzali partner Katarzyna Kopczewska i counsel Michał Maj.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl