Dentons i Domański Zakrzewski Palinka na zamówienie Ministerstwa Rozwoju

1061

Kancelarie Dentons i Domański Zakrzewski Palinka są w składach dwóch spośród trzech konsorcjów, które wygrały długotrwały przetarg Ministerstwa Rozwoju na doradztwo przy realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Proces wyboru wykonawców umowy o doradztwo w trybie udzielenia zamówienia publicznego trwał ponad rok. Pierwsze  rozstrzygnięcie, które zapadło w październiku 2016 r., zostało zaskarżone do Krajowej Izby Odwoławczej. W grudniu 2016 r. dokonano ostatecznego wyboru ofertwybrano wykonawców:

  • spółkę Ernst & Young Corporate Finance z grupy doradczej EY.
  • konsorcjum w składzie: kancelaria Dentons (koordynator Tomasz Korczyński, współkierujący praktyką PPP), firmy Infralinx Capital Polska (inwestycje infrastrukturalne), Ove Arup & Partners International Limited (doradztwo techniczne) oraz Fundacja Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
  • konsorcjum w składzie: kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, firmy Mott MacDonald Polska (doradztwo inżynieryjne) i Crido Taxand (doradztwo z zakresu podatków i pomocy publicznej).

W przetargu startowały jeszcze dwa konsorcja: firmy Collect Consulting i Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz oraz firm PwC Polska, Egis Poland i kancelarii Hogan Lovells.

Przedmiotem  zamówienia jest „Umowa ramowa na doradztwo i warsztaty specjalistyczne w zakresie przygotowania do realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego” zawarta ze zwycięzcami przetargu na cztery lata. MR oszacowało  całkowitą wartość zakupów usług doradczych w tym okresie na 9 mln 530 tys. zł (bez VAT). Na podstawie umowy ramowej ministerstwo planowało udzielać wykonawcom zamówień wykonawczych do wysokości tej kwoty. Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze środków Unii Europejskiej Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 20142020 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano dwa kryteria: ceny (waga 45) i jakości (waga 55) proponowanych usług.

Jak podało MR, doradztwo obejmie wszelkiego rodzaju kwestie, związane z przygotowaniem i realizacją projektów PPP, w tym przede wszystkim wsparcie doradcze w sprawach prawnych, finansowych, ekonomicznych, technicznych na etapie przygotowania projektów PPP, a następnie przeprowadzenie warsztatów specjalistycznych na podstawie zebranych doświadczeń.

Wsparciem, w ramach ogłaszanych przez MR naborów projektów, na podstawie których zostaną zebrane doświadczenia i wypracowane wzorcowe rozwiązania, objęte zostaną przedsięwzięcia realizowane we wszystkich sektorach z wyjątkiem gospodarki odpadami, dróg samorządowych szczebla wojewódzkiego i krajowych, efektywności energetycznej i budynków sądów.

Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym to, według MR, długoterminowy (powyżej 4 lat) kontrakt dotyczący wspólnej realizacji przedsięwzięcia opartej na podziale zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym, w którym wynagrodzenie partnera prywatnego pochodzi w większości od końcowych użytkowników usług albo opiera się na faktycznej dostępności przedmiotu PPP (strona publiczna dokonuje regularnych płatności na rzecz strony prywatnej zapewniając jej większość przychodów).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl