Kancelarie Dentons i Domański Zakrzewski Palinka są w składach dwóch spośród trzech konsorcjów, które wygrały długotrwały przetarg Ministerstwa Rozwoju na doradztwo przy realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
Proces wyboru wykonawców umowy o doradztwo w trybie udzielenia zamówienia publicznego trwał ponad rok. Pierwsze rozstrzygnięcie, które zapadło w październiku 2016 r., zostało zaskarżone do Krajowej Izby Odwoławczej. W grudniu 2016 r. dokonano ostatecznego wyboru ofert – wybrano wykonawców:
- spółkę Ernst & Young Corporate Finance z grupy doradczej EY.
- konsorcjum w składzie: kancelaria Dentons (koordynator Tomasz Korczyński, współkierujący praktyką PPP), firmy Infralinx Capital Polska (inwestycje infrastrukturalne), Ove Arup & Partners International Limited (doradztwo techniczne) oraz Fundacja Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
- konsorcjum w składzie: kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, firmy Mott MacDonald Polska (doradztwo inżynieryjne) i Crido Taxand (doradztwo z zakresu podatków i pomocy publicznej).
W przetargu startowały jeszcze dwa konsorcja: firmy Collect Consulting i Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz oraz firm PwC Polska, Egis Poland i kancelarii Hogan Lovells.
Przedmiotem zamówienia jest „Umowa ramowa na doradztwo i warsztaty specjalistyczne w zakresie przygotowania do realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego” zawarta ze zwycięzcami przetargu na cztery lata. MR oszacowało całkowitą wartość zakupów usług doradczych w tym okresie na 9 mln 530 tys. zł (bez VAT). Na podstawie umowy ramowej ministerstwo planowało udzielać wykonawcom zamówień wykonawczych do wysokości tej kwoty. Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze środków Unii Europejskiej – Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014–2020 – Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano dwa kryteria: ceny (waga 45) i jakości (waga 55) proponowanych usług.
Jak podało MR, doradztwo obejmie wszelkiego rodzaju kwestie, związane z przygotowaniem i realizacją projektów PPP, w tym przede wszystkim wsparcie doradcze w sprawach prawnych, finansowych, ekonomicznych, technicznych na etapie przygotowania projektów PPP, a następnie przeprowadzenie warsztatów specjalistycznych na podstawie zebranych doświadczeń.
Wsparciem, w ramach ogłaszanych przez MR naborów projektów, na podstawie których zostaną zebrane doświadczenia i wypracowane wzorcowe rozwiązania, objęte zostaną przedsięwzięcia realizowane we wszystkich sektorach z wyjątkiem gospodarki odpadami, dróg samorządowych szczebla wojewódzkiego i krajowych, efektywności energetycznej i budynków sądów.
Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym to, według MR, długoterminowy (powyżej 4 lat) kontrakt dotyczący wspólnej realizacji przedsięwzięcia opartej na podziale zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym, w którym wynagrodzenie partnera prywatnego pochodzi w większości od końcowych użytkowników usług albo opiera się na faktycznej dostępności przedmiotu PPP (strona publiczna dokonuje regularnych płatności na rzecz strony prywatnej zapewniając jej większość przychodów).
Ireneusz Walencik