Dentons w sprzedaży warszawskiego wieżowca biurowego

364
(www.pl.pinterest.com)

Kancelaria Dentons doradzała deweloperskiej firmie Marvipol przy sprzedaży budynku biurowego Prosta Tower w Warszawie firmie inwestycyjnej Credit Suisse AM Immobilien.

Była to pierwsza od 2007 r. transakcja inwestycyjna CSAM Immobilien na polskim rynku biurowym.

Budynek, oddany do użytku w 2011 r., Marvipol sprzedała w grudniu 2016 r. za 26,8 mln euro (ok. 120 mln zł). Pieniądze ze sprzedaży, pozostałe m.in. po spłacie kredytu udzielonego przez mBank na refinansowanie kosztów budowy, firma zamierza przeznaczyć na nowe inwestycje magazynowo-logistyczne realizowane we współpracy z firmą Panattoni Europe, m.in. w gminie Grodzisk Mazowiecki.

Prosta Tower to 18-piętrowy biurowiec stojący w warszawskiej dzielnicy Wola, o powierzchni użytkowej 6,1 tys. mkw. Wyróżnia go charakterystyczna elewacja frontowa w postaci betonowej „siatki” oplatającej szklano-stalową bryłę o nieprostym kształcie.

Biurowiec jest wynajęty w 95 proc. Marvipol zagwarantowała sobie w nim długoterminowy najem pomieszczeń na siedzibę.

– CSAM Immobilien stało się właścicielem wyjątkowego budynku. Sprawiają to unikalna bryła i fasada, kameralny układ pięter, pozwalający zaadresować ofertę do firm poszukujących mniejszych powierzchni oraz prestiżowa, niezwykle perspektywiczna lokalizacja. Jestem przekonany, iż wartość Prosta Tower będzie rosła wraz z rozwojem rejonu ronda Daszyńskiego, najgorętszego dziś miejsca na deweloperskiej mapie Warszawy – skomentował Mariusz Książek, prezes Marvipolu.

Firma Marvipol powstała w 1996 r. Na początku koncentrowała się na usługach związanych ze wstępnymi etapami procesu deweloperskiego – pozyskiwaniu gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i komercyjne, przygotowaniu dokumentacji. Zajmowała się też konsultingiem i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Od 2000 r. realizuje własne  projekty inwestycyjne w branży mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego. Dotychczas zrealizowała 21 inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych. Obecnie komercjalizuje pięć inwestycji mieszkaniowych i jest zaangażowana w budowę i komercjalizację pięciu projektów magazynowo-logistycznych.

Credit Suisse Asset Management Immobilien to założona w 1991 r. firma zajmująca się zarządzaniem funduszami inwestującymi w nieruchomości. Należy do szwajcarskiej grupy finansowej  Credit Suisse. W portfelu ma aktywa warte ok. 3,5 mld euro.

Firmie Marvipol w sprzedaży Prosta Tower doradzały kancelaria Dentons i firma Colliers International – doradca komercyjny.

Doradcą CSAM Immobilien była firma JLL.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl