Clifford Chance i Taylor Wessing w „zielonych” euroobligacjach magazynowo-przemysłowego dewelopera

222
(www.mlpgroup.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Taylor Wessing doradzała firmie deweloperskiej MLP Group przy emisji obligacji o wartości 300 mln euro. Kancelaria Clifford Chance doradzała bankom Santander i Citi jako organizatorom emisji.

Emisję przeprowadzono w październiku 2024 r. Kontrolowana przez izraelski kapitał i działająca m.in. w Polsce firma deweloperstwa przemysłowo-magazynowego MLP Group zakończyła ofertę obligacji o wartości 300 mln euro (równowartość 1,3 mld zł). Zaoferowała inwestorom kwalifikowanym tzw. „zielone” (przeznaczone do finansowania przedsięwzięć na rzecz ochrony stabilności klimatu tudzież środowiska naturalnego) obligacje. To uprzywilejowane dłużne papiery wartościowe oprocentowane na 6,125 proc. rocznie, z terminem wykupu w kwietniu 2029 r., wyemitowane zgodnie z przepisami prawa stanu Nowy Jork. Obligacje są notowane na Luksemburskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Pozyskane ze sprzedaży obligacji pieniądze MLP Group zamierza przeznaczyć na częściową spłatę kredytów zabezpieczonych na majątku spółki, finansowanie nowych inwestycji, zakup gruntów, a także zasilenie kapitału obrotowego.

Globalnymi koordynatorami emisji i prowadzącymi księgę popytu były Banco Santander (także wyłączny doradca ds. ratingów i ESG) oraz Citigroup Global Markets Europe.

Firma MLP (Millennium Logistic Parks) Group to deweloper, właściciel i zarządca parków logistycznych, przemysłowych i biznesowych działający na rynkach polskim, niemieckim, austriackim i rumuńskim. Istnieje od 1998 r. Posiada 1 mln mkw. powierzchni nieruchomości wart ponad 5 mld zł. To 17 parków logistycznych w Polsce, 6 w Niemczech, po jednym w Rumunii i Austrii. Firma, której siedziba mieści się w Pruszkowie, jest kontrolowana pośrednio i bezpośrednio przez firmę Israel Land Development Company Ltd. (prawie 69 proc. akcji). Spółka jest notowana na giełdzie – w obrocie jest 17,7 proc. akcji.

ILDC jest najstarszą firmą real estate w Izraelu. Została założona w Anglii w 1909 r. przez Organizację Syjonistyczną jako narzędzie do nabywania i zagospodarowania gruntów w ówczesnej Palestynie, która później stała się państwem Izrael. W 1987 r. kontrolę nad firmą przejął przedsiębiorca Jackob Nimrodi, którego rodzina sprawuje ją do dziś.

– Z olbrzymim sukcesem przeprowadziliśmy pierwszą emisję zielonych obligacji uprzywilejowanych na międzynarodowym rynku kapitałowym, pomimo niepewności geopolitycznych wywołujących obawy na rynkach finansowych. Potwierdza to bardzo duży poziom zaufania ze strony wszystkich globalnych inwestorów dla naszej strategii skoncentrowanej na rozwoju nowoczesnych magazynów w głównych aglomeracjach w Europie. Posiadamy najnowsze portfolio  magazynów na rynku europejskim, ok. 60 proc. projektów powstało w ciągu ostatnich pięciu lat, a nie więcej niż 10 lat ma 90 proc. naszych wszystkich inwestycji. Dzięki pozyskanym środkom przyspieszymy rozwój, skupiając się w dużym stopniu na projektach logistyki miejskiej i data center. Chcemy być deweloperem pierwszego wyboru dla najemców w kluczowych ośrodkach miejskich w Europie  – oświadczył Radosław T. Krochta, prezes zarządu MLP Group.

– Emisja spotkała się z bardzo dużym popytem ze strony inwestorów i osiągnęła wielokrotną nadsubskrypcję. Została ostatecznie objęta przez około 125 podmiotów, głównie zarządzających dużymi aktywami, funduszy emerytalnych i ubezpieczeniowych. Zielone obligacje stanowić będą istotne wsparcie dla realizacji naszych strategicznych inwestycji. Przychody ze sprzedaży zielonych papierów przeznaczone będą na finansowanie projektów, które przynoszą wymierne korzyści dla środowiska i wspierają nasz wkład w realizację celów zrównoważonego rozwoju  podkreśliła Monika Dobosz, ówczesna dyrektor finansowy w MLP Group.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że bankom przy organizacji emisji obligacji MLP Group doradzała kancelaria Clifford Chance, która poinformowała w Internecie, że obsługę wykonywali of counsel  Grzegorz Namiotkiewicz, partner Andrzej Stosio, counsel  Aleksandra Rudzińska, stażysta Wojciech Janowski (od stycznia 2025 r. prawnik w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym) oraz prawnicy z biura w Londynie.

„Rynek Prawniczy”  ustalił, że firmie MLP Group przy emisji obligacji doradzała kancelaria Taylor Wessing, która poinformowała o tym na swojej witrynie internetowej podając, że obsługę wykonywali prawnicy z biur w Monachium, Wiedniu, Hamburgu i Warszawie.

Ireneusz Walencik