Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, Mateusz Ordyk jest od listopada 2024 r. zastępcą dyrektora polskiego oddziału koreańskiego Woori Banku. Przeszedł z kancelarii Deloitte Legal, w której był partnerem.
Mateusz Ordyk zajmuje także w Woori Banku stanowisko Head of Legal and Compliance. Oddział Woori Banku Europe w Polsce rozpoczął działalność operacyjną 1 kwietnia 2025 r. jako pierwszy koreański bank w Polsce. W listopadzie 2024 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała zezwolenie na utworzenie przez Industrial Bank of Korea oddziału w Polsce pod firmą IBK Bank Polska, który przygotowuje się do działalności operacyjnej.
Mateusz Ordyk specjalizuje się w prawie rynków kapitałowych, prawie bankowym, finansowym i korporacyjnym. Doradzał bankom, domom maklerskim, zakładom ubezpieczeń, funduszom inwestycyjnym, firmom z sektora FinTech w kwestiach przepisów regulujących ich działanie. Obsługiwał oferty produktów inwestycyjnych, projekty pozyskiwania kapitału (pierwotne i wtórne oferty publiczne papierów wartościowych, finansowanie dłużne). Zajmował się doradztwem transakcyjnym związanym z rynkiem kapitałowym (fuzje i przejęcia, publiczne wezwania, delisting ).
Wcześniej przez ponad 4,5 roku był prawnikiem kancelarii Deloitte Legal. Przedtem przez ponad osiem lat – kancelarii PwC Legal. Przez ponad 5,5 roku pracował w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka i przez 3,5 roku w dziale prawnym firmy Pekao Leasing.
Jest radcą prawnym od 2009 r. i absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2002).
Przy okazji otwarcia oddziału Woori Banku prasa w Korei Południowej poinformowała o koreańskich korzeniach Mateusza Ordyka. Dziennik „The Korea Herald” napisał, że jego pradziadek, Kim Byeong-Jun, służył jako policjant w istniejącym od 1897 do 1910 r. Cesarstwie Koreańskim, a po aneksji Korei przez Japonię opuścił kraj, osiedlając się w Rosji. Jego potomkowie później rozjechali się po Europie.
Woori Bank (우리은행, Nasz Bank) to koreański bank z siedzibą w Seulu, założony w 1899 r. Jest jednym z czterech największych banków krajowych w Korei Południowej. Ma silną pozycję w bankowości komercyjnej i finansowaniu przedsiębiorstw. Warszawski oddział ma być bazą Woori Banku nadzorującą operacje w Europie Środkowo-Wschodniej. Ma wspierać gospodarczą ekspansję koreańskich firm w tym regionie.
Ireneusz Walencik