Eversheds Sutherland w funduszowym sfinansowaniu inwestycji krajowej firmy informatycznej w Ukrainie

184

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Eversheds Sutherland doradzała państwowemu Funduszowi Ekspansji Zagranicznej przy sfinansowaniu inwestycji informatycznej firmy Euvic w pięć ukraińskich firm informatycznych.

W styczniu 2025 r. Fundusz Ekspansji Zagranicznej 2 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Polskiego Funduszu Rozwoju, ogłosił wspólną z firmą Euvic inwestycję w ukraiński biznes informatyczny. Na podstawie umowy inwestycyjnej fundusz dostarcza finansowanie dłużne w kwocie 2,5 mln dolarów (prawie połowa środków) na zakup kolejnych pakietów udziałów w czterech ukraińskich spółkach informatycznych oraz przejęcie firmy informatycznej ze Lwowa. Firmy działają w dziedzinie oprogramowania i świadczą usługi w modelu outsourcingowym. W przedsięwzięcie zaangażowana jest także Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych z Grupy PFR, które ubezpieczała transakcję. To pierwszy projekt Grupy PFR finansujący inwestycje w Ukrainie. Euvic tworzy tam grupę technologiczną, która ma obsługiwać klientów z zagranicy.

Polski Fundusz Rozwoju to utworzona w 2016 r., w ramach realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, państwowa spółka inwestycyjna oferująca instrumenty finansowe służące rozwojowi przedsiębiorstw i samorządów, angażująca kapitał w przedsięwzięcia wpływające na zrównoważony rozwój społeczny i wzrost gospodarczy kraju. W Grupie Kapitałowej PFR jest m.in. PFR TFI, zarządzające funduszami inwestycyjnymi, m.in. Funduszem Ekspansji Zagranicznej 2 Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych.

FEZ 2 FIZAN powstał w 2023 r. i kontynuuje misję FEZ FIZAN, który działał od 2016 r. i zakończył już okres inwestycyjny, zawierając w tym czasie ponad 20 umów i inwestując ponad 100 mln euro. FEZ 2 FIZAN wspiera ekspansję polskich firm na rynki zagraniczne poprzez nabywanie i obejmowanie akcji i udziałów spółek, obejmowanie dłużnych instrumentów finansowych lub udzielanie pożyczek i gwarancji spółkom. Z oferty funduszu mogą skorzystać polskie przedsiębiorstwa, które mają sprawdzony model biznesowy oraz plan kapitałowej ekspansji zagranicznej. Budżet FEZ 2 to 600 mln zł.

Euvic to, według Wikipedii, polska firma informatyczna z siedzibą w Gliwicach, oferująca usługi projektowania i wdrażania oprogramowania, outsourcingu  specjalistów, serwerowe, integracji systemów, audytów cyberbezpieczeństwa oraz doradcze. Działa w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych. Powstała w 2005 r. Zatrudnia prawie 6 tys. pracowników. Założycielem i jednym z głównych udziałowców oraz prezesem Euvic jest Wojciech Wolny.

W Ukrainie firma działa od 2022 r., obecnie poprzez kontrolne udziały w spółkach Exoft ze Lwowa, Artkai z Kijowa, 7Devs z Charkowa, Lampa Software z Winnicy. Zatrudniają one łącznie ponad 300 osób. Po zapowiedzianym przejęciu piątej firmy, ze Lwowa, Euvic Ukraine ma zatrudniać ok. 500 pracowników.

– Ekspansja zagraniczna staje się koniecznością dla dalszego rozwoju polskich firm. W ramach Grupy PFR mamy narzędzia i możliwości, żeby je w tym wspierać. Szczególnie interesującym kierunkiem jest dla nas Ukraina. Położenie Polski sprawia, że możemy odegrać w procesie jej odbudowy znaczącą rolę, jako hub  logistyczny, zaplecze konstrukcyjne i kapitałowe, ale również jako partner w obszarze IT, innowacji oraz technologii. Inwestycja Euvic, jednej z największych firm IT w Polsce jest dowodem, że ta idea ma solidne biznesowe podstawy – skomentował Piotr Matczuk, prezes zarządu PFR.

– Z perspektywy PFR TFI i Funduszu Ekspansji Zagranicznej patrzymy na ten projekt w sposób strategiczny. Niemal od początku inwazji Rosji mówi się o potrzebach, ale i możliwościach związanych z odbudową Ukrainy. Im wcześniej będziemy na miejscu jako polski biznes i instytucje finansowe – tym większe są nasze szanse na udział w odbudowie – oświadczył Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI.

– Rozwój grupy Euvic w Ukrainie obserwujemy już od ponad roku. Podejmowane działania sprzyjają budowaniu stabilnych relacji biznesowych na tym wymagającym rynku.  Euvic z powodzeniem dostosowuje się do lokalnych realiów, co dodatkowo wzmacnia pozycję grupy w regionie. Przemyślana strategia ekspansji i sprawdzony model biznesowy to kluczowe elementy, na które w funduszu zwracamy uwagę, podejmując decyzje inwestycyjne – objaśnił Wojciech Jabłoński, menedżer inwestycyjny FEZ 2 FIZAN.

– Pierwszą inwestycję na Ukrainie zrealizowaliśmy w 2022 r. Współpraca przyniosła pozytywne rezultaty, co skłoniło nas do zwiększenia koncentracji na tym rynku. Dzięki finansowaniu ze strony PFR TFI FEZ oraz KUKE możemy szybciej realizować nasze cele inwestycyjne. Obecnie skupiamy się na rozwijaniu modelu współpracy między nowymi członkami grupy oraz zapewnieniu im sprawnego funkcjonowania w ekosystemie Euvic. Dotychczasowe rezultaty już przerosły nasze oczekiwania – stwierdził Łukasz Czernecki, wiceprezes Euvic i prezes zarządu Euvic Ukraine

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Funduszowi Ekspansji Zagranicznej  2 FIZAN doradzała kancelaria Eversheds Sutherland, która poinformowała w Internecie, że jej obsługa obejmowała przygotowanie i finalizację dokumentacji finansowania, a wykonywali ją prawnicy z zespołu bankowości i finansów: of counsel  Adrian Ziółkowski, aplikant adwokacki Rafał Piasecki, pod kierownictwem partnera Mateusza Dereszyńskiego, kierującego tą praktyką.

Ireneusz Walencik