Dwie kancelarie w finale drugiej portugalskiej megasprzedaży OZE-elektrowni krajowemu kolosowi multienergetycznemu

498
(www.pixabay.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria DLA Piper doradzała firmie EDP Renewables Polska przy sprzedaży dwóch elektrowni słonecznej i jednej wiatrowej firmie Orlen, której doradzała kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Transakcję sfinalizowano w październiku 2024 r. Wcześniej, w sierpniu 2024 r., należąca do firmy Orlen spółka Orlen Wind 3 podpisała z firmą EDP Renewables Polska przedwstępną umowę nabycia za 1,15 mld zł dwóch elektrowni słonecznych i jednej wiatrowej. Są one w stanie produkować rocznie ok. 400 gigawatogodzin prądu.

Pierwsza panelownia solarna znajduje się w miejscowości Chotków, w gminie Brzeźnica, w powiecie żagańskim, w województwie lubuskim. Została uruchomiona w styczniu 2024 r. Na 45 hektarach zamontowano ponad 61 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 40 megawatopików (MWp).

Druga stoi w gminie Przykona, na terenie 270 hektarów po odkrywce kopalni węgla brunatnego Adamów, w powiecie tureckim, w województwie wielkopolskim. Uruchomiono ją we wrześniu 2023 r. Ma moc 200 MWp, ale trwa jej rozbudowa o kolejne 40 MWp. Zakończenie prac jest planowane na koniec 2024 r. Wówczas będzie to największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce, obecnie jest druga.

Wiatrakownia „Warta”, o mocy 26 megawatów, działa w gminie Warta, w powiecie sieradzkim, w województwie  łódzkim, na zachód od Sieradza, na terenie silnych i stałych wiatrów. Powstała w maju 2023 r. i liczy 13 turbin.

EDP Rewenables Polska to oddział firmy EDP Renovaveis z siedzibą w Hiszpanii, wyspecjalizowanej w wytwarzaniu energii odnawialnej, czwartego co do wielkości producenta energii wiatrowej na świecie, z aktywami OZE w 28 krajach. Firma jest kontrolowana przez portugalską państwową grupę elektroenergetyczną Energias de Portugal (EDP), która ma 71 proc. udziałów. Inni akcjonariusze instytucjonalni to fundusze inwestycyjne GIC i BlackRock. Ponad 20 proc. akcji firmy jest w obrocie giełdowym. EDP działa od ponad 40 lat w pięciu regionach: Iberia, Europa, Ameryka Północna, Ameryka Południowa oraz Azja i Pacyfik. Dostarcza energię elektryczną i gaz ponad 9 mln odbiorców, a ponad 98 proc. jej prądu ma „kolor zielony”.

– Umowa, którą podpisaliśmy, pozwoli na zwiększenie naszego portfolio  w OZE łącznie o ponad 300 MW. Nowe moce stanowią aż 1/3 tego, co Orlen zgromadził w energetyce odnawialnej w ostatnich kilku latach. Jednak nie tylko skala jest dla nas ważna, ale też rachunek ekonomiczny, który w przypadku tej transakcji jest dla nas korzystny i pozwala realnie budować wartość koncernu – zadeklarował w sierpniu 2024 r. Ireneusz Fąfara, prezes zarządu Orlenu.

– To już druga nasza transakcja z Orlenem. Podkreśla ona jakość naszych aktywów oraz trwałość strategii ich rotacji. Będziemy kontynuować nasze zaangażowanie w dalsze działania w Polsce. Jako jeden z największych inwestorów zagranicznych w kraju, z ponad gigawatem zainstalowanych mocy, nadal postrzegamy Polskę jako kluczowy dla nas rynek – stwierdził w sierpniu 2024 r. Duarte Bello, dyrektor operacyjny EDP Renovaveis na Europę.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie EDP Renewables Polska doradzała w transakcji kancelaria DLA Piper, która na swojej witrynie internetowej poinformowała, że obsługą kierowali partner współzarządzający Jacek Giziński, counsel  Klaudia Lorent z zespołu korporacyjnego. Badanie due diligence  prowadzili partner Oskar Waluśkiewicz, senior associate  Dawid Krakowiak, a wykonywali je także counsels  Dominika Wolf, Aleksander Haleniuk, senior associates Szymon Sakowski, Piotr Gałązka, associates  Sylwia Chrostowska, Bartłomiej Ślemp, junior associates  Michał Bobryk, Monika Dmochowska, Weronika Kulpa, stażyści Michalina Wodzińska, Kinga Liszka, Kacper Miller, Karolina Kosieradzka. Doradztwo z zakresu prawa energetycznego świadczyli counsel  Mateusz Koszel, a także associates  Michał Giżewski, Paweł Szostek, junior associates  Paulina Harhaj, Karol Wasyluk, paralegal  Marcelina Dembińska.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Orlen doradzała w transakcji kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, która poinformowała, że obsługą kierował partner Grzegorz Godlewski, a wykonywali ją także Magdalena Purol, a w zakresie prawa energetycznego – partner Krzysztof Sikorski, Maciej Ziemann, Bartosz Bernacki.

Ireneusz Walencik