Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria White & Case doradzała firmie Atman przy uzyskaniu od kilku instytucji finansowych kredytu konsorcjalnego przeznaczonego na rozbudowę jej centrów przetwarzania danych.
O uzyskaniu finansowania firma Atman poinformowała w kwietniu 2024 r. To pięcioletni kredyt w kwocie 1,35 mld zł od sześciu instytucji finansowych z Polski i Europy; ujawnieni kredytodawcy to Bank Pekao (agent kredytu i agent zabezpieczeń, udział 283,9 mln zł), Grupa PZU, ING Polska, Kommunalkredit Austria i mBank.
Finansowanie obejmuje kredyt terminowy na refinansowanie istniejącego zadłużenia, kredyt rewolwingowy i kredyt inwestycyjny na budowę nowego zespołu serwerowni komputerowych w Duchnicach pod Warszawą, ale także na rozbudowę już istniejących.
Czwarte centrum danych Atmana w Duchnicach przewidziano na ponad 50 tys. serwerów w trzech budynkach o łącznej powierzchni prawie 19 tys. mkw. Inwestycję rozpoczęto w październiku 2023 r. budową pierwszego budynku, z zapotrzebowaniem na 14,4 megawatów energii, która ma zakończyć się w czwartym kwartale 2024 r.
Finansowanie jest udzielone w formule Sustainability Linked Loan – wysokość jego oprocentowania zależy w części od spełnienia przez firmę Atman celów z zakresu zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej; ma ona dążyć do obniżenia ilości zużywanego przez serwery prądu.
Firma Atman (do 2021 r. ATM) jest operatorem centrów przetwarzania danych, inaczej serwerów komputerowych. Jak podaje Wikipedia, to przedsiębiorstwo teleinformatyczne wywodzące się z założonej w 1987 r. spółki TTM produkującej rejestratory lotnicze. Dziś zatrudnia 200 osób. Dysponując 5 tys. km światłowodowej sieci oferuje usługi transmisji danych w trzech centrach (Warszawa i Katowice), kolokacji (udostępnienie klientowi wydzielonej powierzchni technicznej serwerowni wraz z niezbędną infrastrukturą telekomunikacyjną w celu umieszczenia w niej własnych serwerów lub innych urządzeń teleinformatycznych) oraz dostępu do Internetu.
Global Compute Infrastructure to firma utworzona w październiku 2020 r. przez Goldman Sachs Merchant Banking Division należącą do banku inwestycyjnego Goldman Sachs, który zainwestował w jej uruchomienie 500 mln dolarów. Chce być partnerem dla największych światowych firm technologicznych i ich klientów.
Założona w 1869 r. Goldman Sachs Group jest znaczącą globalną firmą w dziedzinie bankowości inwestycyjnej, papierów wartościowych i zarządzania inwestycjami. Goldman Sachs Merchant Banking Division jest głównym ośrodkiem działalności inwestycyjnej grupy, jednym z czołowych prywatnych inwestorów kapitałowych na świecie, lokującym fundusze w przedsięwzięcia private equity, infrastrukturę, dług prywatny, kapitał wzrostowy oraz nieruchomości.
– Wsparcie udzielone Atmanowi przez sześć czołowych instytucji finansowych jest największym kredytem konsorcjalnym uzyskanym w Polsce na rozwój centrów danych – oświadczył Wojciech Sadowski, dyrektor finansowy w firmie Atman.
– Budowę centrum danych w Duchnicach traktujemy jako sztandarowe przedsięwzięcie naszej grupy kapitałowej w regionie Europy Środkowej – stwierdził Doug Lane, dyrektor finansowy firmy Global Compute Infrastructure, głównego udziałowca Atmana.
– Atman inwestuje w budowę nowych obiektów, widząc dobre perspektywy komercjalizacji związane z rosnącym popytem na usługi centrów danych, generowanym przez rozwój chmury obliczeniowej oraz technologii AI. W ostatnich latach Polska stała się zapleczem centrodanowym w Europie Środkowej i Wschodniej dla najważniejszych globalnych podmiotów branży IT – skomentował Sławomir Koszołko, prezes firmy Atman.
„Rynek Prawniczy” ustalił, ze firmie Atman oraz jej głównemu akcjonariuszowi, firmie Global Compute Infrastructure, przy pozyskaniu kredytu doradzała kancelaria White & Case, która poinformowała, że obsługą kierowali m.in. partnerzy Grzegorz Abram, Rafał Kamiński, a wykonywali ja także counsel Grzegorz Jukiel, associates Joanna Misztal-Dzitko, Roksana Kałużna-Bałazy, Marlena Skowrońska oraz prawnicy z biura w Londynie.
Ireneusz Walencik