Andersen i dwie amerykańskie megakancelarie w potężnym dealu informatyczno-inżynierskim

321

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Andersen doradzała w Polsce amerykańskiej firmie Cognizant, której doradcą była także kancelaria Arnold & Partner, przy przejęciu amerykańskiej firmy Belcan, której doradzała kancelaria Kirkland & Ellis.

Międzyamerykański deal  ogłoszono w czerwcu 2024 r. Firma informatyczna Cognizant Technology Solutions Corp., za 1,3 mld dolarów w gotówce i akcjach, przejmuje firmę inżynierską Belcan. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca września 2024 r. i przyniesie firmie Cognizant ponad 800 mln dolarów rocznych przychodów. Belcan ma dalej działać pod obecną nazwą jako jednostka operacyjna Cognizanta.

Firma Cognizant (po angielsku: kompetentna), a dokładnie Cognizant Technology Solutions Corporation to amerykańska firma świadcząca usługi informatyczne i konsultingowe. Jej siedziba znajduje się w Teaneck w stanie New Jersey. Jak podaje Wikipedia, została założona w 1994 r., jako wewnętrzna jednostka technologiczna firmy doradztwa i wywiadu gospodarczego Dun & Bradstreet, w  Ćennaj (Madras) w Indiach, w formie spółki joint venture z indyjską firmą informatyczną Satyam Computer Services. Obsługę klientów zewnętrznych rozpoczęła w 1996 r. Po kilku reorganizacjach w 1998 r. weszła na nowojorską giełdę papierów wartościowych. Działa w kilkudziesięciu krajach, w tym na znaczącą skalę w Indiach.

W Polsce od 2011 r. działa jej spółka Cognizant Technology Solutions Poland z główną siedzibą w Gdańsku i oddziałami Krakowie i Wrocławiu, dostarczając usługi wspierająca procesy biznesowe m.in. w zakresie finansów, księgowości, sprzedaży i marketingu.

Założona w 1958 r. Belcan, z siedzibą w Cincinnati w stanie Ohio, to amerykańska firma z portfela amerykańskiej firmy inwestycyjnej AE Industrial Partners, zarządzającej aktywami o wartości 5,4 mld dolarów, angażującej kapitał w sektorach lotniczym, zbrojeń i przemysłu. Jest dostawcą usług inżynierskich i technicznych z zakresu badań i rozwoju (Engineering Research & Development – ER&D) dla firm z branż lotniczej, zbrojeniowej, kosmicznej, morskiej i przemysłowej, głównie w Ameryce Północnej i Wielkiej Brytanii. Projektuje m.in. silniki odrzutowe, ciężkie pojazdy, samochody. Pracuje dla firm Boeing, General Motors, Rolls-Royce, amerykańskiej agencji kosmicznej NASA i marynarka wojenna US Navy. Zatrudnia 60 tys. osób, w tym ponad 6,5 tys. inżynierów i konsultantów technicznych, w 60 miejscach na świecie.

W Polsce działa jej spółka Belcan Engineering Services Poland z siedzibą w Rzeszowie.

– Przejęcie Belcana wzmocni pozycję Cognizanta na dużym i szybko rozwijającym się rynku usług ER&D. Znaczące kompetencje inżynierskie Belcana i wiedza specjalistyczna na temat rynku lotniczego i obronnego zostaną uzupełnione skalą i doświadczeniem Cognizanta, posiadającego zgromadzony przez lata zasób wiedzy w zakresie inżynierii cyfrowej, zapewniając najważniejszym klientom firmy Belcan dostęp do naszych zaawansowanych technologii AI, chmury i danych – oświadczył Ravi Kumar S(ingisetti) dyrektor generalny Cognizanta.

– Cognizant zapewni naszemu zespołowi lepszą pozycję, aby mógł wykorzystać atrakcyjne czynniki sprzyjające rozwojowi, w tym wzrost wydatków na outsourcing ER&D i transformacyjne zmiany zwiększające popyt na usługi inżynierii cyfrowej w sektorach lotnictwa i kosmonautyki. Doświadczony zespół Belcan zbudował zorientowaną na rozwój firmę, dostarczającą wysoce złożone, skalowalne usługi o kluczowym znaczeniu dla naszej wieloletniej bazy klientów – stwierdził Lance Kwasniewski, dyrektor generalny Belcana.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Cognizant doradzała w Polsce kancelaria Andersen, która podała w Internecie, że obsługą kierował  artner Tadeusz Komosa, a wykonywali ją także managing partner  Marcin Matyka, counsels  Aleksandra Metych, Agnieszka Skrok, senior associate  Bartłomiej Wietrzychowski, associate  Angelina Długosz-Armańska.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Cognizant doradzała także amerykańska kancelaria Arnold & Porter Kaye Scholer, natomiast firmie Belcan – amerykańska kancelaria Kirkland & Ellis.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl