Kochański & Partners i Gessel w sprzedaży szpitala brytyjskiej sieci medycznej

266
(www.pixabay.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Kochański & Partners doradzała firmie B. Braun przy sprzedaży szpitala Ortopedicum w Krakowie firmie Lux Med, której doradzała kancelaria Gessel.

Transakcję przeprowadzono w czerwcu 2024 r. – podpisano umowę, na podstawie której firma Aesculap Chifa, należąca do niemieckiej firmy B.Braun, sprzedała ośrodek Ortopedicum firmie Lux Med. To szesnasty szpital i pierwszy w Krakowie w strukturach tej brytyjskiej firmy prywatnej opieki medycznej w Polsce. Przejęcie Ortopedicum to kolejna szpitalna akwizycja Lux Medu. W lipcu 2023 r. firma kupiła wrocławski szpital Orthos.

Szpital Ortopedicum w Krakowie to specjalistyczny ośrodek opieki medycznej w zakresie zabiegów ortopedycznych oraz traumatologii i rehabilitacji narządu ruchu. Placówka działa od 2009 r. i posiada oddziały anestezjologii i ortopedyczny z 26 łóżkami, poradnię ortopedyczną oraz dział rehabilitacji leczniczej. Dysponuje blokiem operacyjnym, pracowniami RTG i USG, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Firma Lux Med działa na rynku prywatnych usług medycznych w Polsce. Zapewnia opiekę ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, szpitalną i długoterminową obsługując ponad 2,5 mln pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 290 centrów medycznych, w tym placówki ambulatoryjne, diagnostyczne i szpitale, oraz ponad 3 tys. poradni partnerskich. Zatrudnia ok. 9 tys. lekarzy i 6 tys. pomocniczego personelu medycznego. Od 2013 r. należy do brytyjskiej grupy Bupa, która działa jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych, obsługując 43 mln osób.

Od ponad dwóch lat w ofercie Lux Medu jest ubezpieczenie szpitalne, które obejmuje jej własne placówki oraz ponad 100 współpracujących szpitali, oferując pomoc medyczną w procedurach planowych i nagłych.

Firma Aesculap Chifa z siedzibą w Nowym Tomyślu należy do niemieckiej firmy medycznej B. Braun Melsungen, która prowadzi tam fabrykę instrumentów chirurgicznych oraz zestawów kardiologicznych. W 2010 r. uruchomiła drugi zakład produkcyjny, w Radzyniu Podlaskim.

Fabryka Narzędzi Chirurgicznych Chifa powstała w 1945 r. w Nowym Tomyślu. W 1992 r. została sprywatyzowana z udziałem niemieckiej firmy Aesculap, znanej jako producent sprzętu i narzędzi medycznych, w tym endoprotez stawu kolanowego, i od 1996 r. działa jako Aesculap Chifa. Obecnie należy do firmy B. Braun Melsungen, która przejęła firmę Aesculap.

Braun Melsungen to, jak podaje Wikipedia, niemiecki koncern medyczny i farmaceutyczny z siedzibą w Melsungen koło Kassel. Historia firmy sięga 1839 r., gdy jeden z przodków obecnego właściciela kupił w Melsungen aptekę. Firma nadal należy do rodziny Braun. Obecnie produkuje sprzęt i materiały medyczne stosowane w takich dziedzinach medycyny jak chirurgia, neurochirurgia, ortopedia, nefrologia, urologia, kardiologia. Sprzedaje również pompy infuzyjne, materiały szewne, produkty farmaceutyczne i do dezynfekcji. Asortyment obejmuje ponad 5 tys. wyrobów. W swoich zakładach i przedstawicielstwach w 64 krajach zatrudnia ponad 63 tys. pracowników.

W Polsce, w jej ramach, po sprzedaży szpitala Ortopedicum, działają jeszcze firma szkoleniowa Aesculap Akademia i, utworzone w 2018 r. w Nowym Tomyślu, centrum usług informatycznych, spółka B. Braun Business Services Poland.

– Dynamiczny rozwój szpitala i bardzo dobre rezultaty medyczne pozwoliły Ortopedicum na wypracowanie znaczącej pozycji w zakresie alloplastyki biodra i kolana nie tylko w Małopolsce, ale i w skali kraju – ocenił zarząd firmy Aesculap Chifa, dotychczasowego właściciela szpitala.

– Czeka nas dobra współpraca, skupiona na dalszym rozwoju szpitala, obejmująca m.in. działania skierowane na zapewnienie jeszcze lepszego dostępu do Ubezpieczenia Szpitalnego Lux Med – Pełna Opieka – stwierdziła Anna Rulkiewicz, prezes Lux Medu.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie B. Braun przy sprzedaży szpitala Ortopedicum doradzała kancelaria Kochański & Partners, która podała na swojej witrynie internetowej, że jej obsługa obejmowała strukturyzację transakcji, przygotowanie i negocjowanie dokumentacji oraz koordynację procesu sprzedaży, a kierowali nią partner Paweł Mardas, kierujący praktyką fuzji i przejęć, oraz senior associate  Adam Czarnota z praktyki prawa korporacyjnego.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Lux Med doradzała kancelaria Gessel, która podała o tym na swojej witrynie internetowej.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl