Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Deloitte Legal doradzała Bankowi Gospodarstwa Krajowego przy udzieleniu kredytu w kwocie 750 mln zł firmie Tauron Polska Energia, której doradzała kancelaria Linklaters.
Umowę kredytu strony podpisały w styczniu 2024 r. Zgodnie z jej postanowieniami, Tauron Polska Energia przeznaczy pieniądze z niego na finansowanie lub refinansowanie wydatków w zakresie odnawialnych źródeł energii elektrycznej oraz na modernizację i rozbudowę sieci do przesyłu prądu. Kredytobiorca może dokonywać tzw. ciągnień kredytu przez dwa lata, a jego spłata ma nastąpić w latach 2027-2032. Oprocentowanie środków ma być obliczane z wykorzystaniem marży uzależnionej od wypełnienia wskaźnika zrównoważonego rozwoju, czyli zwiększenia udziału OZE w produkcji prądu przez Grupę Tauron. Prawidłowość obliczeń tego wskaźnika potwierdzi niezależny audytor.
Pozyskane finansowanie generalnie ma służyć realizacji przyjętej w 2022 r. przez Grupę Tauron strategii Zielony Zwrot, zakładającej do 2030 r. sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w OZE oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla o prawie 80 proc. Dziś grupa eksploatuje jedenaście elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 417 megawatów w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi, oraz trzy elektrownie słoneczne i 34 wodne.
Bank Gospodarstwa Krajowego to założony w 1924 r. państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami, funduszami i agencjami rozwoju. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne oraz ekspansję polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron zatrudnia ponad 25 tys. pracowników. Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni Polski i 5,6 mln klientów. Jest największym dystrybutorem energii w Polsce, drugim co do wielkości jej producentem i sprzedawcą w kraju oraz największym dostawcą ciepła na Górnym Śląsku. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Holding kontroluje ok. 29 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego.
– Zaangażowanie zewnętrznego finansowania jest niezbędne, aby transformacja energetyczna następowała w możliwie krótkim czasie – inwestycje w sektorze energetycznym wymagają bowiem dużych nakładów, a zwrot z tych inwestycji rozłożony jest w dłuższym okresie czasu. Bank Gospodarstwa Krajowego konsekwentnie wspiera realizację celów strategicznych Grupy Tauron. Kluczowym obszarem biznesowym grupy jest obszar dystrybucji stąd, wraz z OZE, jest to obecnie nasz najważniejszy kierunek inwestycyjny. Bez przebudowy sieci, niezależnie od tego, ile energii z OZE wyprodukujemy, system elektroenergetyczny nie będzie funkcjonował efektywnie – stwierdził Krzysztof Surma, wiceprezes ds. finansowych Grupy Tauron.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że BGK doradzała przy udzieleniu kredytu kancelaria Deloitte Legal, która w Internecie podała, iż obsługę wykonywali partner associate Mariusz Banaś, senior associate Mariusz Bujacz, Tomasz Ostrowski, partner zarządzający kancelarii, kierujący także zespołem bankowości i finansów.
Kancelaria Linklaters potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Tauron Polska Energia, podając, że obsługę wykonywała senior associate Katarzyna Lesińska.
Ireneusz Walencik