Dwie kancelarie w inwestycji eurobanku w polskiego hurtownika aptecznego

216

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria White & Case doradzała firmie Pelion przy sprzedaży pakietu akcji Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju, któremu doradzała kancelaria Dentons.

W grudniu 2023 r. polska firma dystrybucji farmaceutycznej Pelion sprzedała za 25 mln euro pakiet akcji, reprezentujący 4,35 proc. jej kapitału, Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju, który, jako inwestor, został mniejszościowym akcjonariuszem. Transakcję przeprowadzono w drodze podwyższenia kapitału akcyjnego spółki Pelion.

Współpraca Pelionu i EBOiR datuje się od 2019 r., kiedy bank pożyczył firmie 200 mln zł na realizację programu inwestycyjnego, obejmującego m.in. modernizację procesów logistycznych, wdrożenie zautomatyzowanych rozwiązań, a także poprawę efektywności energetycznej. W 2020 r., po wybuchu pandemii Covid-19, EBOiR dostarczył Pelionowi awaryjnej krótkoterminowej linii kredytowej w wysokości 110 mln zł, aby ustabilizować kapitał obrotowy „w świetle zwiększonej niestabilności sprzedaży spowodowanej przez pandemię”.

Pelion to firma działająca od 1990 r. w sektorze dystrybucji farmaceutycznej i drogeryjnej w Polsce, Szwecji i na Litwie. Zatrudnia ponad 9 tys. pracowników. W jej skład wchodzi ok. 170 spółek zajmujących się m.in. sprzedażą hurtową do aptek (leków, suplementów diety, ziół, kosmetyków, sprzętu medycznego), zaopatrzeniem szpitali, sprzedażą detaliczną w sieciach DOZ Apteki, DOZ Drogerie oraz Natura. Firmę obecnie kontroluje Korporacja Inwestycyjna Polskiej Farmacji, spółka inwestycyjna utworzona przez założycieli Peliona Jacka Szwajcowskiego i Zbigniewa Molendę.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to instytucja finansowa utworzona w 1989 r. do finansowania rozwoju sektora prywatnego w państwach europejskich, w tym wspierania transformacji gospodarczej w regionie Europy pokomunistycznej. Prowadzi działalność w 36 państwach na trzech kontynentach. Do 2024 r. zainwestował ponad 190 mld euro w realizację 7 tys. projektów. EBOiR liczy 74 członków (72 państwa, Europejski Bank Inwestycyjny i Komisja Europejska). Każdy członek jest kredytodawcą, a 32 państwa członkowskie są również kredytobiorcami. Największymi udziałowcami są Stany Zjednoczone, Francja, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Polska posiada 1,28 proc. udziałów. Od początku działalności w Polsce w 1991 r., EBOR udzielił ponad 13,9 mld euro finansowania na 515 przedsięwzięć. Bank udziela pożyczek i gwarancji, dokonuje inwestycji kapitałowych.

– Zaangażowanie EBOiR w kapitał Pelionu to wielka nobilitacja dla naszej firmy. To wyjątkowy inwestor, reprezentujący najwyższe standardy zarządzania, który angażuje się wyłącznie w unikalne projekty o strategicznym znaczeniu. To potwierdzenie, że jesteśmy wiarygodnym, stabilnym i odpowiedzialnym partnerem, a nasze działania wpisują się w długoterminową strategię banku. Dzięki współpracy z EBOiR będziemy mogli dalej umacniać naszą pozycję na rynku farmaceutycznym w Polsce i Europie, a także rozwijać nowe obszary działalności, dostarczać innowacyjny i najwyższej jakości serwis pozwalający kompleksowo zadbać o zdrowie i jakość życia milionów pacjentów, a także korzystać z efektu skali – oświadczył Jacek Szwajcowski, prezes Pelionu.

– To bardzo ważna transakcja dla banku, która wzmacnia istniejące relacje EBOiR z Pelionem. Firma ma ambitne plany rozwoju, a dodatkowy kapitał z banku zapewnia dodatkowe opcje finansowe, komfort i standardy jakości, które wesprą jej ekspansję – stwierdził Frederic Lucenet z EBOiR.

Kancelaria White & Case poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Pelion w transakcji pozyskania nowego akcjonariusza mniejszościowego, podając, że obsługę wykonywali partner Marcin Studniarek, of counsel  Aneta Hajska, associate  Damian Lubocki oraz prawnik z biura w Londynie.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju, podając, że obsługę wykonywali  partnerzy Jakub Celiński, Marceli Kasperkiewicz, senior associate  Paulina Galewska oraz prawnicy z biura w Pradze.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl