Dwie kancelarie w orlenowskim zakupie projektu fotofarmy od brytyjskiego potentata paliwowego

407
(www.pixabay.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy doradzała firmie Energa, należącej do firmy Orlen, przy nabyciu projektu dużej panelowni solarnej od firmy Lightsource BP, należącej do brytyjskiej firmy paliwowej BP, której doradzała kancelaria Norton Rose Fulbright.

O transakcji poinformowano w kwietniu 2024 r. Firma Energa Wytwarzanie, należąca do firmy Energa, która jest częścią multienergetycznej grupy Orlen, zakupiła projekt budowy elektrowni słonecznej w gminie Kotla, ok. 12 km na północ od  Głogowa na Dolnym Śląsku, od firmy Lightsource BP, która jest częścią brytyjskiego koncernu paliowego BP (dawniej British Petroleum). Energa przejęła spółkę celową, posiadającą pozwolenia na budowę instalacji o mocy 130 megawatów, która w pierwszym roku eksploatacji będzie mogła wytworzyć ponad 145 gigawatogodzin prądu,  z potencjałem do zwiększenia mocy w przyszłości do 170 MW. Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2025 r. Wówczas będzie największą farmą fotowoltaiczną Orlenu w Polsce południowej.

Orlen to grupa kapitałowa z branży paliwowo-energetycznej, zajmująca się przetwarzaniem ropy naftowej oraz dystrybucją produktów ropopochodnych, m.in. paliw. Ma siedem rafinerii: cztery w Polsce – w tym największą w Płocku, a także dwie w Czechach i jedną na Litwie. Ma też ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach oraz na Słowacji, Litwie i na Węgrzech. Prowadzi działalność wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym ze źródeł odnawialnych, i dystrybucją gazu ziemnego. Koncern realizuje ponadto inwestycje związane z energetyką odnawialną: farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia firm Energa, Lotos oraz PGNiG. Udział Skarbu Państwa w Orlenie wynosi 49,9 proc.

Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Jej sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 196 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. 1/4 powierzchni kraju. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach firmy wynosi ok. 1,34 gigawata; 40 proc. pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Brytyjska firma Lightsource BP to część koncernu BP, która jest, jak podaje Wikipdia, największym deweloperem instalacji energetyki słonecznej w Europie i trzecim co do wielkości na świecie, poza Chinami. Powstała w 2010 r. jako Lightsource Renewable Energy. W 2017 r. BP kupiła 43 proc. udziałów w firmie, inwestując 200 mln dolarów, w związku z czym firma zmieniła nazwę na Lightsource BP. W 2019 r. BP zwiększyła udziały w Lightsource BP do 50 proc. W listopadzie 2023 r. ogłosiła zawarcie umowy nabycia wszystkich udziałów Lightsource BP w połowie 2024 r. Do Polski firma weszła w 2021 r. i realizuje tu kilka projektów fotowoltaicznych.

BP, brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe założone na początku XX wieku, jest, wedle Wikipedii, trzecim co do wielkości przedsiębiorstwem petrochemicznym na świecie (po firmach ExxonMobil i Royal Dutch/Shell).

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Energa doradzała w transakcji kancelaria SSW, która podała w Internecie, że obsługę nadzorował Mateusz Rogoziński, kierowała nią Aleksandra Warcholińska, a wykonywali także Grzegorz Mikos, Anita Palukiewicz, Robert Wodzyński, Grzegorz Koguciuk, Joanna Perzyna, Marta Popis.

Kancelaria  Norton Rose Fulbright potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie Lightsource BP, a „Rynek Prawniczy” ustalił, że obsługę wykonywali Tomasz Rogalski, Artur Jończyk, Ernest Dymel, Mateusz Czuba, Aleksandra Szostak.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl