Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria EY Law doradzała chińskiej firmie LiuGong przy sprzedaży cywilnej części Huty Stalowa Wola spółce akcyjnej Huta Stalowa Wola, której doradzała kancelaria KPMG Law.
Transakcję sfinalizowano we wrześniu 2023 r. Państwowe przedsiębiorstwo Huta Stalowa Wola nabyło od stalowowolskiego oddziału firmy LiuGong z Chin, spółki LiuGong Dressta Machinery, aktywa montowni maszyn budowlanych w, w tym główną halę produkcyjną spycharek i zakład zespołów napędowych, oraz przejęła 570 dotychczasowych pracowników. W związku z tym utworzono nowy oddział pod nazwą Huta Stalowa Wola S.A. Oddział I w Stalowej Woli. Prowadzi on działalność na nabytym majątku, który zwiększa zdolności firmy w zakresie produkcji zbrojeniowej, w tym armatohaubic Krab, samobieżnych moździerzy Rak i bojowych wozów piechoty Borsuk. Zawarto również porozumienie, na podstawie którego HSW ma nadal produkować i dostarczać zespoły napędowe oraz części zamienne dla LiuGong. Ponad 80 pracowników, w tym zespół badawczo-rozwojowy, poprzez nowe centrum biznesowe, kontynuuje wsparcie działalności oraz dystrybucję części zamiennych LiuGong i Dressta w Europie i na rynku polskim. Transakcja została sfinansowana dzięki dokapitalizowaniu otrzymanemu przez HSW z Funduszu Inwestycji Kapitałowych.
Firma LiuGong Machinery Corporation specjalizuje się w produkcji maszyn budowlanych. Powstała w 1958 r. W 1966 r. zaprezentowała pierwszą nowoczesną ładowarkę kołową w Chinach. Obecnie, oprócz ładowarek, produkuje koparki, równiarki i walce drogowe, koparko-ładowarki i spycharki. Ma 20 zakładów produkcyjnych, 13 regionalnych centrów części zamiennych, pięć ośrodków badawczo-rozwojowych, 300 dealerów w ponad 100 krajach. Zatrudnia ponad 9,5 tys. pracowników. W 2005 r. otworzyła pierwsze punkty sprzedaży w Europie. W 2012 r. sfinalizowała przejęcie za 300 mln zł producenta spycharek gąsienicowych w Stalowej Woli. Była to największa inwestycja chińska w Polsce i największa zagraniczna inwestycja LiuGong. W 2017 r. firma ogłosiła otwarcie swojej europejskiej siedziby w Warszawie oraz nowej linii koparek i ładowarek kołowych w Stalowej Woli o rocznej zdolności produkcyjnej 1 tys. jednostek. Chciała rozwinąć produkcję, ale roczna sprzedaż maszyn spadała. Ostatecznie LiuGong przeniosła produkcję spycharek gąsienicowych i układarek rur Dressta do nowej, specjalnie zaprojektowanej, fabryki w Changzhou w Chinach.
Huta Stalowa Wola to, według Wikipedii, przedsiębiorstwo przemysłu maszynowego i zbrojeniowego powstałe w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego na północny zachód od miasta Nisko, w okolicach wsi Pławo – obecnie Stalowa Wola. Budowę zakładów, których głównym przeznaczeniem miała być produkcja artyleryjska, rozpoczęto od podstaw, na terenie wykarczowanej puszczy w marcu 1937 r., pod nazwą Zakłady Południowe. Otwarto je w czerwcu 1939 r. Zakład produkował wtedy stal szlachetną, sprzęt zbrojeniowy oraz rolniczy. Podczas okupacji niemieckiej zakłady zostały przejęte przez Niemcy i włączone do koncernu Reichswerke Hermann Göring, rozwijając produkcję zbrojeniową. Po wojnie, w 1948 r. Zakłady Południowe zostały przemianowane na przedsiębiorstwo państwowe Huta Stalowa Wola. W 1961 r. miała ona być w pierwszej kolejności producentem urządzeń hutniczych i górniczych oraz maszyn ciężkich. W 1967 r. podjęła produkcję ciężkich maszyn budowlanych. W tym czasie odbywała się w nim produkcja zbrojeniowa: produkowano armaty i haubice kalibru na licencji radzieckiej, armatę do czołgów rodziny T-54 i T-55, lądowe i morskie wyrzutnie rakietowe. W 1972 r. został utworzony Kombinat Przemysłowy Huta Stalowa Wola, w skład którego weszły filie w Janowie Lubelskim, Leżajsku, Strzyżowie i Zaklikowie oraz fabryki w Suchedniowie i FM Radomsko. Przedsiębiorstwo zatrudniało ponad 20 tys. pracowników. Na początku lat 70. XX w. uzyskano licencje na zachodnie maszyny budowlane: spycharki gąsienicowe International Harvester, betoniarki Stteter, dźwigi Jones. Po restrukturyzacji i komercjalizacji w 1991 r. przedsiębiorstwo państwowe stało się jednoosobową spółką akcyjną Huta Stalowa Wola. Zakład Hutniczy i walcownia blach HSW zostały sprywatyzowane i w 2006 r. utworzyły odrębną spółkę, należącą do grupy Złomrex (obecnie Cognor). W 2008 r., w wyniku kontraktu z MON, rozpoczęto produkcję samobieżnej armatohaubicy Krab, transportera minowania narzutowego Kroton oraz wyrzutni rakiet Langusta. W 2012 r. część HSW produkującą maszyny cywilne sprzedano Chińczykom decydując o pozostawieniu w firmie jedynie produkcji zbrojeniowych.
W 2014 r. właściciel – Skarb Państwa zdecydował o wniesieniu akcji HSW do spółki akcyjnej Polska Grupa Zbrojeniowa w Radomiu, mającej być największym polskim producentem broni.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie LiuGong Dressta Machinery doradzała w transakcji kancelaria EY Law, o czym firma EY poinformowała na swojej witrynie internetowej.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że Hucie Stalowa Wola doradzała w transakcji kancelaria KPMG Law, o czym poinformowała na swojej witrynie internetowej firma EY.
Ireneusz Walencik