White & Case w japońskiej inwestycji w platynowy recykling w Polsce

242
Ze zużytych katalizatorów samochodowych odzyskuje się platynę, pallad i rod.

Kancelaria White & Case doradzała firmie Elemental Holding przy zawarciu porozumienia o strategicznym partnerstwie na rzecz recyklingu platynowców z japońską firmą Mitsubishi Corporation, której doradzała amerykańska kancelaria Foley & Lardner.

Współpracę stron ogłoszono w styczniu 2024 r. Mitsubishi Corporation zapewni środki finansowe na osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych przez będący w rozruchu zakład Elemental Holding w Polsce oraz zainwestuje kapitał w spółkę tej firmy w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze w 2024 r. Elemental Holding uruchomi hutę i rafinerię metali z grupy platynowców w Zawierciu (województwo śląskie), która będzie odzyskiwać je w procesie recyklingu ze zużytych katalizatorów samochodowych. Partnerstwo obejmie ciąg technologiczny od zbiórki urządzeń przez wstępne przetwarzanie, wytapianie po rafinację i sprzedaż oczyszczonych metali takich jak platyna, pallad czy rod. Kolejnym etapem inwestycji w Zawierciu będzie recykling tzw. battery metals, czyli litu, niklu i kobaltu oraz miedzi z płytek drukowanych. W ten projekt zaangażowana jest chińska firma Huawei.

Jak podaje internetowa Encyklopedia PWN, platynowce to wspólna nazwa pierwiastków chemicznych, należących w układzie okresowym do grup: 8., 9. i 10., które tradycyjnie dzieli się na dwie triady: platynowce lekkie –  ruten, rod, pallad, i platynowce ciężkie – osm, iryd, platyna. Platynowce są metalami ciężkimi, trudno topliwymi. Należą do metali szlachetnych, mają właściwości katalityczne. W skorupie ziemskiej występują głównie w postaci rodzimej, niekiedy towarzyszą rudom żelaza, niklu, złota.

Firma Elemental Holding prowadzi działalność w zakresie urban miningu, czyli odzyskiwania surowców ze zużytych produktów, np. pojazdów, sprzętu elektronicznego, instalacji, budynków, inaczej recykling surowców wtórnych. Odzyskuje metale z grupy platynowców, miedź oraz inne nieszlachetne i szlachetne, z takich źródeł jak: zużyte katalizatory samochodowe, sprzęt elektryczny i elektroniczny, płytki obwodów drukowanych, akumulatory litowo-jonowe oraz ze złomu. Działa operacyjnie w 35 krajach w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Mitsubishi Corporation to, według Wikipedii, japoński konglomerat i marka licznych luźno powiązanych ze sobą korporacji należących do grupy Mitsubishi. W grupie działa m.in. producent samochodów osobowych (Mitsubishi Motors), producent automatyki przemysłowej (Mitsubishi Electric), wytwórnia lotnicza (Mitsubishi Aircraft Corporation), zakłady zbrojeniowe (Mitsubishi Heavy Industries), zakłady chemiczne (Mitsubishi Chemical), producent szkła AGC Inc. a także bank, firma telekomunikacyjna, farmaceutyczna (Mitsubishi Tanabe Pharma), huty, stocznie.

Firma Mitsubishi została założona w 1870 r. przez Yatarō Iwasakiego jako przedsiębiorstwo transportowe zajmujące się żeglugą morską z flotą trzech parowców.

– Po zaangażowaniu w styczniu 2023 r. przez Elemental własnego kapitału w wysokości 290 mln dolarów kolejny partner ze światowej pierwszej ligi dołączył do naszego projektu biznesowego w dziedzinie recyklingu. Bliska współpraca z Mitsubishi, czołowym sprzedawcą metali z grupy platynowców na świecie, podniesie nasz potencjał w zwiększaniu dostaw surowców krytycznych pochodzących z recyklingu. Mitsubishi wniesie znaczącą wartość dodaną do naszej działalności dzięki swojej wiedzy marketingowej, globalnej sieci, potencjałowi biznesowemu i reputacji – ocenił Paweł Jarski, prezes grupy Elemental.

– Naszym celem jest wspólna budowa odpowiedzialnego i zielonego łańcucha dostaw oczyszczonych platynowców pochodzących z recyklingu. To partnerstwo pomoże nam także wzmocnić nasz łańcuch dostaw i umocni naszą zdolność dostarczania ekologicznych metali z grupy platynowców w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na te pierwiastki, w tym z sektora gospodarki wodorowej. Rozpoczętą właśnie współpracę postrzegamy jako potencjalny krok w kierunku rozszerzenia w skali globalnej naszej współpracy z Elementalem w zakresie recyklingu innych krytycznych minerałów, takich jak metale nieszlachetne i inne metale wykorzystywane przy tworzeniu nowoczesnych ogniw akumulatorowych – oświadczył Koichiro Takagi, dyrektor operacyjny Mineral Resources Trading Division w Mitsubishi Corporation.

Kancelaria White & Case poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Elemental Holding, podając, że obsługę wykonywali partner Rafał Kamiński z biura w Warszawie oraz prawnicy z biur w Nowym Jorku, Dolinie Krzemowej, Houston.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Mitsubishi Corporation doradzała amerykańska kancelaria Foley & Lardner, która poinformowała o tym na swojej witrynie internetowej.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl