Raport-ranking: Kancelarie o największych przychodach w 2022 roku

3979

Największe przychody w 2022 r. osiągnęła w Polsce kancelaria Dentons. Była to kosmiczna kwota podchodząca pod 260 mln zł. To jej kolejny, wyśrubowany rekord w branży prawniczej, jeszcze o ponad 6 mln zł, czyli o 2,5 proc., wyższy od poprzedniego, ustanowionego w 2021 r. kwotą ponad 250 mln zł. Po raz drugi w historii firma prawnicza w Polsce pokonała kosmiczną granicę ćwierci miliarda złotych rocznego obrotu.

Redakcja „Rynku Prawniczego” przedstawia zestawienie przychodów osiągniętych w 2022 r. przez największe kancelarie działające w Polsce. Opracowaliśmy je na podstawie sprawozdań finansowych składanych do Krajowego Rejestru Sądowego, w czterech przypadkach uzupełnionych danymi z kancelarii. Tabela obejmuje wyłącznie największe kancelarie, które mają minimum 20 mln zł rocznego przychodu. To w nomenklaturze „Rynku Prawniczego” finansowa ekstraklasa polskiego rynku prawnego.

Na podium rankingu w 2022 r. znalazły się te same dwie kancelarie co rok wcześniej, czyli oprócz Dentons także CMS, oraz jedna nowa. Dentons nadal odsadzała inne kancelarie w przychodach, choć przepaść między nią a drugą w tabeli rokrocznie się zmniejsza – z 94 mln zł w 2019 r. do niespełna 86 mln w 2020 r., 78 mln zł w 2021 r. oraz do 54 mln zł w roku 2022. CMS także osiągnęła astronomiczny przychód w kwocie o prawie 29 mln zł wyższej niż rok wcześniej. Ale drugą pozycję, pomiędzy nimi, zajęła, w fenomenalnym stylu przeskakując z piątej, kancelaria Baker McKenzie, która osiągnęła imponujący przychód aż o fantastyczne 61 mln zł i 43 proc. większy niż w roku 2021. Zapewne do wykonania tego rekordowego superskoku obrotowego przyczynił się zespół 15 prawników transakcyjnych przejętych z kancelarii Rymarz Zdort. Trzy pierwsze kancelarie w zestawieniu utworzyły nowy klub „dwustumilionerów”, uzyskując najwyższe wyniki w historii krajowego rynku usług prawniczych.

Wzrostami obrotów imponowała ogromna większość kancelarii. Te najbardziej spektakularne, w liczbach, były także udziałem firm: Clifford Chance (o niebotyczną kwotę ponad 26 mln zł), choć obsunęła się na czwarte miejsce w zestawieniu, Deloitte Legal (o niezwykłe ponad 23 mln zł), Linklaters (o zadziwiające ponad 21 mln zł). Największe przyrosty procentowe odnotowały natomiast firmy Olesiński i Wspólnicy (o 80 proc.), ale to również dlatego, że jej przychód za 2021 r. obejmował tylko osiem miesięcy, Maruta Wachta (o ponad 66 proc.), na podzwonne przed przeprowadzoną w 2023 r. fuzją z kancelarią Rymarz Zdort, Bochenek i Wspólnicy (o 54 proc.), BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy (o 53 proc.), która dzięki temu przeszła z pierwszej ligi finansowej do ekstraklasy przychodowej rynku kancelarii, Deloitte Legal (o 51 proc.), Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz (o 49 proc.).

Czwarta w tabeli firma, Clifford Chance, wyprzedziła polskiego giganta, kancelarię Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, oddalając się od niej aż o 31 mln zł, zwiększając znacząco przewagę z zestawienia o rok wcześniejszego. Tym samym znalazła się w zasięgu najelitarniejszego klubu na polskim rynku prawniczym.

Sołtysiński Kawecki & Szlęzak oddzieliła się od zajmującej szóste miejsce firmy Rymarz Zdort efektowną różnicą 17 mln zł. Ta zaś kancelaria porywająco zakończyła samodzielny byt rynkowy przekroczeniem progu 140 mln zł obrotów. Jeśli dołożyć do tej kwoty przychód skojarzonej z nią już teraz firmy Maruta Wachta, wychodziłaby z tego rachunku firma z pierwszej piątki na rynku, ale więcej da się zobaczyć wkrótce.

Domański Zakrzewski Palinka ustabilizowała przychody osiągając granicę 130 mln zł. Podobnie pokazała się Greenberg Traurig, która zachowała ubiegłoroczną pozycję w rankingu. Awansowała natomiast Linklaters, ma więc zacny powód, by świętować, a to dzięki bezprecedensowej podwyżce przychodów, aż o nadzwyczajne 21 proc. Zajęła miejsce kancelarii White & Case, która odnotowała spadek przychodów, zachowując jednakowoż kartę członkowską klubu „stumilionerów” uzyskaną rok wcześniej. Linklaters wyprzedziła także w tabeli firmę DLA Piper. Ta potwierdziła jednak swój tytuł lidera rynku plasując się ponownie w pierwszej dziesiątce rankingu. Nie wypada więc nie pogratulować jej podnoszenia ciężaru przychodów przez siódmy kolejny rok,

Wejściówkę do grona „stu milionerów” zdobyła kancelaria Wardyński i Wspólnicy, kolejna ze starych krajowych potęg, wielkich polskich czempionów prawniczych, zamieniając się jednocześnie miejscami w rankingu z kancelarią Allen & Overy, której nieznaczny wzrost obrotów zapewnił pozostanie w tym panteonie, do którego dołączyła w 2020 r.

Ów klub „stumilionerów” tworzyło w 2022 roku dziesięciu gigantów przychodowości z polskiego rynku usług prawniczych.

Trzydzieści milionów dalej w dół zaczyna się nieco inna waga – z kategorii firm ogromnych finansowo przechodzimy do kategorii kancelarii wielkich-dużych.

Znaczący awans w tabeli, z 17. na 14. miejsce, stał się udziałem kancelarii Bird & Bird, której utarg eksplodował kwotą uzyskaną dzięki wzrostowi o niebywałe 18 mln zł. To jedna z trzech firm w gronie tzw. „siedemdziesiątek”, wyprzedza kancelarie WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr i DWF, które także przeszły z grupy „sześćdziesiątek” nie przestając podwyższać obrotów o 9-10 mln zł, co uzasadnia głęboką satysfakcję ich zespołów.

Także o trzy miejsca awansowała w tabeli kancelaria Deloitte Legal, która wykonała wielką pracę zachwycająco powiększając przychód o połowę. Z łatwością przeskoczyła wysoko zawieszoną poprzeczkę 60 mln zł. Do grona „sześćdziesiątek” wkroczyły także dwie inne firmy Kochański & Partners i SSW Pragmatic Solutions. Ta pierwsza  pokazała niesłychany wzrost obrotów aż o 15 mln zł. Tej drugiej przyrost urobku o wyśmienitą kwotę 8 mln zł przyniósł wszakże spadek w tabeli.

Pierwszą dwudziestkę zestawienia zamyka kancelaria SPCG, która istotnie powiększyła przychód, o ponad 6 mln zł, będąc zresztą na kursie wzrostu od lat. Dostała się do kategorii „pięćdziesiątek”, wespół z firmą Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz, która działa dynamicznie od trzech lat i w tym okresie zwiększyła trzykroć obroty.  Ponadto odnotowała rekordowy awans w tabeli rankingowej – aż o sześć pozycji.

Kolejną kategorię, „czterdziestek”, utworzyło aż osiem kancelarii. Trzy z nich potwierdziło swoją obecność w tej grupie od poprzedniego roku, w tym Hogan Lovells, która przebywa w niej od lat. Kancelarie Bochenek i Wspólnicy i Olesiński i Wspólnicy robią wrażenie tempem wzrostu prędkości obrotowej. Ta pierwsza huczy w finansowej ekstraklasie drugi rok z rzędu zwiększając obrót o połowę. Specjalizując się w prowadzeniu spraw frankowców przeciwko bankom w trzy lata powiększyła przychodowej obroty prawie 13 razy. Olesiński i Wspólnicy pozostaje także na imponującej ścieżce rozwoju.

Na tym tle znakomicie zaprezentowały się kancelarie Gessel, która sprzedała swoich usług za 7 mln zł więcej, oraz EY Law, której sprzedaż podskoczyła aż o 9 mln zł, co wszelako nie zaowocowało awansem w tabeli. Wolf Theiss od kilku lat nie przestaje być w stałym wzlocie.

Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy powróciła do rankingu po roku przerwy, wykazując się świetną forma, której wyrazem był wzrost obrotów o 8 mln zł. Zaraz za nią uplasowała się Maruta Wachta, której wybitny przyrost przychodów o prawie 14 mln zł umożliwił na koniec samodzielnego istnienia awans aż o pięć pozycji w tabeli. W jej wypadku wypada jednak zastrzec, że odnośnik, czyli wynik finansowy za rok 2021, nie dotyczył pełnych 12 miesięcy, lecz 10.

Kancelaria SMM Legal nie odnotowała tak spektakularnego wzrostu przychodów jak w roku poprzednim, niemniej pozostała w błogosławionym stanie systematycznego ich podwyższania.

BSJP Brockhuis Jurczak Prusak Sroka Nilsson zwiększyła obroty o 2 mln zł, ale nie obroniła pozycji w tabeli. Kancelaria Gałczyński Osowiecki Banasik nadal robiła wrażenie obrotami, które zwiększyła o prawie 7 mln zł.

Stabilne przychody utrzymały kancelarie Eversheds Sutherland i GWW Grynhoff i Partnerzy (z niewielka zwyżką), dzięki czemu bez problemów zachowały kolejny rok pozycje w przychodowej ekstraklasie polskich firm prawniczych.

Z ogromną mocą zadebiutowała natomiast w ekstraklasowym rankingu kancelaria BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy – osiągnęła rewelacyjny przychód o ponad 8 mln zł, czyli o połowę większy niż rok wcześniej, co dało jej awans z pierwszej ligi do klasy wyżej.

Kancelaria Raczkowski, po dwóch latach chudszych, spadku obrotów, który był skutkiem rozłamu pod koniec 2019 r. w ówczesnej kancelarii Raczkowski Paruch, odnotowała w 2022 r. wzrost przychodu o 1,5 mln zł.

Trzy ostatnie kancelarie w tabeli awansowały do niej z pierwszej ligi zrzeszającej firmy o przychodzie od 10 do 20 mln zł. W tej grupie zniewala obrotami MJH Moskwa, Jarmul, Haładyj i Partnerzy, która powiększyła je o 5 mln zł, a w ciągu trzech lat istnienia – trzykrotnie. Także kancelarie Kopeć Zaborowski i RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy mają prawo do chwały ukazując przychód ponad 20 mln zł.

W 2022 r. z ekstraklasy do pierwszej ligi spadła kancelaria Schoenherr, która była tam zaledwie rok. Nie utrzymała się, ponieważ jej przychód zmalał poniżej 20 mln zł.

Przychody największych kancelarii nadal się zwiększały 

Na 41 kancelarii z zestawienia (o cztery więcej niż rok wcześniej) wzrost przychodów w 2022 r. odnotowało 38, a spadek – 2. Rok wcześniej te proporcje wynosiły 28 do 7.

W 2020 r. wzrost odnotowało 30, a spadek – 4. W 2019 r. było to 26 do 9, w 2018 r. –  27 do 5, a w 2017 r. – 17 do 8.

Sumaryczna kwota przychodów firm z tabeli w 2022 r. wyniosła 3 mld 135,7 mln zł, o 450,9 mln zł (16,8 proc.) więcej niż rok wcześniej. W 2021 r. było to 2 mld 684,8 mln zł. W 2020 r. – 2 mld 263,4 mln zł. W 2019 r. – 2 mld 116,6 mln zł, w 2018 r. – 1 mld 880,2 mln zł, w 2017 r. – 1 mld 452,2 mln zł, podczas gdy w 2016 r. – 1 mld 382,8 mln zł, a w 2015 r. – 1 mld 340,5 mln zł.

Generalnie rok 2022 dla kancelarii z rankingu charakteryzował się znacznym wzrostem sumy obrotów w porównaniu do roku 2021, choć procentowo przyrost był mniejszy  niż rok wcześniej. Pierwsza piątka z tabeli wypracowała w sumie ponad 1 mld przychodów, pierwsza dziesiątka – ponad 1,6 mld zł, a członkowie klubów „dwustu-„ i „stumilionerów” – 1 mld 964 mln zł.

Można powiedzieć, że lokomotywy rynku usług prawniczych, która w 2013 r. ruszyła ociężale do przodu, w 2014 r. nabrała rozpędu, w 2015 r. mknęła żwawo ku pomyślności, w 2016 r. ustabilizowała swoje tempo jadąc równo naprzód, w 2017 r. bynajmniej nie zwolniła, w 2018 r. wspaniale przyspieszyła, a w 2019 r. lekko przyhamowała, jakby przed zakrętem, pandemia koronawirusa w roku 2020, ani w 2021 – nie zatrzymała, a w roku 2022 była ona nieźle rozpędzona.

Oby zatem rok 2023, naznaczony problemami gospodarczymi i inflacją, choć wygasającą, zakończył się podobnie.

Przychody największych kancelarii w 2022 r.  (w mln zł, 20 mln zł i więcej) 

Pozycja Kancelaria  2022  2021    2020   2019  2018  2017   2016  2015  2014
(2021)                    
1.(1) Dentons 257,8  251,5   232,4  217,8 194,7 197,0  181,4  179,4  153,1
2.(5) Baker McKenzie 203,7  142,6   116,6    97,2   93,6   82,2    67,6    71,4    56,5
3.(2) CMS 202,1  173,4   135,6  123,8 106,0 105,0    91,9  103,5    86,4
4.(3) Clifford Chance 191,4  165,0   146,7  121,0 119,1 108,8  108,1  105,7  105,9
5.(4) Sołtysiński Kawecki & Szlęzak 159,9  147,1   127,7  115,1 113,7 101,7  105,9    98,0  107,8
6.(7) Rymarz Zdort 142,6  124,4    85,5    80,4   89,3   91,2    92,7  110,5    86,2
7.(6) Domański Zakrzewski Palinka 130,0  127,9   115,7  106,7   97,7   89,9    89,0    90,4    80,8
8.(8) Greenberg Traurig 125,7  120,1    95,1    92,5 103,5   92,1    98,8    72,5    61,0
9.(11) Linklaters 121,9  100,7    92,0    91,0   96,1   95,8    94,7    90,6    83,9
10.(10) DLA Piper 118,6  106,5    87,7    73,1   64,2   56,7    50,6    47,6    49,0
11.(9) White & Case 103,6  111,1    96,0    75,5   78,5   59,6    54,2    58,9    73,0
12.(13) Wardyński i Wspólnicy 103,5   95,5    79,5    76,0   71,2   72,1    80,5    75,7    73,4
13.(12) Allen & Overy 103,2  100,5    96,6    84,2   73,2   72,9    65,5     bd      bd
14.(17) Bird & Bird  74,1    56,0    43,6    38,2   30,6   23,8    25,8    20,5    15,6
15.(14) WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr  72,4   63,3    54,0    46,2   37,5   32,4    30,1     bd     bd
16.(15) DWF  72,3   62,4    70,7    46,2  42,2   39,5    43,7    32,8    33,9
17.(20) Deloitte Legal    68,4     45,2    41,2    53,5   58,3   57,5    64,4    45,4    38,1
18.(18) Kochański & Partners  66,3   51,2     bd    44,5   44,0   42,1    34,0     bd     bd
19.(16) SSW Pragmatic Solutions  64,3   56,4    44,2    37,7    bd   28,5    32,2     bd     bd
20.(19) SPCG    55,9     49,5    44,3    35,3   33,7   27,9     bd     bd     bd
21.(27) Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz  50,1   33,7    17,8      –           –       –      –      –
22.(20) Hogan Lovells  48,2   45,2    46,6    41,9   46,6   74,9    44,8     bd     bd
23.(22) Rödl  47,0    42,6    42,9    36,8   32,3   26,1    22,5    21,4   18,6
24.(23) Gessel  45,9   38,7    29,8    24,6   25,7   23,2    20,4     bd     bd
25.(24) Gide Loyrette Nouel  43,5   40,0    40,3    40,7   32,1   26,9    26,8     bd     bd
26.(26) EY Law  43,1    34,2    27,5    26,6   21,0   15,1   14,9     bd     bd
27.(25) Wolf Theiss  42,3    39,6    34,3    28,5   26,5   15,6   13,9     bd     bd
28.(30) Bochenek i Wspólnicy  41,4   26,9   14,2      3,2     –     –     –      –      –
29.(33) Olesiński i Wspólnicy  41,1    22,8    33,6    24,7   22,8   19,4    12,3     bd     bd
30. Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy  36,9   28,8    26,4 24,9 25,2   17,6 14,6     bd    bd
31.(36) Maruta Wachta  34,8   20,9    21,4    20,0   20,8   13,3      9,2     bd     bd
32.(28) SMM Legal  32,2   28,1    20,2    22,4   26,8   20,0    16,1     8,3  0,055
33.(29) BSJP  29,6   27,3    24,6    20,6   18,0   13,7    14,6     bd     bd
34.(34) Gałczyński Osowiecki Banasik  28,2   21,5      –       –       –       –        –       –        –
35.(31) Eversheds Sutherland  24,6   24,7    23,3    20,9   17,4   17,2    18,1     bd     bd
36. BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy  23,3   15,2     9,4    7,8     5,9    5,7       bd     bd     bd
37.(35) GWW Grynhoff i Partnerzy  23,2   21,4    19,3    19,9   19,9   21,4      bd     bd    bd
38.(36) Raczkowski  22,4   20,9    25,4    35,6   31,9   26,2    22,0     bd    bd
39. MJH Moskwa, Jarmul, Haładyj i Partnerzy  21,3   16,3      7,1                                 
40. Kopeć Zaborowski  21,2    bd      bd     bd    bd    bd     bd     bd    bd
41. RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy  20,9   18,2    17,7   17,1   13,3   10,0     bd    bd    bd

Dane za okres od 1.01 do 31.12. Wyjątki: Allen & Overy, DWF – rok obrachunkowy od 1.05 do 30.04; Olesiński i Wspólnicy – lata obrachunkowe od 1.05 do 31.12.2021 i od 1.01.2020 do 30.04.2021; Maruta Wachta – rok obrachunkowy od 1.01. do 9.11.2021. Rymarz Zdort – do końca 2019 r. zespół działał pod marką Weil, Gotshal & Manges, a od początku 2023 r. po połączeniu z Maruta Wachta obie firmy działają jako Rymarz Zdort Maruta.  Raczkowski – do końca 2019 r. zespół działał jako Raczkowski Paruch. DWF –do maja 2019 r. zespół działał pod marką K&L Gates. Bochenek i Wspólnicy – od 2023 r. pod nazwą Bochenek Ciesielski i Wspólnicy. BSJP  – od 2023 r. po połączeniu z kancelarią bnt działa pod nazwą BSJP bnt. Dane pochodzą z KRS. Wyjątek: DLA Piper, SSW Pragmatic Solutions, Kochański & Partners, Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy – dane z kancelarii; bd – brak danych. Pogrubioną czcionką wyróżniono kancelarie, które debiutują w tabeli albo do niej powracają

Tu raport-ranking za rok 2021

Tu raport-ranking za rok 2020

Tu raport-ranking za rok 2019

Tu raport-ranking za rok 2018

Tutaj raport-ranking za rok 2017

Tutaj raport-ranking za rok 2016

Tutaj raport-ranking za rok 2015

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl