Raport-ranking: Kancelarie o największych przychodach w 2021 roku

4426

Największe przychody w 2021 r. osiągnęła w Polsce kancelaria Dentons. Była to astronomiczna kwota ponad 250 mln zł. To jej kolejny absolutny rekord w branży prawniczej, o ponad 19 mln zł, czyli o ponad 8 proc., wyższy od poprzedniego, ustanowionego w 2020 r. kwotą ponad 232 mln zł. Po raz pierwszy w historii firma prawnicza w Polsce pokonała kosmiczną granicę ćwierci miliarda złotych rocznego obrotu.

Redakcja „Rynku Prawniczego” przedstawia zestawienie przychodów osiągniętych w 2021 r. przez największe kancelarie działające w Polsce. Opracowaliśmy je na podstawie sprawozdań finansowych składanych do Krajowego Rejestru Sądowego, w czterech przypadkach uzupełnionych danymi z kancelarii. Tabela obejmuje wyłącznie największe kancelarie, które mają minimum 20 mln zł rocznego przychodu.

Na podium w 2021 r. znalazły się te same kancelarie co rok wcześniej, tylko – poza złotym medalistą – w odwróconej kolejności. Wzrostami zaimponowała ogromna większość kancelarii. Te najbardziej spektakularne, w liczbach, były udziałem firm Rymarz Zdort (38,9 mln zł), CMS (37,8 mln zł), Baker McKenzie (26 mln zł, od 2018 r. zwiększyła obroty o połowę), Greenberg Traurig (25 mln zł). Największe przyrosty procentowe odnotowały natomiast kancelarie Bochenek i Wspólnicy i Paruch Chruściel Schiffter (po 89 proc.), Rymarz Zdort (45,5 proc.), SMM Legal (39 proc.), Gessel (38 proc.).

Dentons, dzięki megasprzedaży usług prawnych gronu 1,3 tys. klientów przez największy w kraju, liczący ponad 230 osób, zespół, nadal odsadzała inne kancelarie w przychodach, choć przepaść między nią a drugą w tabeli zmniejszyła się z 94 mln zł w 2019 r. do niespełna 86 mln w 2020 r. i do 78 mln zł w 2021.

To dlatego, że następna w tabeli kancelaria, czyli CMS, wykonała rekordowy superskok do góry. Jej przychód był o ponad jedną czwartą większy niż rok wcześniej. To także drugi najwyższy wynik w historii polskiego rynku usług prawniczych, jeśli pominąć coroczne osiągnięcia Dentons z ostatnich lat.

Trzeci rezultat w historii rynku (bez Dentons) osiągnęła Clifford Chance na trzecim miejscu. Podniosła przychód niesamowicie, o ponad 18 mln zł.

Czwarty wynik w historii rynku to osiągnięcie czwartej w tabeli firmy, polskiego giganta Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, którego obroty fenomenalnie wzrosły o ponad 19 mln zł. Także Baker McKenzie od lat rokrocznie wspina się coraz wyżej. W tym roku dzięki fantastycznej podwyżce przychodu zmniejszyła dystans do poprzedniczki, a powiększyła – wobec następczyni, wielkiej krajowej kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Ta również podniosła obroty, o ponad 12 mln zł. Te trzy kancelarie zachowały swoje ubiegłoroczne pozycje w tabeli.

Tuż za nimi ulokowała się nowa krajowa firma, Rymarz Zdort, której opisane wyżej osiągi dały awans w zestawieniu aż o pięć pozycji i umożliwiły powrót po latach do elitarnego „klubu stumilionerów”, do którego po raz pierwszy zespół ten zapisał się w 2015 r. pracując pod marką Weil, Gotshal & Manges. Był to jej drugi rok działania na własne konto, bez amerykańskiego szyldu. Ten czołowy zespół poradził sobie wspaniale walcząc samodzielnie o rynkową pozycję.

Do „klubu 100 mln” wróciła po dwóch latach przerwy Greenberg Traurig – wyszła z fazy dziewięćdziesięciomilionowych przychodów dzięki rozkręceniu obrotów imponującym podskokiem o 25 mln zł.

Po raz pierwszy, z dużym rozgłosem, po członkostwo w klubie zameldowała się White & Case, która wypracowała urzekający przychód wyższy o 15 mln zł niż rok wcześniej.

Ów elitarny panteon „stumilionerów” uzupełniły w 2021 roku także trzy inne kancelarie, które roku poprzedniego zgłosiły się do jego przedpokojów: DLA Piper, Linklaters i Allen & Overy. Z tym, że te dwie ostatnie dzięki dość nieśmiałej nadwyżce przychodów. Aktualnie więc kartami wstępu do niego dysponuje aż 12 gigantów przychodowości z polskiego rynku usług prawniczych.

Porywająco wypadła DLA Piper, która drugi rok z rzędu wywyższyła obrót pod niebiosy o niezwykłą kwotę, tym razem prawie 19 mln zł i weszła do pierwszej dziesiątki w tabeli. Nie wypada nie pogratulować tej firmie podnoszenia ciężaru przychodów przez szósty kolejny rok.

Linklaters także więc ma zacny powód, by świętować, choć z tejże dziesiątki wypadła, a jej wzrost obrotów to była połowa wzrostu DLA Piper. Allen & Overy raduje się natomiast systematycznym i wieloletnim przyrostem przychodu, lecz w roku 2021 nie wystarczyło go, aby utrzymać miejsce w tabeli i trzeba było zaliczyć obsunięcie o pięć pozycji i wypadnięcie z pierwszej dziesiątki największych w Polsce kancelarii pod względem przychodów.

W przedsionku do „klubu stumilionerów” stanęła w 2021 r. kolejna ze starych krajowych potęg, wielkich polskich czempionów prawniczych, kancelaria Wardyński i Wspólnicy, której utarg eksplodował kwotą uzyskaną dzięki wzrostowi o niebywałe 16 mln zł. Do otwarcia drzwi brakuje jej ledwie cztery miliony z połówką.

Trzydzieści milionów dalej w dół zaczyna się nieco inna waga – z kategorii firm wielkich finansowo przechodzimy do kategorii kancelarii dużych.

Rozpoczyna ją kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, która od kilku lat nie schodzi ze ścieżki stałego wzrostu, uzyskując w 2021 r. zachwycający przychód, wyższy o ponad 9 mln zł (i 17 proc. – tak samo jak rok wcześniej). Z łatwością przeskoczyła wysoko zawieszoną poprzeczkę 60 mln zł, którą w historii krajowego rynku prawniczego przeszło tylko pięć firm z polską marką.

Na kolejnej pozycji plasuje się kancelaria DWF, której przychód z 2021 r. trudno odnieść do wcześniejszego, gdyż tamten obejmował 16 miesięcy, ponieważ firma zmieniała okres obrachunkowy. Lecz porównanie z 2019 r. jest bardziej adekwatne i pokazuje wzrost o niebłahe ponad 16 mln zł, co uzasadnia głęboką satysfakcję.

Trzy firmy znalazły się w kategorii „pięćdziesięciomilionówek”. To SSW Pragmatic Solutions, Bird & Bird oraz Kochański & Partners, która wraca do rankingu po roku przerwy, gdyż podała przychód. Te dwie pierwsze znów awansowały, tak jak rok wcześniej wdarły się do grupy „czterdziestek”. Przyczynił się do tego bezprecedensowy wzrost urobków o blisko 30 proc., oscylujący wokół niezwykłej kwoty 12 mln zł. Obie wykonały też identyczny dziarski podskok w tabeli przesuwając się o trzy miejsca w pierwszej dwudziestce.

Kolejną kategorię, ”czterdziestek”, tworzy sześć kancelarii. Pięć z nich potwierdziło swoją obecność w tej grupie od poprzedniego roku. SPCG powiększyła przychód istotnie (o 5 mln zł) i niewiele jej brakuje, by dostać się do kategorii „pięćdziesiątek”. Podobnie Deloitte Legal, która odnotowała obrót wyższy o 4 mln zł, a ponieważ inne firmy z tej grupy, Hogan Lovells, Rödl  i Gide Loyrette Nouel, zadowoliły się stabilizacją na poprzednim poziomie, awansowała o dwa miejsca, wchodząc do pierwszej dwudziestki tabeli.

Na tym tle kapitalnie zaprezentowała się kancelaria Gessel, która sprzedała swoich usług za 11 mln zł (prawie 40 proc.) więcej. To sprawiło, że przeskoczyła w tabeli o dwie pozycje zamykając pierwszą dwudziestkę.

Do kategorii czterdziestek zapukała Wolf Theiss, po tym jak jej obrót podskoczył aż o 5 mln zł. Ta firma jest od kilku lat na stałym kursie w górę.

EY Law wspaniale zwiększyła przychód, o prawie 7 mln zł, co musiało zaowocować awansem w tabeli.

Z ogromną mocą zadebiutowała w rankingu kancelaria Paruch Chruściel Schiffter, powstała w styczniu 2020 r. z prawników, którzy odeszli z kancelarii Raczkowski Paruch – osiągnęła znakomity przychód ponad 30 mln zł dzięki fenomenalnemu przyrostowi obrotów o 16 mln zł i rekordowe 90 proc.

Rekordowy awans w tegorocznym rankingu stał się natomiast udziałem kancelarii SMM Legal – o sześć pozycji. Jej obroty wzrosły o prawie 8 mln zł, czyli o fantastyczne 40 proc. Bez wątpienia ten wynik jest efektem intensywnej obsługi najsłynniejszej w ostatnim czasie transakcji w polskiej gospodarce, czyli przejęcia Lotosu przez Orlen, któremu właśnie doradzała kancelaria.

BSJP Brockhuis Jurczak Prusak Sroka Nilsson zwiększyła obroty o prawie 3 mln zł i poprawiła pozycję w tabeli.

Następna w zestawieniu kancelaria, Bochenek i Wspólnicy, z hukiem debiutuje w przychodowej ekstraklasie polskich firm prawniczych. Przeszła z pierwszej ligi zrzeszającej firmy o przychodzie od 10 do 20 mln zł. Było to rezultatem niesamowitego zwiększenia przychodów prawie o połowę. Kancelaria założona w 2019 r. we Wrocławiu, mająca także biura w sześciu innych dużych miastach, od startu pomnożyła przychody o ponad 840 proc.! Specjalizuje się w prowadzeniu spraw przeciwko bankom z tytułu dochodzenia roszczeń dotyczących hipotecznych kredytów frankowych. To zapewne ta specjalizacja jest motorem tak niezwykłych wyników finansowych.

W ekstraklasie finansowej zadebiutowały także trzy inne kancelarie, z których dwie awansowały z pierwszej ligi dzięki zwiększeniu przychodów. To GWW Grynhoff i Partnerzy oraz Schoenherr, która zamyka tabelę z wynikiem, który dał jej do niej przepustkę. Kancelaria Gałczyński Osowiecki Banasik, licząca ponad 60 prawników w Warszawie oraz współpracująca ze znacznym zespołem „prawników regionalnych” w poszczególnych województwach, działa od 2020 r. i od razu zrobiła wrażenie obrotami.

Ustabilizowały przychody kancelarie Eversheds Sutherland oraz Act Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Wspólnicy utrzymując się dzięki temu kolejny rok w przychodowej ekstraklasie polskich firm prawniczych, podobnie jak Maruta Wachta. W jej jednak wypadku wypada zastrzec, że wynik finansowy nie dotyczy pełnego roku, a gdyby nie „brakujące” dwa miesiące, zapewne byłby wyższy.

Kancelaria Olesiński i Wspólnicy powróciła do rankingu, ale w sposób nietypowy, ponieważ jej przychód za 2021 r. obejmuje tylko osiem miesięcy. Podobnie jak w wypadku firmy Maruta Wachta należy oszacować, że byłby on wyższy, gdyby dotyczył całego roku.

W 2021 r. spadek przychodów (i w tabeli) odnotowała kancelaria Raczkowski, o 4,5 mln zł. Był to drugi taki rok z rzędu; pod koniec 2019 r. w ówczesnej kancelarii Raczkowski Paruch doszło do rozłamu, dlatego dziś Raczkowski działa na mniejszą skalę.

Żadna kancelaria nie spadła w 2021 r. z ekstraklasy do pierwszej ligi. Nieobecność niektórych w tabeli, w porównaniu z rokiem 2020, spowodowana jest po prostu brakiem danych o wynikach finansowych.

W drugim roku zarazy przychody największych kancelarii nadal się zwiększały  

Na 37 kancelarii z zestawienia (o trzy więcej niż rok wcześniej) wzrost przychodów w 2021 r. odnotowało 28, a spadek – 7. Rok wcześniej te proporcje wynosiły 30 do 4. W 2019 r. wzrost odnotowało 26, a spadek – 9. W 2018 r. było to 27 do 5, a w 2017 r. – 17 do 8.

Sumaryczna kwota przychodów firm z tabeli w 2021 r. wyniosła 2 mld 684,8 mln zł, o ponad 421 mln zł (18,6 proc.) więcej niż rok wcześniej. W 2020 r. było to 2 mld 263,4 mln zł. W 2019 r. – 2 mld 116,6 mln zł, w 2018 r. – 1 mld 880,2 mln zł, w 2017 r. – 1 mld 452,2 mln zł, podczas gdy w 2016 r. – 1 mld 382,8 mln zł, a w 2015 r. – 1 mld 340,5 mln zł.

Generalnie 2021 rok dla kancelarii z rankingu charakteryzował się znacznym wzrostem sumy obrotów w porównaniu do roku 2020, był on większy niż rok i dwa lata wcześniej. Pierwsza szóstka z tabeli wypracowała w sumie ponad 1 mld przychodów, pierwsza dziesiątka – prawie 1,5 mld zł, a członkowie „klubu stumilionerów” – 1 mld 670,4 mln zł.

Można powiedzieć, że lokomotywy rynku usług prawniczych, która w 2013 r. ruszyła ociężale do przodu, w 2014 r. nabrała rozpędu, w 2015 r. mknęła żwawo ku pomyślności, w 2016 r. ustabilizowała swoje tempo jadąc równo naprzód, w 2017 r. bynajmniej nie zwolniła, w 2018 r. wspaniale przyspieszyła, a w 2019 r. lekko przyhamowała, jakby przed zakrętem, pandemia koronawirusa w roku 2020, ani w 2021– nie zatrzymała.

Oby zatem rok 2022, też naznaczony zarazą, choć wygasającą, ale jeszcze bardziej wojną wywołaną napaścią Rosji na Ukrainę, zakończył się podobnie.

Przychody największych kancelarii w 2021 r.  (w mln zł, 20 mln zł i więcej) 

Pozycja Kancelaria   2021    2020   2019  2018  2017   2016  2015  2014
(2020)                  
1.(1) Dentons   251,5   232,4  217,8 194,7 197,0  181,4  179,4  153,1
2.(3) CMS   173,4   135,6  123,8 106,0 105,0    91,9  103,5    86,4
3.(2) Clifford Chance   165,0   146,7  121,0 119,1 108,8  108,1  105,7  105,9
4.(4) Sołtysiński Kawecki & Szlęzak   147,1   127,7  115,1 113,7 101,7  105,9    98,0  107,8
5.(5) Baker McKenzie   142,6   116,6    97,2   93,6   82,2    67,6    71,4    56,5
6.(6) Domański Zakrzewski Palinka   127,9   115,7  106,7   97,7   89,9    89,0    90,4    80,8
7.(12) Rymarz Zdort   124,4    85,5    80,4   89,3   91,2    92,7  110,5    86,2
8.(9) Greenberg Traurig   120,1    95,1    92,5 103,5   92,1    98,8    72,5    61,0
9.(8) White & Case   111,1    96,0    75,5   78,5   59,6    54,2    58,9    73,0
10.(11) DLA Piper   106,5    87,7    73,1   64,2   56,7    50,6    47,6    49,0
11.(10) Linklaters   100,7    92,0    91,0   96,1   95,8    94,7    90,6    83,9
12.(7) Allen & Overy   100,5    96,6    84,2   73,2   72,9    65,5     bd      bd
13.(13) Wardyński i Wspólnicy     95,5    79,5    76,0   71,2   72,1    80,5    75,7    73,4
14.(15) WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr     63,3    54,0    46,2   37,5   32,4    30,1     bd     bd
15.(14) DWF     62,4    70,7    46,2  42,2   39,5    43,7    32,8    33,9
16.(19) SSW Pragmatic Solutions     56,5      44,0    37,7    bd   28,5    32,2     bd     bd
17.(20) Bird & Bird     56,0    43,6    38,2   30,6   23,8    25,8    20,5    15,6
18. Kochański & Partners     51,2     bd    44,5   44,0   42,1    34,0     bd     bd
19.(18) SPCG     49,5    44,3    35,3   33,7   27,9     bd     bd     bd
20.(22) Deloitte Legal     45,2    41,2    53,5   58,3   57,5    64,4    45,4    38,1
20.(17) Hogan Lovells     45,2    46,6    41,9   46,6   74,9    44,8     bd     bd
22.(21) Rödl     42,6    42,9    36,8   32,3   26,1    22,5    21,4   18,6
23.(25) Gessel     41,2    29,8    24,6   25,7   23,2    20,4     bd     bd
24.(23) Gide Loyrette Nouel     40,0    40,3    40,7   32,1   26,9    26,8     bd     bd
25.(24) Wolf Theiss     39,6    34,3    28,5   26,5   15,6   13,9     bd     bd
26.(26) EY Law     34,2    27,5    26,6   21,0   15,1   14,9     bd     bd
27. Paruch Chruściel Schiffter     33,7    17,8      –           –       –      –      –
28.(34) SMM Legal     28,1    20,2    22,4   26,8   20,0    16,1     8,3  0,055
29.(30) BSJP     27,3    24,6    20,6   18,0   13,7    14,6     bd     bd
30. Bochenek i Wspólnicy     26,9   14,2      3,2        –        –         –      –        –
31.(31) Eversheds Sutherland     24,7    23,3    20,9    17,4   17,2    18,1     bd     bd
32.(32) Act BSWW     23,7    22,7    22,2    20,4   17,5    16,5     bd     bd
33. Olesiński i Wspólnicy     22,8    33,6    24,7    22,8    19,4     12,3     bd     bd
34. Gałczyński Osowiecki Banasik     21,5      –       –       –       –        –       –        –
35. GWW Grynhoff i Partnerzy     21,4    19,3    19,9    19,9    21,4      bd     bd    bd
36.(33) Maruta Wachta     20,9    21,4    20,0    20,8    13,3      9,2     bd     bd
36.(29) Raczkowski     20,9    25,4    35,6    31,9    26,2    22,0     bd     bd
38. Schoenherr     20,0    18,9    18,9    12,1      9,4      bd     bd     bd

Dane za okres od 1.01 do 31.12. Wyjątki: Allen & Overy, DWF – rok obrachunkowy od 1.05 do 30.04; Olesiński i Wspólnicy – lata obrachunkowe od 1.05 do 31.12.2021 i od 1.01.2020 do 30.04.2021; Maruta Wachta – rok obrachunkowy od 1.01. do 9.11.2021. Schoenherr – rok obrachunkowy od 1.02 do 31.01. BSWW – wynik łączony z dwóch sprawozdań: od 1.01. do 31.03 i od 1.04. do 31.12.2021; Rymarz Zdort – do końca 2019 r. zespół działał pod marką Weil, Gotshal & Manges. Raczkowski – do końca 2019 r. zespół działał jako Raczkowski Paruch. DWF – do maja 2019 r. zespół działał pod marką K&L Gates. Dane pochodzą z KRS. Wyjątek: DLA Piper, SSW Pragmatic Solutions, Kochański & Partners, DWF – dane z kancelarii; bd – brak danych. Pogrubioną czcionką wyróżniono kancelarie, które debiutują w tabeli albo do niej powracają

Tu raport-ranking za rok 2020

Tu raport-ranking za rok 2019

Tu raport-ranking za rok 2018

Tutaj raport-ranking za rok 2017

Tutaj raport-ranking za rok 2016

Tutaj raport-ranking za rok 2015

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl