WKB i Wardyński i Wspólnicy w amerykańsko-brytyjskim dealu aeronautycznym

394
(www.pixabay.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr (WKB Lawyers) doradzała brytyjskiej firmie lotniczej MB Aerospace przy sprzedaży jej polskich spółek firmie Barnes Group, której doradzała kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

Była to część globalnej transakcji na rynku podzespołów lotniczych, zainicjowanej w czerwcu, a sfinalizowanej w sierpniu 2023 r., w której amerykańska firma inwestycyjna Blackstone sprzedała za 740 mln dolarów lotniczą firmę MB Aerospace, którą przejęła w 2015 r., amerykańskiej firmie przemysłowej Barnes Group, która działa m. in. w przemyśle lotniczym. Firmie Barnes doradzała w transakcji amerykańska kancelaria Wachtell, Lipton, Rosen & Katz, a doradcą MB Aerospace i Blackstone była kancelaria amerykańska Simpson Thacher & Bartlett.

Przejęcie MB Aerospace jest największą akwizycją w historii Barnes Group. Po zamknięciu transakcji MB Aerospace stała się Barnes Aerospace.

Powstała w Wielkiej Brytanii firma MB Aerospace zajmuje się produkcją podzespołów motorów lotniczych i dostawcą usług w zakresie ich naprawy, obsługując głównych producentów silników do samolotów cywilnych i wojskowych. Firma ma siedzibę w mieście Motherwell, w Szkocji, oraz 10 oddziałów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Polsce i na Tajwanie. Zatrudnia 1450 pracowników. Współpracuje z takimi producentami jak Pratt & Whitney, Rolls-Royce, General Electric.

W Polsce działały trzy spółki MB Aerospace: MB Aerospace Rzeszów, specjalizująca się w produkcji podzespołów do turbin gazowych silników lotniczych, MB Aerospace Engineering Services, świadcząca usługi inżynieryjne i MB Aerospace Technologies, specjalizująca się w technologicznie zaawansowanych usługach dla przemysłu lotniczego, takich jak obróbka cieplna, lutowanie w próżni, nawęglanie próżniowe, niklowanie selektywne, napylanie plazmowe i naddźwiękowe.

Barnes Group Inc. to amerykańska firma przemysłowa założona w 1857 r. Działa w kilku dziedzinach: automatyki przemysłowej; form wtryskowych do przetwórstwa tworzyw sztucznych; obróbki metali; przemysłu lotniczego. Zatrudnia 5,2 tys. osób w 41 zakładach. Jej dywizja Barnes Aerospace produkuje m.in. komponenty i części zamienne do silników turbinowych i przemysłowych turbin gazowych oraz wykonuje ich naprawę, konserwację i remonty.

Blackstone to globalna firma inwestycyjna, która, w imieniu funduszy emerytalnych, dużych inwestorów instytucjonalnych i klientów indywidualnych, zarządza na całym świecie aktywami wartymi bilion dolarów, w tym w nieruchomościach – 579 mld, w funduszach private equity – 137 mld, w kredytach i ubezpieczeniach – 297 mld i w funduszach hedingowych – 80 mld. Została założona w 1985 r. przez dwóch amerykańskich menedżerów, którzy razem pracowali w banku inwestycyjnym Lehman Brothers, Petera Petersona i Stephena Schwarzmana, jako firma obsługująca transakcje fuzji i przejęć, z początkowym kapitałem 400 tys. dolarów. Obecnie zarządza ponad 230 spółkami portfelowymi i 12,6 tys. nieruchomości. Firmę MB Aerospace Blackstone przejęła w drodze wykupu lewarowanego w 2015 r.

– Przejęcie MB Aerospace, największe w historii Barnes, to szansa na transformację, która jest znaczącym katalizatorem dla naszej i tak już światowej klasy działalności lotniczej. MB jest dla nas wyjątkowym rozwiązaniem strategicznym, z uzupełniającym programem, globalną działalnością, możliwościami technicznymi i ofertą produktów – skomentował Thomas J. Hook, prezes i dyrektor generalny Barnes Group.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że w polskich aspektach transakcji firmie MB Aerospace doradzała kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługiwała sprzedaż polskich spółek firmie Barnes Group. Obsługę wykonywali Ben DaveyJohn R. Kędzierski.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że w polskich aspektach transakcji MB Aerospace firmie Barnes Group doradzała kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl