WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr i PwC Legal w transakcji suplementacyjnej

323
(www.pixabay.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr doradzała akcjonariuszom firmy suplementacyjnej Health Labs Care przy sprzedaży większościowego pakietu akcji spółce Medvic, należącej do firmy USP, której doradzała kancelaria PwC Legal.

Transakcję, ogłoszoną we wrześniu 2022 r., sfinalizowano na początku 2023 r., po uzyskaniu akceptacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółka Medvic, z siedzibą w Luksemburgu, należąca do farmaceutycznej grupy USP, przejęła kontrolę nad produkującą suplementy diety firmą Health Labs Care, z siedzibą w Białymstoku, poprzez zakup, za nieujawnioną kwotę, 75 proc. jej akcji. Pozostałe 25 proc. akcji zostało w rękach dotychczasowych akcjonariuszy firmy, do czasu uzgodnionego przez strony w umowie, z założeniem ich sprzedaży na rzecz Medvic w wyniku realizacji założeń ekonomicznych przez firmę. Health Labs Care ma funkcjonować w USP jako odrębny biznes, nadal koncentrując się na sprzedaży suplementów diety przez Internet.

Medvic to spółka zarejestrowana w Luksemburgu, należąca do firmy farmaceutycznej USP,  założonej w 1990 r. w Stanach Zjednoczonych przez Wojciecha Napiórkowskiego, do której należy także polska firma USP Zdrowie utworzona w 1992 r. Dziś jest ona jednym z trzech największych w Polsce producentów i dystrybutorów leków bez recepty oraz suplementów diety. Działa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Zakłady produkcyjne ma w Polsce i Szwecji. Zatrudnia 1 tys. pracowników. Posiada portfolio 40 marek, m.in. Ibuprom, Apap, Gripex, Stoperan, Artresan.

Health Labs Care to, założona w 2019 r. w Białymstoku, firma produkująca i sprzedająca suplementy diety, kosmetyki oraz specjalne kawy, kakao i koktajle. Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, jej założycielami i akcjonariuszami są Magdalena Górska-Warchoł, Tomasz Kwaśniewski, Robert Ołtarzewski i Andrzej Szlendak. Firma prowadzi sprzedaż głównie w Internecie wykorzystując promocję przez tzw. influencerów (osoby wpływowe ze względu na zasięg kontaktów w sieci).

„Rynek Prawniczy” ustalił, że akcjonariuszom Health Labs Care doradzała w transakcji kancelaria WKB, która podała, iż obsługa obejmowała m.in. strukturyzację transakcji oraz negocjowanie dokumentacji, kierował nią partner Jakub Jędrzejak, a wykonywali także managing associate  Małgorzata Studniarek, associate  Joanna Ksepko.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że spółce Medvic z grupy USP doradzała w transakcji kancelaria PwC Legal, która poinformowała o tym w Internecie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl