Trio kancelarii w kontraktach megasieci sklepów na „zielony” prąd

349

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria CMS doradzała firmie Żabka Polska, prowadzącej sieć sklepów spożywczych, przy zawarciu trzech umów zakupu tzw. „czystego” prądu od firm: litewskiej Modus Asset Management, której doradzała kancelaria GNZ Legal Gorzelnik Nentwig Ziębiński, oraz francuskiej Qair, której doradzała kancelaria Domański Zakrzewski Palinka.

W czerwcu i lipcu 2023 r. sieć sklepów spożywczych Żabka Polska poinformowała, że zawarła korporacyjne umowy wirtualnego zakupu energii elektrycznej (corporate virtual Power Purchase Agreement ) wytworzonego w odnawialnych źródłach. Zakup jest wirtualny, albowiem w rzeczywistości, na podstawie tego typu umów, wytwórca sprzedaje prąd do sieci przesyłowej, a nabywca kupuje go od dystrybutora (operatora sieci), za cenę uzgodnioną z producentem. Ten wprowadza do sieci elektroenergetycznej ustaloną z nabywcą ilość „zielonej” energii rocznie, dostarczając mu gwarancje pochodzenia z OZE, które umożliwiają wykazanie, że działa on na rzecz tzw. neutralności węglowej.

Pierwsza umowa Żabki, zawarta na 10 lat ze spółkami firmy Modus Asset Management, obejmuje dostarczenie rocznie ok. 50 gigawatów (50 mld watów) energii elektrycznej, wytwarzanej przez elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 65 megawatów.

Firma Żabka Polska zarządza największą w kraju siecią 9750 sklepów spożywczych prowadzonych przez 8,3 tys. ajentów – franczyzobiorców. Codziennie robi w nich zakupy ponad 3 mln klientów. Działa od 1998 r., kiedy zaczynała od jednego sklepu w Poznaniu. Dziś należy do zarejestrowanej w Luksemburgu firmy private equity  CVC Capital Partners, która kupiła ją w 2017 r. od funduszu Mid Europa Partners, podobno za 1 mld euro. Mid Europa z kolei kupił Żabkę w 2011 r. od słowackiego funduszu Penta Investments za ok. 400 mln euro.

Litewska firma Modus Asset Management jest zarządcą aktywów z zakresu odnawialnych źródeł energii. Inwestuje m.in. w krajach bałtyckich i w Polsce. W portfelu jej czterech funduszy są zasoby OZE o wartości 140 mln euro i mocy 200 megawatów, produkujące rocznie 280 gigawatogodzin „zielonego” prądu.

– Obecnie 100 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej w naszej własnej działalności pochodzi ze źródeł odnawialnych. W nasze działania angażujemy jednak również sklepy Żabka prowadzone przez franczyzobiorców. Ponad 57 proc. zużywanego przez nie prądu wytwarzane jest z OZE – jest produkowany przez ich własne instalacje fotowoltaiczne lub są one objęte gwarancjami pochodzenia – skomentował Adam Manikowski, dyrektor zarządzający Żabka Polska.

– Zabezpieczenie kosztów zakupu energii elektrycznej i zmniejszenie śladu węglowego poprzez PPA zyskuje na popularności wśród podmiotów korporacyjnych w naszym regionie. Dzięki rosnącemu portfelowi aktywów Modus Asset Management w zakresie wytwarzania energii odnawialnej w Polsce i krajach bałtyckich, spodziewamy się wzrostu liczby zawieranych umów PPA  – oświadczył Povilas Pečiulis, prezes Modus Asset Management.

Dwie umowy na zakup prądu, z elektrowni wiatrowej i z wielkoskalowej elektrowni słonecznej, firma Żabka Polska zawarła z firmą Qair. Kontrakt obejmuje okres 15 lat, w którym ma być dostarczone prawie 1,7 terawatogodzin (1,7 mld kilowatogodzin) „zielonej” energii elektrycznej.

Francuska firma Qair (dawna nazwa Lucia Group, a jeszcze wcześniej – Quadran) od ponad 30 lat specjalizuje się w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Jej źródła mają 1 GW mocy. Pozyskują energię słoneczną, z wiatru na lądzie i na morzu, z rzek płynących, z wodoru – w Afryce (Burkina Faso, Czad, Maroko, Mauritius, Seszele, Tunezja), Azji Południowo-Wschodniej (Wietnam), Ameryce Południowej (Brazylia) i Europie (Francja, Islandia, Polska, Rumunia, Włochy). W Polsce firma działa od 2015 r. i oferuje sprzedaż prądu przedsiębiorstwom  w ramach kontraktów PPA. Jej polski portfel elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych obejmuje 308 MW. W 2019 r. nabyła od EDF Energies Nouvelles dwa funkcjonujące parki wiatrowe, Linowo i Rzepin.

– Współpraca z grupą Żabka jest najlepszym dowodem na to, iż firmy coraz częściej poszukują rozwiązań stabilizujących otoczenie biznesu i postrzegają kontrakty PPA  jako zdrowy grunt dla rozwoju – stwierdził Krzysztof Wojtysiak, prezes firmy Qair Polska.

– Kontrakty takie, jak zawarty z Qair Polska pozwolą, równolegle do podejmowanych przez nas działań w celu zmniejszenia zużycia energii w sklepach, osiągnąć poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obliczu rosnących jej cen – wyjaśnił Adam Manikowski, dyrektor zarządzający Żabka Polska.

Kancelaria CMS poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Żabka Polska przy zawarciu trzech umów corporate PPA. Obsługa obejmowała ich przygotowanie i negocjacje. Przy    umowach pracowali senior associates  Adam Kędziora, Kacper Stanosz. Przy negocjacjach doradzał zespół pod kierownictwem partnerów Michała Andruszkiewicza, szefa poznańskiego biura kancelarii, i Łukasza Szatkowskiego.

„Rynek Prawniczy” ustalił, iż firmie Modus Asset Management przy umowie z Żabką doradzała kancelaria GNZ Legal Gorzelnik Nentwig Ziębiński, która poinformowała o tym w Internecie.

„Rynek Prawniczy” ustalił, iż firmie Qair Polska przy umowach z Żabką doradzała kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, która poinformowała o tym na swojej witrynie internetowej.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl