DLA Piper i GNZ Legal w projekcie budowy ogromnej elektrowni słonecznej

734
Ok. 400 tys. paneli słonecznych o mocy 100 MW na 200 hektarach pustyni – Quaid-e-Azam Solar Power Park w Pakistanie

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria DLA Piper doradzała firmie Respect Energy przy projekcie budowy elektrowni słonecznej w Polsce wspólnie z firmą Goldbeck Solar, której doradzała kancelaria GNZ Legal Gorzelnik Nentwig Ziębiński.

W styczniu 2021 r. polska firma Respect Energy, zajmująca się handlem energią elektryczną, zawarła umowę o strategicznym partnerstwie z niemiecką firmą Goldbeck Solar. Strony zamierzają razem budować elektrownie słoneczne w Polsce. Co roku przez pięć lat mają udostępniać 350 megawatów mocy, aby całość współpracy zbilansować łączną mocą 1750 MW.

Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem jest budowa na Pomorzu, w miejscowości Zwartowo, w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim, ogromnej elektrowni słonecznej o mocy 204 MW, która w drugiej fazie inwestycji ma wzrosnąć do 290 MW, a docelowo – do 390 MW. Panele mają stanąć na obszarze o powierzchni 300 hektarów. Będzie to największa tzw. farma fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej. Elektrownia wytworzy rocznie ok. 230 gigawatogodzin energii elektrycznej, który ma wystarczyć do zasilenia 153 tys. gospodarstw domowych. Budowa startuje w lutym 2021 r., a pierwszy prąd popłynie do odbiorców w pierwszym kwartale 2022 r.

Firma Respect Energy (dawniej TRMEW Obrót) to spółka z polskim kapitałem zajmująca się hurtowym i detalicznym obrotem energią elektryczną. Sprzedaje prąd wyłącznie ze źródeł odnawialnych, własnych oraz współpracując z ok. 400 lokalnymi firmami energetycznymi prowadzącymi elektrownie wiatrowe i słoneczne. Zatrudnia 150 osób.

Niemiecka forma Goldbeck Solar od prawie 20 lat zajmuje się konstrukcją „pod klucz” systemów elektrowni solarnych i rozwijaniem farm fotowoltaicznych. Zrealizowała wielkoskalowe instalacje w 17 państwach na czterech kontynentach.

Joint venture z Goldbeck Solar to rozwinięcie kolejnego obszaru naszej działalności. W tym roku, poza handlem hurtowym na 21 rynkach, przeszliśmy rebranding i z dużym sukcesem zaistnieliśmy na rynku jako Respect Energy. Teraz rozpoczynamy budowę największej elektrowni PV w tej części Europy – stwierdził Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy.

– Polska branża energetyczna oferuje duże możliwości rozwoju w sektorze energetyki odnawialnej. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy strategicznej z naszym nowym partnerem, Respect Energy, który tak jak my – z siłą i determinacją, podchodzi do tego nowego rynku – oświadczył Joachim Goldbeck, prezes Goldbeck Solar.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że kancelaria DLA Piper doradzała Respect Energy – w obsługę zaangażowani byli counsel  Łukasz Jankowski, associates Klaudia LorentMateusz Koszel.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Goldbeck Solar doradzała kancelaria GNZ Legal.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl