Rymarz Zdort i DLA Piper we francuskim przejęciu polskich strzykawek insulinowych

424

Kancelaria Rymarz Zdort doradzała francuskiej firmie Nemera przy transakcji przejęcia polskiej firmy Copernicus, której udziałowcom doradzała kancelaria DLA Piper.

W październiku 2020 r. francuska firma Nemera wytwarzająca dla przemysłu farmaceutycznego opakowania do leków, które jednocześnie służą do ich podawania, tzw. pozajelitowego (zakraplacze do oczu, uszu, nosa, gardła, inhalatory proszkowe, pompki do skóry, rozpylacze, strzykawki do insuliny) przejęła szczecińską firmę Copernicus wyspecjalizowaną w produkcji strzykawek insulinowych. Francuzi zamierzają wybudować w Szczecinie fabrykę sprzętu medycznego, co pozwoli im na większą ekspansję na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Prace mają ruszyć wiosną przyszłego roku i zakończyć się w drugim kwartale 2022 r.

Założona w Polsce w 2004 r. firma Copernicus jest jednym z kilku na świecie i jedynym w Polsce producentem jednorazowych i wielokrotnego użytku wstrzykiwaczy do insuliny. Do 2014 r. produkowała je dla firmy Bioton, swojego większościowego udziałowca. Potem udziały od biotechnologicznej firmy produkującej m.in. insulinę, odkupili pozostali właściciele Copernicusa – Alberto Lozano Platonoff (obecnie prezes) i Grzegorz Nowakowski. Copernicus zatrudniał ok. 70 osób.

– To przejęcie jest dla nas korzystne pod względem strategicznym i kulturowym. Silna koncentracja Copernicusa na potrzebach pacjentów doskonale wpisuje się w cele naszej firmy – oświadczył Marc Hämel, dyrektor generalny firmy Nemera.

– Niezmienne skupienie się firmy Nemera na potrzebach pacjentów i pasja do tworzenia złożonych rozwiązań produktowych przyszłości przekonały nas, że był to właściwy kolejny krok – ocenił Alberto Lozano, prezes Copernicusa.

Kancelaria Rymarz Zdort poinformowała „Rynek Prawniczy”, ze doradzała w transakcji firmie Nemera. Obsługą kierował partner Jakub  Zagrajek, wykonywali ją prawnicy z zespołu korporacyjnego: senior associate Barbara Skardzińska, associate Krystian Kowalski. Badaniem due dilligence  firmy Copernicus zajęła się partner Monika Kierepa. W sprawach podatkowych doradzali partner Robert Krasnodębski i counsel Marek Kanczew z praktyki podatkowej, który również doradzał w zakresie prawa pracy.

Kancelaria DLA Piper poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie Copernicus oraz jej założycielom. Obsługą kierował partner Jakub Domalik-Plakwicz, wykonywali ją prawnicy z zespołu prawa spółek, fuzji i przejęć: counsel Mateusz Zaleński, associates Michał Banasiak, Klaudia Lorent.

Firmie Copernicus i jej założycielom doradzał także prawnik wewnętrzny Bartosz Świderski.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl