Dentons i CMS w wirtualnej sprzedaży prądu z wiatru producentowi budowlanki

335

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała firmie Tion Renewables przy zawarciu długoterminowej umowy sprzedaży energii z elektrowni wiatrowych z firmą Saint-Gobain, której doradzała kancelaria CMS.

We wrześniu 2022 r. francuska firma Saint-Gobain podpisała z niemiecką firmą Tion Renewables (do niedawna działającą pod nazwą Pacifico Renewables Yield) piętnastoletnią umowę zakupu prądu wytworzonego w elektrowniach wiatrowych w Polsce. To korporacyjna umowa tzw. wirtualnego kupna energii elektrycznej (corporate Virtual Power Purchase AgreementVPPA), wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Zakup jest „wirtualny”, albowiem w rzeczywistości, na podstawie tego typu umów, wytwórca sprzedaje prąd do sieci, a nabywca kupuje go od dystrybutora (operatora sieci przesyłowej),     gwarantując producentowi ustaloną z nim cenę zakupu. Tion Renewables będzie zatem wprowadzać do sieci elektroenergetycznej ustaloną ilość „zielonej” energii rocznie, a firmie Saint-Gobain dostarczać gwarancje pochodzenia z OZE, co umożliwi jej wykazanie, że działa w kierunku osiągnięcia celu tzw. neutralności węglowej. Kontrakt rozpoczyna się w styczniu 2025 r. i gwarantuje stałą cenę za każdą megawatogodzinę z uwzględnieniem inflacji. Przewidywana roczna produkcja z 20 turbin o mocy 52 megawatów to 191 gigawatogodzin energii. To ilość wystarczająca na roczne zasilenie 100 tys. gospodarstw domowych, która ma pokrywać prawie 45 proc. zapotrzebowania firmy na prąd w Polsce. Pod względem wielkości zakontraktowanego wolumenu energii to jedna z największych transakcji tego typu zawartych dotychczas na polskim rynku.

Saint-Gobain to francuski koncern przemysłowy produkujący materiały budowlane, m.in. szkło, plastik, gips, wełnę izolacyjną, chemię budowlaną, materiały ścierne. Jest obecny w 70 krajach, zatrudnia 167 tys. osób. Według Wikipedii, firmę założył w XVII wieku Jan Baptysta Colbert, minister finansów króla Ludwika XIV, jako manufakturę luster, m.in. na potrzeby pałacu w Wersalu. W Polsce działa od ponad 25 lat. Jest jednym z największych inwestorów zagranicznych. Ma 25 zakładów, m.in. w Gliwicach, Dąbrowie Górniczej, Żarach, Kole, Nidzicy, Gorlicach. Zatrudnia ponad 7 tys. pracowników. Do firmy w Polsce należy 19 marek, m.in. Rigips, Isover, Building Glass Polska.

Firma Tion Renewables zarządza portfelem elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych w Niemczech, Polsce, Holandii, Czechach i Włoszech o mocy 166 megawatów. W Polsce to m.in. farmy wiatrowe  w województwie kujawsko-pomorskim, Dębowa Łąka o mocy 33,3 MW, i Świecie o mocy 16,3 MW.

– Poprzez podpisanie tej umowy i inne działania będziemy systematycznie obniżać wpływ naszej działalności przemysłowej oraz wytwarzanych wyrobów na środowisko naturalne – stwierdziła Joanna Czynsz-Piechowiak, prezes grupy Saint-Gobain w Polsce i Ukrainie.

– Korporacyjne umowy PPA będą miały coraz większe znaczenie w przyspieszaniu transformacji energetycznej – oświadczył Christoph Strasser, zastępca dyrektora generalnego firmy Tion.

„Rynek Prawniczy”, ustalił, ze Tion Renewables doradzała w transakcji kancelaria Dentons, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługę wykonywali partner Agnieszka Kulińska, kierująca zespołem odnawialnych źródeł energii działającym w ramach praktyki energetyki i zasobów naturalnych, oraz Michał Motylewski, doradca ds. rozwoju praktyki energetycznej Dentons w Europie.

– Obecnie doradzamy i przygotowujemy umowy PPA dla kilku klientów. Widać trend podpisywania tego typu umów, które, mimo że stanowią stosunkowo nowy instrument na rynku, to przy obecnych warunkach ekonomicznych stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem – skomentowała Agnieszka Kulińska na witrynie internetowej Dentons.

Kancelaria CMS poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie Saint-Gobain. Obsługa obejmowała przygotowanie i negocjacje umowy, a wykonywali ją senior asscociate  Piotr Prawda i asscociate Kacper Stanosz z praktyki energetyki i projektów infrastrukturalnych.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl