Linklaters i Rymarz Zdort Maruta w skandynawskim przejęciu krajowego dewelopera magazynowego

477
(www.7rsa.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Linklaters doradzała skandynawskiemu funduszowi nieruchomości NREP przy przejęciu firmy deweloperskiej 7R, której doradzała kancelaria Rymarz Zdort Maruta.

W sierpniu 2023 r. skandynawski fundusz nieruchomości NREP, poprzez swoją polską platformę logistyczną Logicenters, nabył 80 proc. akcji w polskiej firmie 7R zajmującej się deweloperstwem magazynowym. Inwestycja jest warta 200 mln euro, z tego część zrealizowano w formie podwyższenia kapitału w spółce akcyjnej 7R. Pieniądze zainwestował Nordic Strategies Fund V, najnowszy i największy fundusz NREP.

Inwestycja umacnia pozycję firmy NREP na polskim rynku logistycznym. Firma 7R nadal będzie funkcjonować pod dotychczasową nazwą. Transakcja zagwarantuje jej większe możliwości rozwoju i dostęp do międzynarodowego know-how inwestora.

Firma NREP to inwestor działający na rynku nieruchomości w krajach skandynawskich, obecny w ośmiu krajach (w tym w Danii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Polsce i Niemczech). Zarządza portfelem nieruchomości (mieszkania na wynajem, obiekty logistyczne, domy opieki, biura) o powierzchni 8 mln mkw. i wartości 19,8 mld euro. Zatrudnia ponad 400 pracowników. Firma rozpoczęła działalność w 2005 r.; utworzyli ją Mikkel Bülow-Lehnsby i Rasmus Nørgaard. Gdy dołączył do nich Rickard Dahlberg nazwali ją Nordic Real Estate Partners (dziś NREP).

W 2021 r. fundusz NREP przejął 98,9 proc. udziałów w krakowskiej firmie BIK (Biuro Inwestycji Kapitałowych), która jest deweloperem nieruchomości magazynowych. W tym samym roku sfinalizował zakup 1 tys. 71 mieszkań na wynajem, budowanych w Warszawie, od fińskiej firmy deweloperskiej YIT Development. Wartość transakcji szacowana jest na ok. 100 mln euro.

Utworzona w 2009 r. przez Tomasza Lubowieckiego firma 7R to polski deweloper magazynowy, który do tej pory zrealizował projekty na wynajem i na sprzedaż o łącznej powierzchni ponad 1,8 mln mkw. Ma 20 proc. udziału w rynku inwestycji logistycznych w Polsce. Posiada obecnie 36 nieruchomości i 2,3 mln mkw. powierzchni w przygotowaniu inwestycyjnym. Portfolio składa się z obiektów magazynowych oraz przemysłowych przeznaczonych na tzw. lekką produkcję. Obejmuje duże parki logistyczne dla wielu najemców, obiekty typu build-to-suit oraz miejskie magazyny small business unit tworzące sieć 7R City Flex Last Mile Logistics. Firma zatrudnia 150 osób w ośmiu biurach w Polsce. Jej głównym akcjonariuszem była zarejestrowana na Cyprze spółka 7R Holding Limited (87 proc. akcji), kontrolowana przez Tomasza Lubowieckiego.

– 7R to firma o solidnych fundamentach, silnej pozycji na rynku i priorytetach zbieżnych z wartościami NREP w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zyskujemy dostęp do inwestycji na polskim rynku magazynowym, który nadal odnotowuje wzrost zapotrzebowania ze strony najemców przy widocznym spadku podaży – skomentował Rune Kock, prezes zarządu NREP.

– Nawiązanie strategicznej współpracy z NREP jest niezwykle ważnym krokiem w rozwoju 7R. Ta nowa inwestycja kapitałowa pozwoli firmie kontynuować zrównoważony wzrost, rozwijać się na nowych rynkach. Pozostając właścicielem części aktywów wzmocnimy relacje z najemcami – oświadczył Tomasz Lubowiecki, założyciel i prezes zarządu 7R.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie NREP i podała, że obsługą kierowali managing associates  Monika Lerka i Tomasz Trystuła z praktyki prawa nieruchomości. Doradztwo korporacyjne świadczyli managing associate  Szymon Renkiewicz i senior associate  Anna Zmitrowicz z praktyki prawa korporacyjnego. Obsługę wykonywali także managing associate  Jędrzej Pałka (due diligence ), associates  Michał Kostewicz, Bartosz Boenigk, Katarzyna Grodzka, Filip Witaszek, Joanna Roman, Marta Strykowska – z praktyki prawa nieruchomości; partner Marcin Schulz, senior associates  Maciej Ficiński, Wojciech Kobyliński, associate  Justyna Tuleja, junior associates  Jakub Gerula, Jan Kwiecień, Jakub Sitarski, Wiktoria Sagan – z praktyki prawa korporacyjnego; counsel  Monika Krzyszkowska-Dąbrowska, managing associate  Łukasz Burakowski, junior associate Jakub Korobczuk – z praktyki prawa pracy; managing associate  Szymon Sieniewicz, associate  Daria Wojciechowska – z praktyki prawa własności intelektualnej; managing associate  Marta Szrajer z praktyki postępowań sądowych; partner Marta Domino, associates  Michał de Białynia Woycikiewicz, Marcin Wołoszyn – z  praktyki  bankowości i finansów; managing associate  Wojciech Podlasin, senior associate  Barbara Wanat – z praktyki prawa konkurencji i inwestycji zagranicznych. Obsługę nadzorowali partner zarządzający Artur Kulawski i partner Janusz Dzianachowski.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie 7R doradzała w transakcji kancelaria Rymarz Zdort Maruta.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl