SSW Pragmatic Solutions w budowie bazy do obsługi bałtyckiej elektrowni wiatrowej

396
Wizualizacja projektowanej bazy do obsługi MEW (www.balticpower.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria SSW Pragmatic Solutions doradzała spółce Baltic Power przy zawarciu kontraktu z firmą Erbud na budowę bazy serwisowej dla morskiej elektrowni wiatrowej.

W lutym 2023 r. spółka Baltic Power podpisała z firma budowlaną Erbud umowę o wybudowanie za 50 mln zł, na terenie portu w Łebie, bazy serwisowej dla morskiej elektrowni wiatrowej. Erbud został wybrany generalnym wykonawcą inwestycji, która ma zostać rozpoczęta jeszcze w tym roku i zakończyć się w 2025. Firma m.in. przygotuje teren, wykona prace hydrotechniczne związane z przebudową nabrzeża oraz wybuduje kompleks budynków wraz z infrastrukturą. Na potrzeby realizacji inwestycji wykonawca przewiduje zatrudnienie ok. 100 pracowników. Dostawcy i podwykonawcy, z których usług skorzysta Erbud, to ponad 20 firm zarejestrowanych w Polsce.

Baza będzie centrum codziennej obsługi i eksploatacji MEW, dlatego będzie położona blisko, ok. 40 minut wodą, od jej terenu. Będą tam stacjonowały 3-4 statki (Crew Transport VesselCTV ) przeznaczone do transportu personelu serwisowego. Każdy z nich będzie mógł zabrać na pokład do 24 techników wraz ze sprzętem. W bazie operującej non stop ma pracować do 50 osób.

W 2026 r. zacznie ona obsługiwać pierwszą bałtycką wiatrakownię, składającą się z 76 megaturbin o wysokości ponad 200 metrów, o maksymalnej mocy 1,2 gigawata, posadowionych na powierzchni ok. 131 km kw., ok. 23 km na północ od linii brzegowej Bałtyku, na wysokości Choczewa i Łeby. Instalacja wiatraków ma się rozpocząć w 2024 r., a zakończyć w 2026.

Baltic Power to spółka Polskiego Koncernu Naftowego Orlen i kanadyjskiej firmy Northland Power, która ma wybudować i zarządzać elektrownią wiatrową na Morzu Bałtyckim.  Prowadzi najbardziej zaawansowany projekt wiatrowy w polskiej części Bałtyku. W 2022 r. zawarła umowy o produkcję, transport i instalację wszystkich kluczowych komponentów, w tym stacji elektroenergetycznych, fundamentów wiatraków na dnie morza. Na początku 2023 r. uzyskała pierwsze z wymaganych pozwoleń na budowę lądowej części przedsięwzięcia, zespołu urządzeń do wyprowadzenia mocy z wiatrakowni. To pierwsza taka decyzja wydana dla projektów offshore wind w Polsce.

Grupa Orlen, która ma 51 proc. udziałów w Baltic Power, to największy koncern paliwowo-energetyczny w Europie Środkowej. Prowadzi działalność na sześciu rynkach – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Posiada aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,4 GW, w tym 649 megawatów w odnawialnych źródłach energii. Inwestycja w morską energetykę wiatrową jest jednym z kluczowych elementów strategii firmy.

Aktywa energetyczne koncernu obejmują m.in. 59 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim wodne, fotowoltaiczne i wiatrowe. Segment energetyki wiatrowej tworzy 10 farm, których łączna moc zainstalowana wynosi 353 MW. Ponadto firma posiada dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz EC Płock – największą elektrociepłownię przemysłową w Polsce i jedną z największych w Europie. Ma również rozbudowaną sieci linii przesyłowych o łącznej długości ok. 200 tys. km, którą dostarcza energię dla ok. 3 mln odbiorców.

Northland Power to działająca  od 1987 r. kanadyjska firma z siedzibą w Toronto i biurami w trzynastu krajach. Jest właścicielem lub posiada udziały w aktywach o łącznej mocy wytwórczej 2,7 GW, w tym morskie farmy wiatrowe na Morzu Północnym.

Erbud to firma budowlana świadcząca usługi w segmencie mieszkaniowym, komercyjnym, użyteczności publicznej oraz inżynieryjno-drogowym i energetycznym na terenie Polski i krajów europejskich. Od 2007 r. jest notowana na warszawskiej giełdzie. Działa od 1990 r., kiedy w Toruniu założyli ją Eryk Jan Grzeszczak z synem Dariuszem, jako Przedsiębiorstwo Budowlane i Usług Technicznych Erbud. Dziś jej głównym akcjonariuszem jest niemiecka firma budowlana Wolff & Müller (prawie 32 proc. kapitału). Dariusz Grzeszczak pośrednio i bezpośrednio ma 20 proc. akcji, ok. 22 proc. należy do trzech funduszy emerytalnych, a reszta jest obrocie giełdowym.

Kancelaria SSW Pragmatic Solutions potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że przy zawarciu kontraktu z firmą Erbud doradzała spółce Baltic Power, podając na swojej witrynie internetowej, iż obsługę wykonywali partner Hubert Wysoczański, associate  Katarzyna Kuśnierek.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl