Baker McKenzie i Garrigues w budowie fabryki stalowych wież morskich wiatraków

345
(www.gri.com.es)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Baker McKenzie doradzała spółkom Agencji Rozwoju Przemysłu przy zawarciu umowy joint venture z hiszpańską firmą GRI Renewable Industries, której doradzała kancelaria Garrigues.

W styczniu 2023 r. Agencja Rozwoju Przemysłu zawarła umowę o realizacji wspólnego przedsięwzięcia (joint venture ) z hiszpańską firma GRI Renewable Industries dotyczącą budowy fabryki stalowych wież do turbin morskich elektrowni wiatrowych, które mają być stawiane m.in. na Morzu Bałtyckim. Wartość inwestycji to ponad 150  mln euro. Uruchomienie produkcji w zakładzie na wyspie Ostrów w Gdańsku, przy planowanym zatrudnieniu 400 osób, ma nastąpić w 2025 r.  Powstanie tam hala do produkcji sekcji wież o powierzchni 38 tys. mkw., malarnia, place odkładcze.

Morska energetyka wiatrowa (MEW) to  rozwijający się sektor, którego napędowymi motorami są europejska polityka energetyczna, procesy transformacji energetycznej wdrażane w Polsce i krajowa ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

Agencja Rozwoju Przemysłu to, jak podaje Wikipedia, spółka akcyjna Skarbu Państwa, która od 1991 r. wspiera restrukturyzację polskich przedsiębiorstw. Jest zaangażowana w transport kolejowy – jako właściciel spółki H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu, większościowy udziałowiec w spółce Polregio, obsługującej na zlecenie samorządów wojewódzkich ruch lokalnych i międzywojewódzkich pociągów osobowych. Zarządza specjalnymi strefami ekonomicznymi Euro-Park Mielec i Euro-Park Wisłosan. Jest właścicielem Fundacji Pro Arte et Historia, która zarządza zespołami zamkowo-parkowymi w Baranowie Sandomierskim i Krasiczynie.

ARP podejmuje szereg działań związanych z rozwojem MEW w Polsce, a kooperacja z GRI Renewable Industries jest jednym z nich. Kompetencje na rynku energetyki odnawialnej oraz w sektorze offshore  posiada m.in. działająca w ramach jej grupy kapitałowej Grupa Przemysłowa Baltic, która prowadzi działalność m.in. w zakresie budowy sekcji lądowych wież wiatrowych, a także trafostacji oraz komponentów dla MEW.

Hiszpańska firma GRI Renewable Industries od 2008 r. produkuje wieże i kołnierze do turbin wiatrowych. Posiada 18 zakładów produkcyjnych w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Argentynie, Chinach, Turcji, Indiach i Republice Południowej Afryki, w których zatrudnia ponad 5 tys. pracowników.

– Morskie elektrownie wiatrowe będą produkowane u nas i w ten sposób angażujemy krajowe firmy jako współproducentów oraz tworzymy lokalny ekosystem offshore. Współpraca z doświadczonym zagranicznym partnerem pozwala rozbudować zaplecze produkcyjne i serwisowe – wyjaśnił Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku to silny impuls do rozwoju gospodarczego Polski w oparciu o nowoczesne technologie. Inwestycje w sektorze offshore wind mają ogromne znaczenie z punktu widzenia zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju – stwierdził Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE.

– W ramach tej nowej inwestycji w Gdańsku zostanie zbudowana hala z dostępem do nabrzeża do produkcji wież offshore dla największych turbin wiatrowych o mocy powyżej 14 megawatów. Nowoczesny zakład produkcyjny będzie mógł budować ponad 120 wież rocznie – poinformował Cezariusz Lesisz, prezes ARP.

– Będziemy uczestniczyć w tym dużym projekcie związanym z energią wiatrową na rzecz zrównoważonego rozwoju i neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. To wspólne przedsięwzięcie stworzy światowego lidera na rynku offshore, a ten rynek z roku na rok staje się coraz bardziej wymagający – oświadczył Jon Riberas, prezes wykonawczy GRI.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że spółkom Agencji Rozwoju Przemysłu doradzała kancelaria Baker McKenzie, która podała w Internecie, iż obsługę prawnych aspektów negocjacji joint venture  wykonywali Radzym Wójcik i Paweł Jaros.

Warszawskie biuro hiszpańskiej kancelarii Garrigues potwierdziło „Rynkowi Prawniczemu”, że jego prawnicy doradzali firmie GRI Renewable Industries.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl