Schoenherr i DLA Piper w hinduskiej akwizycji optymalizatora firmowych zakupów

375

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Schoenherr doradzała indyjskiej firmie outsourcingu  biznesowego WNS Holdings przy przejęciu firmy zakupowej OptiBuy z Polski, której właścicielom doradzała kancelaria DLA Piper.

Transakcję zrealizowano w grudniu 2022 r. W jej rezultacie firma OptiBuy stała się częścią zajmującej się zarządzaniem procesami biznesowymi firmy WNS Holdings, która zapłaciła za to 30 mln euro.

OptiBuy to firma założona w 2010 r. przez Mateusza Borowieckiego. Zajmuje się doradztwem i wdrażaniem optymalnych procedur zakupowych w przedsiębiorstwach, szkoleniami  i outsourcingiem usług z tym związanych. Zatrudnia ok. 90 pracowników, w tym ponad 40 certyfikowanych specjalistów od wdrażania informatycznych systemów zarządzania zakupami. Działa w Polsce, Czechach, Szwajcarii, Niemczech i Chinach. W 2022 r. wypuściła do wdrażania u klientów narzędzie SpendBot do automatycznej klasyfikacji wydatków i wykrywania nieefektywności w zakupach firmowych, nad którym przez dwa lata pracował zespół analityków danych. „Rynek Prawniczy” ustalił, że wspólnikami sprzedającymi OptiBuy byli: Mateusz Borowiecki, Bartłomiej Bącik, Tomasz Gonsior i Joanna Borowiecka.

WNS Holdings to działająca w strukturze holdingowej indyjska firma z centralą w Bombaju, założona w 1996 r. Jest notowana na giełdzie nowojorskiej. Zajmuje się outsourcingiem zarządzania procesami biznesowymi (Business Process Management ) dla ponad 400 firm z różnych branż na całym świecie. Zatrudnia 57,5 tys. osób w ponad 60 oddziałach usługowych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Chinach, Indiach, Republice Południowej Afryki, Hiszpanii, Turcji, Sri Lance, Kostaryce, Filipinach, Rumunii, Polsce. Jej spektrum usług rozciąga się od  badań i analiz po optymalizację działań sprzedażowych i marketingowych, obsługę klientów, zarządzanie zasobami ludzkimi, zaopatrzeniem, finansami i księgowością.

Polski oddział firmy z siedzibą w Gdyni specjalizuje się w finansach i księgowości oraz obsłudze klienta.

Zarządzanie procesami biznesowymi to, według Wikipedii, podejście do zarządzania koncentrujące się na optymalizacji przebiegu procesów biznesowych w organizacjach, polegające na analizowaniu, projektowaniu, wdrażaniu i ciągłym doskonaleniu.

– Połączenie z WNS stwarza niesamowite możliwości rozwoju dla zespołu OptiBuy, który dołączył do WNS jako lider digitalizacji zakupów. To naszym zadaniem jest kształtowanie wspólnej oferty w tym zakresie – skomentował  Mateusz Borowiecki, dyrektor zarządzający OptiBuy. 

– OptiBuy posiada unikalne możliwości w zakresie zamówień, uzupełniające portfel usług WNS, oraz doświadczony zespół kierowniczy, wysoce wyspecjalizowane zasoby i zróżnicowaną ofertę technologiczną, jak również dużą bazę klientów i udokumentowane osiągnięcia w zakresie silnego wzrostu przychodów, zdrowych marż i wysokiego poziomu zadowolenia odbiorców – oświadczył Keshav R. Murugesh, dyrektor generalny WNS.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie WNS Holdings doradzała w transakcji kancelaria Schoenherr,  która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługą kierowali partner Paweł Halwa i Krzysztof Leśniak, a wykonywali ją także Daria Rutecka, partnerzy lokalni Barbara JóźwikKrzysztof Pawlakassociates  Karolina SamocikAgnieszka StawiarskaKlaudia Szatan.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że wspólnikom sprzedającym OptiBuy doradzała w transakcji kancelaria DLA Piper, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługą kierował Piotr Miller, a wykonywali ją także Michał Sowiński i Jakub Niemiec.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl