Trio kancelarii w duńskim zakupie „wypoczynków” od Szwedów w Polsce

401
(www.sits.eu)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Baker McKenzie doradzała duńskiej firmie Actona Group przy przejęciu, należącej do szwedzkiej rodziny, firmy Sits, produkującej meble tapicerowane w Brodnicy, której doradzały kancelarie CMS i szwedzka Wistrand.

Transakcję, ogłoszoną w czerwcu, sfinalizowano w lipcu 2022 r., po uzyskaniu zgody urzędów antymonopolowych w Szwecji, Polsce i Austrii. Firma meblarska Actona Group z Danii przejęła firmę Sits, produkującą meble, głównie tapicerowane, w Polsce, od Szwedów Erika i Marianne Näsström, którzy ją tutaj założyli. Konkretnie przejęta została spółka Brodvik, do której należało przedsiębiorstwo.

Firma Actona, z siedzibą w mieście Holstebro w Danii, jest producentem mebli skandynawskich. Zatrudnia ok. 4 tys. pracowników w Danii, Chinach, na Litwie, w Polsce i na Ukrainie. Jest własnością Lars Larsen Group, należącej do rodziny Brunsborg, potomków Larsa Larsena, założyciela firmy handlu meblami i artykułami wyposażenia wnętrz Jysk. Grupa posiada spółki m.in. z branż meblarskiej, wyposażenia wnętrz, restauracji i hoteli, jest także aktywnym inwestorem w akcje, fundusze i nieruchomości.

Firma Sits, której główna siedziba i zakład produkcyjny znajdują się w Brodnicy, w północnej Polsce, została założona tutaj w 1993 r. przez Szwedów Erika i Marianne Näsström. Obecnie zatrudnia ok. 2 tys. osób i sprzedaje meble, głównie tapicerowane, w wielu krajach europejskich. Trzon oferty stanowią sofy, fotele i wersalki z funkcją spania, których rocznie wytwarza prawie milion.

– Naszym celem finansowym jest podwojenie wyników w ciągu kilku lat. Dlatego ukierunkowane przejęcia są centralną częścią naszej strategii. Dzięki Sits w portfolio jesteśmy w stanie znacznie wzmocnić nasz dział tapicerski i stworzyć szereg synergii w całej grupie, takich jak wydajniejsza produkcja, lepsze pozyskiwanie materiałów, rozszerzone kanały sprzedaży i zwiększona wydajność – oświadczył Jimmi Mortensen, prezes Actona Group.

– Rodzina jest bardzo zadowolona, że znalazła nowy dom dla Sits z podobnymi wartościami szacunku dla pracowników i uczciwego biznesu. Dziękujemy wszystkim naszym współpracownikom, klientom i dostawcom za wspólne 30 lat i z niecierpliwością czekamy na rozwój Sits w grupie Actona – skomentował Erik Näsström.

– Chcemy stać się europejskim liderem na rynku meblarskim, a dzięki silnemu inwestorowi zyskujemy dostęp do wielu narzędzi potrzebnych do realizacji tego celu. Pod skrzydłami Actony będziemy się rozwijać i znacząco zwiększymy rozpoznawalność naszej marki. Zachowamy jednocześnie swoją dotychczasową tożsamość, charakter i kulturę – stwierdził Marek Dobrzeniecki, prezes firmy Sits.

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, firmie Actona Group doradzała w transakcji kancelaria Baker McKenzie, która podała w Internecie, że obsługę wykonywali Weronika Achramowicz, Paweł Jaros oraz – w kwestiach prawa konkurencji – Marta Banaś-Klimkiewicz, a także prawnicy z biur w Szwecji i Austrii.

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, spółce Brodvik, do której należała firma Sits, przy jej sprzedaży doradzała kancelarie CMS i Wistrand ze Szwecji. CMS na swojej witrynie internetowej podała, iż transakcja była regulowana przez prawo szwedzkie, a jej prawnicy doradzali m.in. w zakresie polskich aspektów due diligence oraz warunków umowy sale and purchase agrement. Obsługą kierował Sławomir Czerwiński, a wykonywali także Jarosław Gajda i Dominika Pietkun, prawnicy z praktyki korporacyjnej oraz fuzji i przejęć, jak również Maciej Olejnik (prawo własności intelektualnej), Agnieszka Starzyńska, Agata Władzińska (prawo konkurencji).

Kancelaria Wistrand poinformowała na swojej witrynie internetowej podała, iż doradzała w transakcji spółce Brodvik, wespół z prawnikami warszawskiego biura  kancelarii CMS.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl