Polska megafuzja kancelarii – połączą się Rymarz Zdort i Maruta Wachta

1013

Rymarz Zdort Maruta – tak będzie nazywać się nowa wielka kancelaria na polskim rynku prawniczym, powstała z połączenia dwóch dużych krajowych firm Rymarz Zdort i Maruta Wachta.  

O przygotowywanej megafuzji poinformowały one 25 listopada 2022 r. na swoich witrynach internetowych. Oficjalne połączenie obu kancelarii nastąpi na początku 2023 r., w modelu „równorzędnego partnerstwa w ramach jednej grupy”. Nie podano, kto będzie zarządzał nową jednostką biznesową. W potencjalnym kręgu są czterej obecni partnerzy zarządzający w obu firmach: Paweł Rymarz, Paweł Zdort, Marcin Maruta, Bartłomiej Wachta. Siedzibą nowej kancelarii będzie dotychczasowe biuro Rymarz Zdort w biurowcu Mennica Legacy Tower. Prawnicy Maruta Wachta wyprowadzą się z budynku Ufficio Primo.

Połączą się kancelarie o odmiennych profilach, różnej skali działania i wynikach finansowych, choć dość podobnej liczebności. Rymarz Zdort to klasyczna wysokoprzychodowa kancelaria transakcyjna, wyspecjalizowana w obsłudze big deals : fuzji i przejęć, restrukturyzacji, rynków kapitałowych. Istnieje od 2020 r. Poprzednio jej zespół przez 29 lat działał jako warszawskie biuro amerykańskiej kancelarii Weil, Gotshal & Manges. Według danych z witryny internetowej kancelarii, liczy ona 102 prawników, w tym 21 partnerów. Według danych z KRS, w 2021 r. osiągnęła 124,4 mln zł przychodu z działalności, 57,4 mln zł zysku ze sprzedaży usług prawniczych i 46,1 proc. rentowności (mierzonej stosunkiem zysku ze sprzedaży usług do przychodów z ich sprzedaży).

Maruta Wachta to kancelaria new law, „technologiczna”. Specjalizuje się m.in. w prawie informatycznym, w obsłudze zamówień publicznych i kontraktów w branży IT, w ochronie danych osobowych. Działa, w różnych konfiguracjach personalnych i pod różnymi nazwami, od 2002 r. Zaczynała w Krakowie. Dziś, według danych ze swojej witryny internetowej, liczy 12 partnerów, 71 prawników i trzech specjalistów merytorycznych z innych dziedzin. Według danych z KRS, w 2021 r. osiągnęła 20,9 mln zł przychodu z działalności, 5,6 mln zł zysku ze sprzedaży usług prawniczych i 26,8 proc. rentowności.

Jeśli połączenie in statu nascendi obejmie ostatecznie wszystkich dotychczasowych ekspertów obu zespołów, powstałaby z niego kancelaria licząca ponad 30 partnerów i prawie 180 prawników i specjalistów. Taki rozmiar dałby jej miejsce w pierwszej dziesiątce, a może nawet w pierwszej piątce, największych pod względem liczebności firm prawniczych w Polsce.

W opinii Marcina Maruty, cytowanego w internetowym komunikacie, fuzja to dla kancelarii Maruta Wachta „strategiczny ruch, ponieważ łącząc się z Rymarz Zdort zyskujemy nowe kompetencje oraz znaczące wzmocnienie zespołu”.  Stwierdził on także, iż kancelarie łączy „podobne wyobrażenie o pracy prawnika w trzeciej dekadzie XXI wieku”, który ma być również „doradcą klientów w transformacji cyfrowej”.

To, co jeszcze łączy kancelarie, to wspólnota doświadczeń kadrowych w ostatnim okresie. Obie przeżyły w mijającym roku odejścia dużych grup prawników. W rozpoczętym w kwietniu i trwającym kilka miesięcy transferze, z kancelarii Rymarz Zdort do Baker McKenzie przeszło w sumie 15 prawników transakcyjnych. Z kancelarii Maruta Wachta latem czwórka prawników odeszła do kancelarii LegalKraft, natomiast w październiku do kancelarii Olesiński i Wspólnicy przeszło siedmioro prawników procesowych.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl