Dwie kancelarie w sprzedaży zachodniopomorskich hal magazynowych

244
(www.freepik.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria SSW Pragmatic Solutions doradzała firmie Waimea Holding przy sprzedaży obiektu North-West Logistic Park 2 w Szczecinie funduszowi zarządzanemu przez amerykańską firmę inwestycyjną EQT Exeter, której doradzała kancelaria Bird & Bird.

O transakcji poinformowano w listopadzie 2022 r. Jej przedmiotem był grunt wraz z trzema halami magazynowymi o łącznej powierzchni 11 tys. mkw. Wartość transakcji nie została ujawniona. Wcześniej, w 2016 r., ta sama firma, działająca jeszcze jako Exeter Property Group, za 180 mln zł kupiła od Waimea sąsiadujący North-West Logistic Park 1 obejmujący cztery hale magazynowe o powierzchni 64 tys. mkw.

North-West Logistic Park 2 znajduje się 16 km od centrum Szczecina. Obiekt daje najemcom możliwość wysokiego składowania, prowadzenia działalności logistycznej i produkcyjnej. Hale były oddane do użytku w 2017 (dwie) i  2018 r. Oprócz hal park posiada plac manewrowy dla samochodów ciężarowych, całodobową ochronę. Jest wyposażony w telewizję przemysłową i ogrodzony.

Waimea Holding to firma deweloperska, która od 2010 r. zajmuje się  budową, zarządzaniem, wynajmowaniem i sprzedażą obiektów magazynowych i produkcyjnych. W ofercie ma parki logistyczne o przeznaczeniu magazynowo-produkcyjnym; terminale cargo w pobliżu polskich portów lotniczych; mniejsze moduły produkcyjno-magazynowe na prowadzenie działalności gospodarczej. Firma znajduje się w stanie restrukturyzacji – we wrześniu 2022 r. sąd zatwierdził układ z wierzycielami.

EQT Exeter to amerykańska firma inwestycyjna powstała w 2021 r. z połączenia firm Exeter Property Group i globalnego funduszu inwestycyjnego EQT. Inwestuje w nieruchomości: nabywa, rozwija, wynajmuje i zarządza obiektami logistycznymi, biurowymi, mieszkaniowymi. Exeter Property Group była  założona w 2006 r. i specjalizowała się w akwizycjach, wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami logistycznymi i przemysłowymi.  Portfel inwestycji real estate EQT Exeter wart jest 30 mld dolarów.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Waimea Holding doradzała w transakcji kancelaria SSW Pragmatic Solutions, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługa obejmowała: udział w negocjacjach, zawarciu przedwstępnej i przyrzeczonej umowy sprzedaży nieruchomości; przygotowanie dokumentacji dotyczącej zakończenia i rozliczenia umowy leasingu obiektu; uzyskanie indywidualnych interpretacji podatkowych od organów skarbowych. Wykonywali ją counsel  Robert Wodzyński, senior managing associate  Marta Popis, associate  Kamil Wróblewski – z zespołu prawa nieruchomości. W kwestiach podatkowych doradzali counsel  Zbigniew Makowski, associate  Krystian Trzciński.

SSW Pragmatic Solutions doradzała także Waimea w transakcji z 2016 r.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie EQT Exeter doradzali w transakcji prawnicy zespołu prawa nieruchomości kancelarii Bird & Bird.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl