SSW w polskiej instalacji abonamentowego banku na apce w smartfonie

390

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Spaczyński Szczepaniak i Wspólnicy (SSW Pragmatic Solutions) doradzała Aion Bankowi przy rozpoczęciu działalności w Polsce.

Aion Bank rozpoczął działalność operacyjną w Polsce na początku sierpnia 2021 r. Założył go w Belgii Wojciech Sobieraj, były prezes Alior Banku w Polsce. Aion Bank to oddział belgijskiego Banca Monte Paschi Belgio należącego do amerykańskiego funduszu private equity Warburg Pincus.

Aion to bank cyfrowy działający na aplikacjach mobilnych w modelu subskrypcyjnym. Aby być jego klientem nie trzeba wizyty w oddziale, ani wypełniania  drukowanych dokumentów – wszystko załatwia się na smartfonie. W zamian za stałą miesięczną opłatę oferuje pakiet określonych usług, nie pobierając dodatkowych opłat za każdą czynność. W ofercie są trzy plany: darmowy Light, Smart za 29,99 zł oraz All Inclusive za 49,99 zł. Obejmują one m.in. konta osobiste, rachunki oszczędnościowe (w złotych i w euro, oprocentowane od 0,5 do 1,5 proc. w zależności od planu abonamentowego i waluty), wymianę walut, doradztwo finansowe i platformę inwestycyjną.

– Dzisiejszy konsument poszukuje wartościowych usług finansowych, a nie kolejnej, tradycyjnej instytucji bankowej. Stąd pomysł na Aion Bank, z którego może skorzystać każdy, kto chce mieć w pełni cyfrowy dostęp do bankowości z poziomu aplikacji mobilnej na  smartfonie. Dotyczy to również osób, które posiadają główne konto w tradycyjnym banku, ale nadal szukają wysoko oprocentowanych kont oszczędnościowych, platformy do globalnych inwestycji, szybkich i najkorzystniejszych na rynku przewalutowań. Bez zbędnych prowizji, limitów i ograniczeń – wyjaśnił Karol Sadaj, kierujący Aion Bankiem w Polsce.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że kancelaria SSW doradzała Aion Bankowi przy uruchomieniu działalności w Polsce. Kancelaria podała na swej witrynie internetowej, że doradztwo obejmowało m.in. tworzenie standardowej cyfrowej dokumentacji produktów, kwestie wykorzystywania danych biometrycznych użytkowników, projektowania aplikacji mobilnej. Poinformowała „Rynek Prawniczy”, że jej zespół podatkowy doradzał też w zakresie opodatkowania VAT transgranicznych usług finansowych związanych z uruchomieniem banku.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl