B2R Law i Norton Rose Fulbright w brytyjsko-niemieckiej fuzji informatyczno-telekomunikacyjnej

269
(www.pixabay.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarie B2R Law Jankowski Stroiński Zięba & Partners, niemiecka LJH Lindlbauer i brytyjska BDB Pitmans doradzały firmie dystrybucyjnej Westcoast z Wielkiej Brytanii przy połączeniu z niemiecką firmą dystrybucyjną Komsa, której doradzała kancelaria Norton Rose Fulbright.

Transakcję ogłoszono pod koniec października 2022 r. Połączenie, w formie stopniowego, aż do 2025 r., przejmowania przez Westcoast (dystrybucja informatyki) udziałów od założycieli i właścicieli Komsy (dystrybucja telekomunikacji), ma doprowadzić do utworzenia największej w Europie firmy dystrybucyjnej w branży ICT (Information and Communication Technologies – technologie przetwarzające, gromadzące i przesyłające informacje w formie elektronicznej). Ich połączony obrót wyniesie 5,5 mld euro, zatrudnienie – 2,2 tys. pracowników, liczba partnerów technologicznych – 400, handlowych – 30 tys., punktów sprzedaży – 75 tys. Fuzja otworzy Komsie dostęp do rynków w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Francji. Westcoast uzyskuje natomiast dostęp do rynku Niemiec. Transakcja podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne. Pierwsze zamknięcie planowane jest na styczeń 2023 r.

Brytyjska firma Westcoast zajmuje się dystrybucją urządzeń i oprogramowania informatycznego. Została założona w 1984 r. przez obecnego prezesa Joe Hemaniego i jest własnością jego i rodziny. Rozprowadza wyroby takich firm jak Microsoft, Hewlett Packard, Dell, Lenovo, Apple, Samsung, poprzez 40 tys. punktów sprzedaży. Posiada oddziały w Irlandii i Francji, centra logistyczne m.in. w Hiszpanii, Holandii i we Włoszech.

Niemiecka firma Komsa zajmuje się dystrybucją i serwisem (naprawą) urządzeń telekomunikacyjnych. Została założona w miejscowości  Hartmannsdorf, w 1992 r., przez obecnych właścicieli Gunnara Grosse i Jürgena Ungera i dwóch innych wspólników, w celu importu telefonów komórkowych do Niemiec. Jest jednym z największych biznesów rodzinnych w Saksonii. Rozprowadza wyroby 200 firm, w tym mobile (telefony, smartfony), akcesoria, urządzenia nawigacyjne, elektronikę użytkową, sprzęt IT, współpracując z ponad 20 tys. sprzedawców. Działa również w Polsce poprzez utworzony w 1999 r. oddział we Wrocławiu.

– Komsa wnosi do naszego partnerstwa rozległą wiedzę w dziedzinie komunikacji zintegrowanej. Przeniesiemy nasze doświadczenie z wysoce konkurencyjnego rynku IT do świata telekomunikacji, poprawiając tym samym jakość obsługi klienta i naszą ofertę. Dzięki dostępowi do rozwijającego się rynku niemieckiego, na którym wcześniej nie byliśmy zbyt aktywni, strategicznie rozwijamy również naszą pozycję rynkowąoświadczył Joe Hemani, prezes i założyciel Westcoast.

– Głównym motorem napędowym fuzji jest konwergencja infrastruktury informatycznej i telekomunikacyjnej. Fuzja z Westcoast umożliwia nam dodanie IT do naszej wiedzy sektorowej w dziedzinie telekomunikacji – wyjaśnił Pierre-Pascal Urbon, dyrektor generalny i finansowy Komsy.

Kancelaria B2RLaw poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Westcoast przy polskich aspektach połączenia z Komsą. Obsługą kierowała partner Aleksandra Polak, a wykonywali ją także counsel  Paulina Wyrostek,  Joanna Markowicz-Maciocha, Daniła Zubach. Kancelaria podała, iż współpracowała z brytyjską kancelarią BDB Pitmans. „Rynek Prawniczy” ustalił, że Westcoast doradzła także niemiecka kancelaria LJH Lindlbauer z Monachium, o czym poinformował portal prawniczy niemieckiego miesięcznika o rynku usług prawnych „Juve”.

„Juve” podał także, iż firmie Komsa doradzała w transakcji kancelaria Norton Rose Fulbright. Obsługę wykonywali prawnicy z biur w Monachium, Frankfurcie, Hamburgu i Warszawie; tutaj: Agnieszka Braciszewska, Małgorzata Patocka, Joanna Braciszewska, Maciej Dubiel, Aneta Janecka.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl