Raport Grant Thornton: Wzrosła liczba ofert pracy dla prawników

738

Prawie 12 tys. ogłoszeń o pracy na stanowiskach prawniczych opublikowano w pierwszym półroczu 2022 r. w Polsce – podaje firma doradcza Grant Thornton w swoim raporcie „Prawnik na rynku pracy” z października 2022 r. Było to o ponad 30 proc. więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach roku 2021.

Raport przynosi analizę anonsów skierowanych do pracowników związanych z branżą prawniczą w Polsce, przygotowaną przez Grant Thornton wspólnie z firmą Element, dysponującą zautomatyzowanym systemem rekrutacji i monitoringu danych z 50 największych portali rekrutacyjnych w Polsce. Uzupełniono ją ilościowym badaniem zawartości 200 losowo wybranych ogłoszeń o pracy zamieszczonych w portalach Pracuj.pl i OLX.Od stycznia do czerwca 2022 r. w portalach o pracy w Polsce ukazało się 11 921 ogłoszeń dla prawników. Liczba ofert pracy w zawodach prawniczych istotnie wzrosła –  było to o 2 868 (31,7 proc.) więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2021. To najwyższy wynik od dwóch lat, od kiedy dostępne są porównywalne dane. Na początku pandemii, w 2020 r. i potem aż do połowy 2021 r. liczba ogłoszeń o pracy dla prawników oscylowała wokół 8,8-9 tys. Wzrost miał miejsce w drugiej połowie 2021 r. i trwał. Na początku 2022 r. było ich po 2 tys. miesięcznie. Popyt generalnie rósł aż do napaści Rosji na Ukrainę. Wojna, wraz ze wzrostem inflacji i pogorszeniem prognoz gospodarczych dla Polski, zatrzymała trend wznoszący. W kwietniu 2022 r. liczba ofert pracy dla prawników spadła poniżej 2 tys. Zarysował się trend spadkowy.

W pierwszej połowie 2022 r. największy był popyt na prawniczych stanowiskach specjalistycznych; liczba takich ofert wzrosła o 24 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2021. Dla kandydatów było 1,7 tys. ofert: 1311 dotyczyło stanowiska „specjalista”, a 394 – associate.  Widoczny był także silny popyt na aplikantów, dla których opublikowano 1335 ogłoszeń, o 13 proc. więcej niż przed rokiem. Na trzecim miejscu wśród najbardziej poszukiwanych pracowników branży prawniczej byli asystenci. Pracodawcy rekrutowali na te stanowiska 703 razy, co dało wzrost o 18 proc. rok do roku. Znacznie rzadziej oferowano w formie ogłoszeń stanowiska kierownicze: na „partnera”, „kierownika”, „dyrektora” czy counsela rekrutowano 379 razy. W tej grupie wzrost rok do roku był jednak największy – 91 proc.

Większość ogłoszeniodawców nie wymagała od kandydatów określonego tytułu zawodowego, a jeśli już to przede wszystkim radcy prawnego. Tego zawodu dotyczyło 1 511 opublikowanych ofert; był to wzrost o 28 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2021. Dwa razy mniej –732, było ogłoszeń skierowanych do adwokatów, jednakże w porównaniu z poprzednim rokiem ich liczba wzrosła bardziej, bo o 48 proc.

Zapotrzebowanie na prawników cechuje zróżnicowanie regionalne. Najwięcej miejsc pracy w tej branży oferowała Warszawa, prawie 3,8 tys. W tym samym okresie w 2021 r. było tu 2,8 tys. ofert, co oznacza wzrost o 36 proc. Duży popyt na prawników w stolicy wynika z tego, że wiele firm ma tu swoje siedziby i działy prawne. Poza Warszawą najwięcej ofert dla prawników miały Wrocław (975) i Kraków (831). W pozostałych badanych miastach było mniej rekrutacji, jednak wszędzie liczba ofert była wyższa niż przed rokiem.

Pracodawcy najczęściej wymagają od kandydatów do pracy doświadczenia oraz wykształcenia prawniczego. Poszukujących pracy lub jej zmiany zachęcają natomiast szkoleniami, prywatną opieką medyczną, pakietami sportowymi, wynagrodzeniem oraz elastycznym czasem pracy. W połowie ogłoszeń na stanowiska menedżerskie oferowano możliwość pracy zdalnej.

*****

Grant Thornton to firma audytorsko-doradcza działająca w 140 krajach i zatrudniająca ponad 62 tys. pracowników. W Polsce obecna jest od 29 lat. Zespół 900 pracowników świadczy usługi w dziedzinach audytu, doradztwa podatkowego, transakcyjnego, prawnego, outsourcingu  płac, kadr, księgowości.

Opracowanie: Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl