Baker McKenzie i DLA Piper w finale francuskiego przejęcia instalatorskiego

387

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Baker McKenzie doradzała francuskiej firmie SPIE przy przejęciu firmy instalatorskiej Stangl Technik Holding od funduszy firm Avallon i czeskiej Genesis Capital, którym doradzała kancelaria DLA Piper.

Akwizycja została sfinalizowana 3 sierpnia 2022 r. Do firmy SPIE przeszło dotychczasowe kierownictwo firmy Stangl Technik wraz z 380 pracownikami.

Wcześniej, w czerwcu, fundusze Avallon MBO Fund, zarządzany przez inwestycyjną firmę Avallon, i Genesis Private Equity Fund III zarządzany przez czeską firmę inwestycyjną Genesis Capital, poinformowały o zainicjowaniu sprzedaży większości udziałów w Stangl Technik Holding firmie SPIE.

Kontrolę nad firmami Eqos Energie Česko i Eqos Energie Polska oba fundusze nabyły wspólnie w 2018 r. od niemiecko-szwajcarskiego funduszu inwestycyjnego Triton, tworząc z nich polsko-czeską firmę Stangl Technik Holding. Zespół zarządzający, który kierował firmą, stał się udziałowcem mniejszościowym.

Stangl Technik Holding to firma świadcząca, poprzez spółki w Polsce i Czechach, budowlane usługi instalatorskie. Ma siedzibę w Świdnicy. Zatrudnia 380 pracowników. Wykonuje wewnętrzne instalacje grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne, sanitarne, przemysłowe, systemy przeciwpożarowe, chłodzące, regulacyjno-pomiarowe, dystrybucji sprężonego powietrza i gazów technicznych, energetyczne, elektryczne silno- i słaboprądowe oraz systemy sygnalizacji ulicznej. Oferuje również usługi projektowe, a także serwis  gwarancyjny i pogwarancyjny. Wyposaża w instalacje techniczne wszystkie rodzaje budynków, w tym przemysłowe, biurowe, handlowe, mieszkalne, szpitale, szkoły.

Avallon to polska firma zarządzająca funduszami private equity. Od 2001 r. uczestniczyła w ponad stu transakcjach wykupu menedżerskiego (Mangement BuyOut – MBO ) i jest uważana za pioniera w tej dziedzinie w Polsce, a łączna wartość funduszy, które zgromadziła do celów inwestycyjnych to ponad 300 mln euro.

Genesis Capital to firma private equity oferująca finansowanie wzrostu i rozwoju małym i średnim firmom w Europie Środkowej. Od powstania w 1999 r. pracowała dla sześciu funduszy o łącznej wartości kapitału 350 mln euro, które zainwestowały w ponad 60 firm. Inwestorami funduszy Genesis są m.in. Europejski Fundusz Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, bank Česká Spořitelna czy firma inwestycyjna Raiffeisen.

SPIE to francuska firma usług technicznych. Została założona w 1900 r., w celu elektryfikacji paryskiego metra, jako Société Parisienne pour l’Industrie Electrique. Dziś zatrudnia 48 tys. pracowników w 38 krajach. Zajmuje się projektowaniem i instalowaniem w budynkach systemów bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej, teletechniki, automatyki, a także stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W Polsce liczy 700 pracowników świadczących usługi facility management.

– Wyjście ze Stangl Technik to transakcja zrealizowana w typowym dla Avallon stylu – wspólnie z menedżerami, których wspieraliśmy w procesie wykupu z rąk dużego lidera przemysłowego, przyczyniając się równocześnie do wzmocnienia pozycji rynkowej firmy w Polsce i w Czechach – stwierdził Mateusz Kacprzak, dyrektor inwestycyjny funduszu Avallon MBO.

– Sukces Stangl Technik jest przykładem naszego podejścia do realizacji inwestycji, gdzie wysoce kompetentny zespół zarządzający otrzymuje wsparcie od inwestora finansowego w transakcji typu carve-out. Jesteśmy przekonani, że partnerstwo ze SPIE przyspieszy możliwości ekspansji regionalnej i wesprze zespół zarządzający Stangl Technik w kolejnej fazie wzrostu – skomentował Adam Ruta, menedżer inwestycyjny w Genesis Capital.

– Zyskujemy wiodącą firmę w zakresie usług instalacyjnych w mechanicznej i elektrycznej technice budowlanej, co pozwoli nam rozszerzyć zakres usług i wzmocnić naszą pozycję jako dostawcy usług w zakresie multitechnicznym – oświadczył Paweł Skowroński, dyrektor oddziału w Europie Centralnej i członek zarządu SPIE Germany & Central Europe.

– SPIE jest dużą i odnoszącą sukcesy firmą. Znaleźliśmy doskonałe środowisko dla klientów, partnerów i przede wszystkim pracowników firmy Stangl – ocenił Martin Horák, dyrektor zarządzający w Stangl Technik.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie SPIE doradzała w transakcji kancelaria Baker McKenzie, która podała w Internecie, że obsługę wykonywali Tomasz Krzyżowski, Łukasz Targoszyński, Joanna Lis.

Kancelaria DLA Piper poinformowała „Rynek Prawniczy”, że w transakcji doradzała dwóm sprzedającym funduszom inwestycyjnym. Obsługą, pod nadzorem Jakuba Marcinkowskiego, kierował Piotr Miller, a wykonywali ją Michał Sowiński, Małgorzata Nowak z zespołu prawa handlowego, fuzji i przejęć.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl