SSW Pragmatic Solutions, Masiota i Maruta w sprzedaży chlapaczy samochodowych

289
(www.clear-pass.eu)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria SSW Pragmatic Solutions doradzała funduszowi Avallon przy sprzedaży firmy Novo Tech austriackiej firmie Isosport Verbundbauteile, której doradzały kancelarie Masiota z Poznania i Maruta (Maruta Wachta).

W czerwcu 2022 r. fundusz private equity Avallon MBO II sprzedał 100 proc. udziałów w firmie Novo Tech austriackiej firmie Isosport Verbundbauteile z branży tworzyw sztucznych. Strony uzgodniły, że cena zakupu nie zostanie ujawniona.

Novo Tech to firma produkująca wyroby użytkowe z polietylenu, z wykorzystaniem technologii ciągłego formowania wtryskowego, dla przemysłu samochodowego (chlapacze błotników w ciężarówkach, przyczepach, naczepach takich marek jak Daimler, Scania, DAF, Schmitz-Cargobull, Krone), rolnictwa (podłogi do klatkowego chowu drobiu), gospodarstw domowych (wycieraczki z tworzywa AstroTurf), sportu (sztuczna trawa i śnieg), które sprzedaje do ponad 50 krajów na wszystkich kontynentach. Eksport stanowi 95 proc. produkcji. Firma posiada dwa zakłady produkcyjne – w Polsce (Kostrzyn nad Odrą) i w Rumunii (Oradea) oraz dział sprzedaży w Belgii (Louvain-La-Neuve). Zatrudnia 145 osób.

Avallon to polska firma zarządzająca funduszami private equity. Od 2001 r. uczestniczyła w ponad stu transakcjach wykupu menedżerskiego (Mangement BuyOut – MBO ) i jest uważana za pioniera w tej dziedzinie w Polsce, a łączna wartość funduszy, które zgromadziła do celów inwestycyjnych to ponad 300 mln euro.

Novo Tech była częścią portfela Avallonu od 2015 r. Wówczas we współpracy z hinduskim menedżerem fundusz nabył firmę od indyjskiego koncernu Time Technoplast specjalizującego się w produkcji opakowań na rynki Indii i krajów Azji Południowo-Wschodniej, który utworzył Novo Tech w specjalnej strefie ekonomicznej, konsolidując ją ze spółką Solutia amerykańskiego koncernu chemicznego Monsanto, wynalazcy tzw. sztucznej trawy AstroTurf.

Firma Isosport jest producentem plastikowych materiałów kompozytowych wykorzystywanych w narciarstwie, folii technicznych, płyt warstwowych, naciągów tenisowych. Zatrudnia 600 osób. Jej spółka Isokon produkuje w Słowenii wytłaczane i prasowane tworzywa termoplastyczne dla przemysłów spożywczego, motoryzacyjnego, maszynowego. Firma należy do austriackiego holdingu przemysłowego Constantia Industries z branży wyrobów plastikowych.

– Naszym celem było wspieranie spółki w jej międzynarodowej ekspansji. Dzięki stabilnemu finansowaniu mogła też prowadzić prace badawczo-rozwojowe, wprowadzać nowe produkty do swojego portfolio i dostarczać je na światowe rynki, będąc także stałym kontrahentem największych globalnych marek. To przełożyło się na wyniki spółki – ubiegły rok był najlepszy w jej dotychczasowej historii – skomentował Mirosław Janicki, dyrektor inwestycyjny w Avallonie.

 Isosport jest dobrym partnerem dla spółki Novo Tech. Nasza strategia rozwoju koncentruje się na dywersyfikacji działalności oraz znajdowaniu i skutecznym zajmowaniu rynków niszowych. Wraz z przejęciem Novo Tech poszerzamy nasze portfolio i wchodzimy na nowe rynki. Odpowiada to również wizji strategicznej, jaką prezentuje Constantia Industries – stwierdził Karl Mad, dyrektor zarządzający Isosport.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Avallon doradzała w transakcji kancelaria SSW Pragmatic Solutions, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługę wykonywali Paweł Chyb, Renata Patoka, Leszek Cyganiewicz ,Bartosz Kuzioła, Cezary Giziński. W kwestiach związanych z badaniami i rozwojem doradzali Łukasz Karpiesiuk, Wojciech Szaruch, w podatkowych aspektach transakcji – Anna Sękowska, w kwestiach związanych z nieruchomościami – Andrzej Włoch, Robert Wodzyński, Joanna Berzyńska-Garal, w kwestiach prawa ochrony środowiska – Anita Palukiewicz, Tomasz Pietrzyk, w zagadnieniach prawa ochrony danych osobowych – Katarzyna Szczudlik, Aleksandra Czubek.

Kancelaria poinformowała też, że transakcja obejmowała nabycie spółek Novo Tech  w Rumunii i Belgii. Rumuńskim doradcą była kancelaria Filip & Company (Societatea civilă de avocaţi Filip) z Bukaresztu, a belgijskim – kancelaria MVVP z Brukseli.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Isosport doradzały w transakcji kancelarie SRG Stock Rafaseder Gruszkiewicz Rechtsanwälte z Wiednia (jako tzw. lead counsel ), Masiota z Poznania, która na swojej witrynie internetowej podała, iż jej obsługa obejmowała prawne due diligence spółki Novo Tech oraz sporządzenie dokumentów transakcyjnych w zakresie prawa polskiego. Poinformowała też w Internecie, że firmie Isosport doradzały również kancelarie: rumuńska Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen (NNDKP) i belgijska Faber Inter Legal.

Kancelaria Maruta Wachta potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że także doradzała firmie Isosport Verbundbauteile w transakcji.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl