CMS i SSW Pragmatic Solutions w niemiecko-polskiej transakcji na fotelach kolejowych

390

Jak ustalił „Rynek  Prawniczy”, kancelaria CMS doradzała niemieckiej firmie Recaro przy zakupie kontrolnego pakietu udziałów w polskiej firmie Growag, produkującej fotele do wagonów kolejowych, której udziałowcom doradzała kancelaria SSW Pragmatic Solutions.

W marcu 2022 r. niemiecka firma Recaro, produkująca m.in. fotele lotnicze oraz specjalne dla graczy komputerowych, nabyła za nieujawnioną kwotę kontrolny pakiet udziałów w firmie Growag od dotychczasowych właścicieli. Jak ustalił „Rynek  Prawniczy”, wspólnikami spółki z o.o. byli Marek Stein, Krzysztof Andrzejewski i Adam Wojacki. Growag pozostała niezależną spółką z dotychczasową marką w ramach grupy Recaro oraz z Markiem Steinem jako prezesem i Janem Pollakiem jako dyrektorem finansowym.

Obie firmy widzą w inwestycji szansę na rozwijającym się rynku kolejowym, m.in. dlatego że Unia Europejska zamierza działać, by zastąpić krótkodystansowe loty samolotami podróżami lądowymi. Pozyskanie inwestora strategicznego to dla spółki Growag możliwość szybszego rozwoju także za granicą. Dla Recaro jest to istotna rozbudowa asortymentu wytwarzanych produktów.

Założona w Grodzisku Wielkopolskim w 1972 r. Grodziska Fabryka Wyposażenia Wagonów Growag specjalizuje się w projektowaniu i produkcji siedzeń do wagonów kolejowych. Została sprywatyzowana w 2013 r. za 5,4 mln zł.

Niemiecka firma Recaro, której początki sięgają 1906 r., dziś obejmuje oddziały Recaro Aircraft Seating w Schwäbisch Hall i Recaro Gaming w Stuttgarcie. W dziewięciu krajach zatrudnia ponad 2,2 tys. pracowników.  Głównym przedmiotem działalności Recaro jest produkcja siedzeń lotniczych, dziecięcych wózków i fotelików samochodowych (marka Recaro Kids) oraz foteli gamingowych.

– W sumie ta inwestycja w firmę o znaczącym wzroście na poziomie globalnym jest logiczną kontynuacją naszej ekspansji biznesowej. Kontynuuje budowanie naszej grupy w zakresie długoterminowego, zrównoważonego rozwoju – skomentował Mark Hiller, dyrektor generalny Recaro.

– Od samego początku badania rynku pod kątem potencjalnych inwestorów Recaro była numerem jeden na naszej liście. Po intensywnym due diligence wierzę, że przyniesiemy sobie obopólne korzyści. Jesteśmy nastawieni na wzrost i globalną ekspansję – stwierdził Marek Stein, prezes Growagu.

„Rynek  Prawniczy” ustalił, że firmie Recaro doradzała w transakcji kancelaria CMS, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługę wykonywali prawnicy z biur w Berlinie i Warszawie, m. in. pod kierownictwem partnera Mateusza Stępnia – senior associate  Rafał Burda, associate  Jakub Rykowski.

„Rynek  Prawniczy” ustalił, że udziałowcom firmy Growag doradzała kancelaria SSW Pragmatic Solutions, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługą kierował partner Mateusz Rogoziński, a wykonywali ją senior associate  Kacper Jędrzejak, associate  Aleksander Bobrowski.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl