SSW Pragmatic Solutions i Greenberg Traurig w inwestycji na międzyrzecznym cyplu

237
Wizualizacja projektu autorstwa pracowni JEMS Architekci

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria SSW Pragmatic Solutions doradzała spółce Baytree Real Estate Opportunities Limited przy sfinansowaniu nabycia gruntu na tzw. Polskim Haku w Gdańsku, w celu budowy tam osiedla mieszkaniowego przez firmę deweloperską Capital Park, której doradzała kancelaria Greenberg Traurig.

Projekt będzie realizowany w formule joint venture przez firmy deweloperskie Capital Park i Real Management oraz zarejestrowaną w Gibraltarze spółkę inwestującą w nieruchomości Baytree Real Estate Opportunities Limited.

Jak podaje Wikipedia, Polski Hak – to cypel przy ujściu Motławy do Martwej Wisły w Gdańsku. Słowo hak w nazwie miejsca oznacza po kaszubsku oraz w żargonie flisackim przylądek i mieliznę. W XVI w. była tam osada rybacka. W 1865 r. grunt kupił Julius Wilhelm Klawitter i zaczął rozbudowywać tam swoją, istniejącą od 1827 r., stocznię. Na początku XX w. na Polski Hak została przeniesiona cała jej produkcja. W czasach Wolnego Miasta Gdańska znajdowała się tam przystań polskiego klubu wioślarskiego. Po II wojnie światowej otwarto tam Zakłady Rybne Gdańsk i bazę Spółdzielni Rybackiej “Jedność Rybacka”. Budynki po zakładach produkcyjnych zostały rozebrane i obecnie teren Polskiego Haka jest pusty.

W końcu 2020 r. zawarto przedwstępną umowę sprzedaży dwóch położonych na Polskim Haku działek o powierzchni 1,3 hektarów. Leżą na obszarze portowym, toteż do finalizacji transakcji niezbędne były uzgodnienia z właściwymi urzędami, na podstawie których zgodę wydał minister ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Ostateczna umowa zakupu działek została podpisana 31 marca 2022 r. Firma deweloperska Capital Park kupiła je od spółki Projekt I, należącej do warszawskiej firmy deweloperskiej ECO-Classic, która była ich użytkownikiem wieczystym. Na ich terenie planowane jest osiedle ośmiu domów mieszkalnych 30-metrowej wysokości, z parterami pod usługi i handel oraz promenadą rekreacyjną wzdłuż wyremontowanego w latach 2020-2021 nabrzeża. Inwestycja powstanie przy ulicy Sienna Grobla. Jej rozpoczęcie  planowane jest na początek 2024 r.

Capital Park działa na polskim rynku nieruchomości od 2003 r. jako firma deweloperska i inwestycyjna. W 2004 r. rozpoczęła współpracę z brytyjskim funduszem private equity real estate Patron Capital Partners. W 2019 r. kontrolę nad nią przejęła Madison International Realty, firma inwestująca na rynku nieruchomości, poprzez zakup 65,99 proc. jej akcji. Patron Capital Partners zatrzymał mniejszościowy pakiet tak, jak i pozostali akcjonariusze: otwarte fundusze emerytalne i członkowie zarządu spółki. Firma posiada portfel aktywów nieruchomościowych o łącznej powierzchni najmu 304 tys. mkw. i wartości 2,6 mld zł, w tym w Warszawie m.in. biurowce Eurocentrum Office Complex, Royal Wilanów, zrewitalizowany teren po dawnej fabryce Norblina.

– Zakończył się trwający 1,5 roku proces nabycia terenów na Polskim Haku. Staliśmy się właścicielem niezwykle pięknie położonych działek, którym już wkrótce nadamy nowe funkcje Zamierzamy stworzyć z tego miejsca wizytówkę tej części miasta – zapowiedział Marcin Juszczyk, członek zarządu Capital Park.

Kancelaria SSW Pragmatic Solutions potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała Baytree Real Estate Opportunities Limited przy sfinansowaniu nabycia nieruchomości i realizacji inwestycji na Polskim Haku. Na swojej witrynie internetowej podała, iż jej obsługa obejmowała negocjacje i wdrożenie postanowień umowy joint venture oraz negocjacje umowy o zarządzanie inwestycją (Development Management Agreement ). Obsługę wykonywali counsel Robert Wodzyński, associate Joanna Berzyńska-Garal.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Capital Park w transakcji nabycia terenu i umowach joint venture oraz w sprawie zarządzania inwestycją.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl